Hrozí mu i vyhazov od policie. Šéf pražských vyšetřovatelů míří k soudu kvůli podvodu

Jan Horák Jan Horák
19. 6. 2019 14:44
Plukovník Ladislav Novák více než deset let vede pražské vyšetřovatele vražd či násilné trestné činnosti. Sám přitom přesně za tři týdny předstoupí před soud coby obžalovaný. V této souvislosti deník Aktuálně.cz zjistil, že vedení pražské policie ho chce minimálně zbavit výkonu služby. Pokud se takto rozhodne, Novák zůstane doma s půlkou platu. Ve hře je ale i propuštění od policie. Podle státního zástupce neoprávněně proplácel svému podřízenému služební cesty.
Ladislav Novák vede pražské vyšetřovatele už přes deset let (Ilustrační snímek).
Ladislav Novák vede pražské vyšetřovatele už přes deset let (Ilustrační snímek). | Foto: Jan Horák

"S oběma policisty Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy v současné době probíhá řízení ve věcech služebního poměru. Jeho výsledek v tuto chvíli nebudeme nijak předjímat," potvrdila deníku Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Podobu řízení nechtěla upřesnit, ale vést lze dvěma směry. Ve hře může být dočasné odstavení ze služby, nebo rovnou propuštění od policie.

Jak už dříve upozornil Deník N, oba policisty Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z podvodu v březnu. Tehdy to vedení pražské policie nechalo v klidu, jeho postoj se však proměnil v květnu po podání obžaloby. Čerstvě nařízené hlavní líčení pak mohlo situaci akcelerovat.

"Příslušný služební funkcionář v samém prvopočátku neshledal důvody pro jejich propuštění. Situace se však obžalováním obou policistů změnila a bylo proto nezbytné, aby se služební funkcionář se spisovým materiálem seznámil znovu," poznamenala mluvčí Zoulová.

Ladislav Novák je dosud aktivním šéfem odboru obecné kriminality, kde působí vyšetřovatelé objasňující vraždy, násilné trestné činy nebo loupeže. Do odboru náleží i 1. oddělení, jemuž se říká mordparta. Novák je ale od 24. května sám v pozici obžalovaného. Podvodu se měl dopustit se svým blízkým podřízeným, kapitánem Martinem Beckem. Beck žije s Novákovou dcerou.

"Obžalovaným osobám je kladeno za vinu, že jedna z nich vědomě, s cílem neoprávněně získat finanční prostředky, v rozporu s ustanovením zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, neoznámila služebnímu funkcionáři změnu svých rodinných poměrů mající vliv na poskytování náhrad cestovních výdajů," uvedl Aleš Cimbala, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze, jež obžalobu podalo.

Beck podle státního zástupce čtrnáctkrát předložil žádost o proplacení cestovních výdajů, přestože už ze severní Moravy dojíždět nemusel. Přestěhoval se za Novákovou dcerou do Prahy. "Tímto se (Beck) obohatil o částku 36 465 korun," uvedl Cimbala. Devět ze čtrnácti údajně podvodných žádostí schválil svému zeti Novák. "Druhá obžalovaná osoba (Novák) svým jednáním umožnila čerpání neoprávněného obohacení (Beckovi) nejméně ve výši 25 885 korun," dodal Cimbala.

O zproštění rozhodne náměstkyně policejního šéfa

Deník Aktuálně.cz zjistil, že soudní líčení s oběma muži vypukne už příští měsíc. U Obvodního soudu pro Prahu 4 začíná hlavní líčení 10. července. Pokud oba muže soud uzná vinnými, v krajním případě jim hrozí dva roky za mřížemi.

Řízení o zproštění služebního poměru by se mohlo završit ještě předtím, než započne hlavní líčení. O případném odstavení ze služby u obou mužů podle informací Aktuálně.cz rozhoduje náměstkyně pražského policejního šéfa Radka Drexlerová. Pokud je zprostí, zůstanou doma za půl platu, dokud je soud neočistí. Pokud je propustí, u policie skončili a přijdou o výsluhu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Další zprávy