Hrozí mu i vyhazov od policie. Šéf pražských vyšetřovatelů míří k soudu kvůli podvodu

Jan Horák Jan Horák
19. 6. 2019 14:44
Plukovník Ladislav Novák více než deset let vede pražské vyšetřovatele vražd či násilné trestné činnosti. Sám přitom přesně za tři týdny předstoupí před soud coby obžalovaný. V této souvislosti deník Aktuálně.cz zjistil, že vedení pražské policie ho chce minimálně zbavit výkonu služby. Pokud se takto rozhodne, Novák zůstane doma s půlkou platu. Ve hře je ale i propuštění od policie. Podle státního zástupce neoprávněně proplácel svému podřízenému služební cesty.
Ladislav Novák vede pražské vyšetřovatele už přes deset let (Ilustrační snímek).
Ladislav Novák vede pražské vyšetřovatele už přes deset let (Ilustrační snímek). | Foto: Jan Horák

"S oběma policisty Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy v současné době probíhá řízení ve věcech služebního poměru. Jeho výsledek v tuto chvíli nebudeme nijak předjímat," potvrdila deníku Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Podobu řízení nechtěla upřesnit, ale vést lze dvěma směry. Ve hře může být dočasné odstavení ze služby, nebo rovnou propuštění od policie.

Jak už dříve upozornil Deník N, oba policisty Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z podvodu v březnu. Tehdy to vedení pražské policie nechalo v klidu, jeho postoj se však proměnil v květnu po podání obžaloby. Čerstvě nařízené hlavní líčení pak mohlo situaci akcelerovat.

"Příslušný služební funkcionář v samém prvopočátku neshledal důvody pro jejich propuštění. Situace se však obžalováním obou policistů změnila a bylo proto nezbytné, aby se služební funkcionář se spisovým materiálem seznámil znovu," poznamenala mluvčí Zoulová.

Ladislav Novák je dosud aktivním šéfem odboru obecné kriminality, kde působí vyšetřovatelé objasňující vraždy, násilné trestné činy nebo loupeže. Do odboru náleží i 1. oddělení, jemuž se říká mordparta. Novák je ale od 24. května sám v pozici obžalovaného. Podvodu se měl dopustit se svým blízkým podřízeným, kapitánem Martinem Beckem. Beck žije s Novákovou dcerou.

"Obžalovaným osobám je kladeno za vinu, že jedna z nich vědomě, s cílem neoprávněně získat finanční prostředky, v rozporu s ustanovením zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, neoznámila služebnímu funkcionáři změnu svých rodinných poměrů mající vliv na poskytování náhrad cestovních výdajů," uvedl Aleš Cimbala, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze, jež obžalobu podalo.

Beck podle státního zástupce čtrnáctkrát předložil žádost o proplacení cestovních výdajů, přestože už ze severní Moravy dojíždět nemusel. Přestěhoval se za Novákovou dcerou do Prahy. "Tímto se (Beck) obohatil o částku 36 465 korun," uvedl Cimbala. Devět ze čtrnácti údajně podvodných žádostí schválil svému zeti Novák. "Druhá obžalovaná osoba (Novák) svým jednáním umožnila čerpání neoprávněného obohacení (Beckovi) nejméně ve výši 25 885 korun," dodal Cimbala.

O zproštění rozhodne náměstkyně policejního šéfa

Deník Aktuálně.cz zjistil, že soudní líčení s oběma muži vypukne už příští měsíc. U Obvodního soudu pro Prahu 4 začíná hlavní líčení 10. července. Pokud oba muže soud uzná vinnými, v krajním případě jim hrozí dva roky za mřížemi.

Řízení o zproštění služebního poměru by se mohlo završit ještě předtím, než započne hlavní líčení. O případném odstavení ze služby u obou mužů podle informací Aktuálně.cz rozhoduje náměstkyně pražského policejního šéfa Radka Drexlerová. Pokud je zprostí, zůstanou doma za půl platu, dokud je soud neočistí. Pokud je propustí, u policie skončili a přijdou o výsluhu.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 52 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy