Hrozí mu i vyhazov od policie. Šéf pražských vyšetřovatelů míří k soudu kvůli podvodu

Jan Horák Jan Horák
19. 6. 2019 14:44
Plukovník Ladislav Novák více než deset let vede pražské vyšetřovatele vražd či násilné trestné činnosti. Sám přitom přesně za tři týdny předstoupí před soud coby obžalovaný. V této souvislosti deník Aktuálně.cz zjistil, že vedení pražské policie ho chce minimálně zbavit výkonu služby. Pokud se takto rozhodne, Novák zůstane doma s půlkou platu. Ve hře je ale i propuštění od policie. Podle státního zástupce neoprávněně proplácel svému podřízenému služební cesty.
Ladislav Novák vede pražské vyšetřovatele už přes deset let (Ilustrační snímek).
Ladislav Novák vede pražské vyšetřovatele už přes deset let (Ilustrační snímek). | Foto: Jan Horák

"S oběma policisty Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy v současné době probíhá řízení ve věcech služebního poměru. Jeho výsledek v tuto chvíli nebudeme nijak předjímat," potvrdila deníku Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Podobu řízení nechtěla upřesnit, ale vést lze dvěma směry. Ve hře může být dočasné odstavení ze služby, nebo rovnou propuštění od policie.

Jak už dříve upozornil Deník N, oba policisty Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z podvodu v březnu. Tehdy to vedení pražské policie nechalo v klidu, jeho postoj se však proměnil v květnu po podání obžaloby. Čerstvě nařízené hlavní líčení pak mohlo situaci akcelerovat.

"Příslušný služební funkcionář v samém prvopočátku neshledal důvody pro jejich propuštění. Situace se však obžalováním obou policistů změnila a bylo proto nezbytné, aby se služební funkcionář se spisovým materiálem seznámil znovu," poznamenala mluvčí Zoulová.

Ladislav Novák je dosud aktivním šéfem odboru obecné kriminality, kde působí vyšetřovatelé objasňující vraždy, násilné trestné činy nebo loupeže. Do odboru náleží i 1. oddělení, jemuž se říká mordparta. Novák je ale od 24. května sám v pozici obžalovaného. Podvodu se měl dopustit se svým blízkým podřízeným, kapitánem Martinem Beckem. Beck žije s Novákovou dcerou.

"Obžalovaným osobám je kladeno za vinu, že jedna z nich vědomě, s cílem neoprávněně získat finanční prostředky, v rozporu s ustanovením zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, neoznámila služebnímu funkcionáři změnu svých rodinných poměrů mající vliv na poskytování náhrad cestovních výdajů," uvedl Aleš Cimbala, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze, jež obžalobu podalo.

Beck podle státního zástupce čtrnáctkrát předložil žádost o proplacení cestovních výdajů, přestože už ze severní Moravy dojíždět nemusel. Přestěhoval se za Novákovou dcerou do Prahy. "Tímto se (Beck) obohatil o částku 36 465 korun," uvedl Cimbala. Devět ze čtrnácti údajně podvodných žádostí schválil svému zeti Novák. "Druhá obžalovaná osoba (Novák) svým jednáním umožnila čerpání neoprávněného obohacení (Beckovi) nejméně ve výši 25 885 korun," dodal Cimbala.

O zproštění rozhodne náměstkyně policejního šéfa

Deník Aktuálně.cz zjistil, že soudní líčení s oběma muži vypukne už příští měsíc. U Obvodního soudu pro Prahu 4 začíná hlavní líčení 10. července. Pokud oba muže soud uzná vinnými, v krajním případě jim hrozí dva roky za mřížemi.

Řízení o zproštění služebního poměru by se mohlo završit ještě předtím, než započne hlavní líčení. O případném odstavení ze služby u obou mužů podle informací Aktuálně.cz rozhoduje náměstkyně pražského policejního šéfa Radka Drexlerová. Pokud je zprostí, zůstanou doma za půl platu, dokud je soud neočistí. Pokud je propustí, u policie skončili a přijdou o výsluhu.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Brazilský prezident oznámil, že má možná rakovinu kůže. Lékaři mu odstranili mateřské znamínko

Brazilský prezident Jair Bolsonaro má možná rakovinu kůže. Podle agentury Reuters to oznámil poté, co mu ve středu lékaři odstranili mateřské znamínko z ucha. Bolsonaro prohlásil, že se těší dobrému zdraví, ale bylo mu doporučeno zrušení návštěvy města Salvador v brazilském státě Bahía kvůli vyčerpanosti.

Čtyřiašedesátiletý prezident Brazílie je považován za krajně pravicového a také velmi kontroverzního politika. Mnozí ho například viní z toho, že přispívá k odlesňování svou politikou upřednostňování ekonomického rozvoje před ochranou životního prostředí a zlehčováním varovných statistik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy