Šéf armádních špionů míří na generálmajora, bude jím i klíčový muž kriminální policie

Jan Horák Jan Horák
před 2 hodinami
Osm příslušníků obranných a bezpečnostních sborů se při příležitosti státního svátku 28. října dočká generálského povýšení. Plyne to z dokumentů, které tento čtvrtek projednává vláda. Aktuálně.cz je má k dispozici. Mezi nominanty jsou klíčoví představitelé vojenské tajné služby nebo první náměstek policejního prezidenta. Rozhodující slovo v povýšení má prezident Petr Pavel.
Ředitel Vojenského zpravodajství Petr Bartovský.
Ředitel Vojenského zpravodajství Petr Bartovský. | Foto: ČTK

Minulý týden ve středu přijal prezident Petr Pavel na Pražském hradě ministryni obrany Janu Černochovou (ODS). S hlavou státu předjednala generálské nominace, jež spadají pod její resort. Hvězdy navíc chce pro pět důstojníků. Nejvýraznější z nich je ředitel Vojenského zpravodajství Petr Bartovský, který se stane generálmajorem.

"Ve všech dosud zastávaných funkcích byl hodnocen výtečně, má rozsáhlé teoretické znalosti a praktické zkušenosti z výkonu funkcí u Vojenského zpravodajství," píše se v materiálu resortu obrany. Bartovský velí vojenské tajné službě od července, slouží v ní od roku 2001. Poslední dva roky řídil její kontrarozvědnou sekci.

Zatímco Bartovský získá dvě generálské hvězdy, první si připíše jeho zástupce ve vedení služby, plukovník Přemysl Horáček. Šestapadesátiletý důstojník se přidal k Vojenskému zpravodajství v roce 2007, reprezentoval ho coby oficiální představitel v Izraeli a do letošního roku v Řecku. Po návratu z Atén z něj Bartovský udělal prvního náměstka.

Povýšení pro šéfa Vojenské policie

Brigádní generál Petr Lipka už rok kryje coby druhý zástupce záda náčelníkovi generálního štábu Karlu Řehkovi. Do armády vstoupil roku 1993, většinu služby strávil u pozemních sil, kde se vypracoval na zástupce velitele. Má za sebou nasazení v Afghánistánu a tři na Balkáně. V letech 2020 až 2023 byl zástupcem šéfa sil NATO pro Polsko a Pobaltí.

"Koordinuje řízení nejdůležitějších otázek obrany státu, odpovídá za přípravu a zpracování podkladů a koncepcí pro řešení nejsložitějších úkolů zabezpečení obrany státu," stojí v materiálu k jeho současné funkci, v níž se stane generálmajorem. Lipka je držitelem více než deseti vyznamenání včetně Medaile NATO Za službu pro mír a svobodu.

Generálmajorem bude i náčelník Vojenské policie Jiří Roček, který sbor řídí od loňského března. Úkoly ve Vojenské policie plní už patnáct let, před nástupem na její špici byl dva roky zástupcem náčelníka. Ke sboru se přidal po osmnácti letech služby u dělostřelců, kde to dotáhl na náčelníka štábu celé dělostřelecké brigády.

"Řídí a stanovuje hlavní směry koncepce bezpečnostní politiky a její tvorby při policejní ochraně ozbrojených sil České republiky. Řídí, koordinuje a zajišťuje policejní ochranu ozbrojených sil, vojenských objektů, vojenského majetku a ostatního majetku státu, s nímž přísluší hospodařit ministerstvu obrany," píše se v nominaci Ročka.

Dvě generálské hvězdy na policejní prezidium

Posledním představitelem armády mířícím k povýšení je plukovník Miroslav Havelka. K armádě se přidal roku 1995, v letech 2017 až 2021 byl zástupcem národního představitele při NATO v Bruselu. Od loňského července na generálním štábu zastupuje ředitele sekce, jež je zodpovědná za rozvoj schopností armádních sil.

"Tvůrčím způsobem zpracovává koncepci bezpečnostní politiky státu. Plánuje výstavbu Armády České republiky, její mobilizaci a doplňování. Dále se podílí na součinnosti s orgány velení NATO a EU, zastupuje Armádu České republiky na zahraničních jednáních," uvádí jeho nominace na brigádního generála.

Náměstek policejního prezidenta pro kriminální policii Tomáš Kubík.
Náměstek policejního prezidenta pro kriminální policii Tomáš Kubík. | Foto: ČTK

Z policistů může očekávat povýšení jediný, ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) chce druhou generálskou hvězdu pro náměstka policejního prezidenta pro kriminální policii Tomáše Kubíka. Spadají pod něj celostátní útvary včetně Národní centrály proti organizovanému zločinu. U policie slouží 32 let, více než dvě třetiny z toho strávil u Národní protidrogové centrály.

"Jeho přirozená autorita, morálně volní vlastnosti, iniciativní plnění úkolů a jedinečný přístup ke službě i životu utváří výjimečnou osobnost, jakou by generál největšího bezpečnostního sboru měl být," uvádí materiál k policistovi, který roku 1992 začínal u pořádkové služby v pražských Vršovicích. O devětadvacet let později nastoupil na policejní prezidium.

Šéf Vězeňské služby generálporučíkem

Na nejvyšší možnou hodnost dosáhne ředitel Vězeňské služby Simon Michailidis, stávající generálmajor bude po 28. říjnu generálporučíkem. Službu řídí tři roky. Začínal před 33 lety coby strážný v opavské káznici. Později řídil věznici ve Stráži pod Ralskem, byl také pět let náměstkem generálního ředitele služby.

"Během kariéry věnoval zvláštní úsilí zaměstnávání odsouzených či zvyšování úrovně odborného zacházení. Taktéž se dlouhodobě zabývá novými programy vzdělávání zaměstnanců a příslušníků bezpečnostního sboru, vzděláváním vězněných osob v rámci odborného učiliště," stojí v návrhu od ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).

Aktuálně.cz už v září upozornilo, že generálmajorem se stane šéf Celní správy Marek Šimandl. V minulosti čtyři roky řídil rozvědku, zastával také manažerské pozice v Národním úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Po čtvrtečním projednání zmíněných nominací vládou je dostane ke schválení prezident Pavel.

Mohlo by vás zajímat: Kdyby mohli, vraždí teroristé i u nás. Situace je velmi vážná, říká ředitel BIS

Spotlight Aktuálně.cz - Michal Koudelka | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy