Bárta se bránil stíhání, žalobci jeho stížnost zamítli

Vyšetřování aféry okolo lídra Věcí veřejných a poslance Jaroslava Škárky pokračuje
Lídr Věcí veřejných Vít Bárta.
Lídr Věcí veřejných Vít Bárta. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Žalobci zamítli stížnost lídra Věcí veřejných Víta Bárty, kterou se domáhal zrušení svého obvinění.

Policie ho stíhá v takzvané obálkové kauze kvůli podezření, že se snažil uplatit tehdejší spolustraníky Jaroslava Škárku a Kristýnu Kočí.

"Stížnost byla zamítnuta. Vyšetřování nadále pokračuje," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Politikův advokát na verdikt žalobců reagoval slovy, že v tomto duchu jej očekával.

"Počítali jsme s tím, není to pro nás překvapení. Každopádně jsem přesvědčen, že prokážeme nevinu klienta. Využijeme k tomu celé přípravné řízení, popřípadě i soud," uvedl advokát Oldřich Chudoba.

Byly to půjčky, tvrdí Bárta. Škárka: Nesmysl

Vít Bárta byl obviněn před pár týdny poté, co jej do rukou policie vydali jeho poslanečtí kolegové, kteří jej zbavili imunity.

Detektivové protikorupční služby obvinění vystavěli na výpovědích Škárky a Kočí, kteří shodně tvrdili, že statisíce v obálkách, které jim Bárta předal, byly ve skutečnosti úplatkem za jejich loajalitu.

Kauza nás stmelila, prohlašovali poslanci VV.
Kauza nás stmelila, prohlašovali poslanci VV. | Foto: Jan Langer

Naopak Bártovu tvrzení, že šlo o kamarádskou výpomoc ve formě půjčky, neuvěřili. Mimo jiné proto, že o půjčce neexistuje žádný záznam. I pro to má ale politik vysvětlení. 

"Je to chování, na které jsem zvyklý. U mne platí čestné slovo. Těm lidem jsem věřil," odpověděl před časem v České televizi.

Spolu s Bártou byl nicméně obviněný i Škárka. Ten totiž otálel s odevzdáním peněz a oznámením na policii. Stížnost proti obvinění ale Škárka nepodal.

Naproti tomu Kočí stíhaná není, podle policie si peníze nechtěla ponechat a uložila je do úschovy, než s nimi šla na policii.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 48 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy