Praha – Od vstupu do politiky si ministr financí Andrej Babiš vydělal na korunových dluhopisech už 166 milionů korun. Devadesát milionů, které inkasuje ročně díky úrokům z „půjčky“ své společnosti Agrofert, by však nemohl získat, kdyby nebylo jeho politického rivala Miroslava Kalouska (TOP 09).
Zákon ministerstva financí z doby, kdy resortu šéfoval, totiž umožňoval kličku, kterou kritici nazývají daňovou optimalizací. „Agrofert podnikal podle zákonů, takže nevím, kde je problém,“ argumentuje Babiš.
Kalousek přiznává, že některé firmy kvůli právní úpravě cíleně obcházely zákon. „Nemyslím si, že to byla chyba zavést. Když poctivý člověk píše zákon, neumí si představit myšlenkové pochody těch, kteří chtějí podvádět a paragrafy obejít,“ vysvětluje exministr financí. Státní úředníci podle něj zkrátka nemají "zločinecké mozky".
Jelikož opatření některé firmy začaly zneužívat, fungovalo jen dva roky. Ministerstvo právní úpravu zrušilo. Podle Kalouska ale u těchto případů mohla zasáhnout finanční správa a zpětně příjmy z úroků zdanit. „Obcházení zákona se nemá uznávat,“ tvrdí Kalousek. Na úřad prý vliv mít nemohl. "Finanční správa je nestranná. Politik na ni nemůže tlačit."
Podle Kalouska si navíc Agrofert půjčil prostřednictvím korunových dluhopisů příliš draho – za šestiprocentní úrok. „Peníze v roce 2012 byly pro firmu jako Agrofert dostupné na deset let za dvě procenta. Kdybych byl hodně benevolentní, tak za tři procenta úroků. Agrofert si od svého vlastníka ale půjčil za nápadně nevýhodných podmínek,“ kritizuje exšéf resortu financí.
"Operace proběhla tak, že je to nápadně nevýhodné pro firmu, nápadně nevýhodné pro státní rozpočet, nápadně výhodné pro beneficienta. To je krok, který, co já si pamatuji, vždy finanční správa předávala policii jako podezření z trestného činu úmyslného krácení daně," dodal.
Ministr Babiš v České televizi prohlásil, že představenstvo Agrofertu rozhodlo na základě znaleckého posudku. „Agrofert je firma, která vydala dluhopisy na 10 let, protože si potřebovala zabezpečit dlouhodobé peníze,“ popsal Babiš. Ty měly jít například na investice v zahraničí.
Nejasné příjmy
Šéf hnutí ANO je kritizován i za to, že nedokázal uspokojivě vysvětlit, kde na korunové dluhopisy Agrofertu získal peníze. Jak upozornil server Echo24.cz, první várku dluhopisů koupil už v roce 2013. Na to by mu ale chybělo téměř 150 milionů korun. Později místopředseda Babiš přišel s novým číslem. „Takže čisté příjmy, které se nedaní, a čistý příjem, který jsem zdanil, byly asi 2,5 miliardy. Toto jsem měl od roku 1993,“ řekl Babiš. Na svůj majetek nyní zadal audit, aby umlčel pochybovače.
Ministr financí poté vyzval politiky, aby stejně jako on zveřejnili veškerý majetek od roku 1993. Reagoval tak na kritiku od premiéra Bohuslava Sobotky a opozičních stran. Zaútočil také na média, která na problém s nákupem dluhopisů upozornila. Podal stížnost na investigativní pořad Reportéři ČT a 168 hodin. Česká televize poté Babiše vyzvala, aby se omluvil za své výroky o zkorumpovaných novinářích.