Babiš stále drží první místo v žebříčku obliby politiků, aféra s dluhopisy mu neuškodila

ČTK ČTK
1. 2. 2017 13:38
I přes aféru s dluhopisy zůstává Andrej Babiš nejpopulárnější osobou české politické scény. V průzkumu agentury STEM ho za svého favorita označilo 57 procent dotázaných. Druhou příčku obsadil Martin Stropnický, který si s 51 procenty polepšil, a následuje ho premiér Bohuslav Sobotka. Průzkum byl přitom proveden asi týden poté, co se objevily informace o sporném nákupu dluhopisů Agrofertu.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Radek Bartoníček

Praha – Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš zůstává nejpopulárnějším politikem, i když se podíl jeho příznivců v lednu proti říjnu snížil o procentní bod na 57 %. Na druhém místě žebříčku agentury STEM se drží ministr obrany Martin Stropnický (ANO) s 51 % a na třetím premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se 42 %. STEM provedl průzkum mezi 11. a 23. lednem, tedy zhruba týden po zveřejnění prvních informací o kontroverzním odkupu dluhopisů Agrofertu.

Většina členů české vlády si v popularitě proti říjnu polepšila, o nejvýraznějších osm procent posílil svou pozici Stropnický. Příznivé hodnocení posílilo proti říjnu také u ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO), ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) či ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD). Zlepšení hodnocení u některých členů vlády odsunulo z pátého na deváté místo žebříčku místopředsedu vlády a předsedu KDU-ČSL Pavla Bělobrádka s 34 procenty příznivců.

"Celkově je možné říci, že podle výsledků lednového průzkumu hodnotí česká veřejnost členy vlády premiéra Bohuslava Sobotky lépe než v říjnu, kdy bezprostředně po krajských volbách byla veřejnost k členům vlády poněkud kritičtější," uvedl STEM.

Nové členy vlády – ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) a ministra pro lidská práva Jana Chvojku – nezná třípětinová většina veřejnosti. Podobný podíl občanů ale neznal v době nástupu do funkce ani Roberta Pelikána nebo Karlu Šlechtovou.

Průzkum popularity STEM se zaměřuje na předsedy a místopředsedy parlamentních politických stran a na všechny členy české vlády. Naposledy se ho mezi 11. a 23. lednem letošního roku zúčastnilo 1048 lidí starších 18 let.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk v osmifinále basketbalové LM narazí na Bandirmu

Nymburští basketbalisté v osmifinále Ligy mistrů nastoupí proti tureckému celku Bandirma. Středočeši sérii hranou na dvě vítězství odstartují doma a hrát se bude 3., nebo 4. března. V případě postupu narazí výběr trenéra Orena Amiela na lepšího z dvojice AEK Atény - Bonn.

Nymburk se v play off Ligy mistrů představil zatím dvakrát a vždy vypadl v prvním kole. Při premiéře soutěže v ročníku 2016/17 o jediný bod nestačil na italské Sassari, o rok později podlehl pozdějšímu vítězi AEK Atény. V minulé sezoně středočeský celek skončil už v základní skupině.

Další zprávy