Fond obnovy by evropským zemím umožnil získat až 750 miliard eur (asi 20 bilionů korun), na podmínkách rozdělení peněz se ale členské země neshodují. Část lídrů včetně Babiše kritizovala fakt, že by významnou roli mělo hrát kritérium nezaměstnanosti v uplynulých pěti letech. Předseda Evropské rady Charles Michel vyšel těmto požadavkům částečně vstříc a téměř třetinu grantů chce na rozdíl od původního plánu komise rozdělit bez ohledu na nezaměstnanost.
"I když předseda Evropské rady vyslyšel naši hlavní kritiku, tak stále si myslíme, že to je nespravedlivé. Že návrh není spravedlivý a efektivní," řekl Babiš. Zdůraznil, že konečné dopady koronavirové krize na ekonomiku ještě nejsou známy, protože na konci roku se očekává zvýšení nezaměstnanosti. "Dopady krize budeme moct spočítat až příští rok," řekl.
Kritizoval i víceletý finanční rámec EU na roky 2021 až 2027, o kterém budou lídři na summitu rovněž jednat. Podle něj je neúměrně velká část peněz určená na opatření pro ekologickou transformaci EU. Česko podle něj i přes řadu přijímaných opatření v této oblasti nemá kapacitu na to, aby tolik peněz mohlo vyčerpat.
Podle Babiše země potřebuje především investice, i proto by chtěl český premiér přidat peníze na kohezní politiku, která slouží k narovnávání rozdílů mezi bohatšími a chudšími evropskými regiony.
Babiš upozornil, že pozice evropských politiků jsou před summitem dost vzdálené, očekává proto náročná jednání. Summit by se podle něj mohl protáhnout až do neděle. "Dohoda se bude hledat obtížně," řekl.