Babiš: Změny ve vládě vítám, Němeček a Dienstbier ministry být neměli, výměna ale přišla pozdě

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 11. 2016 19:38
Vicepremiér Andrej Babiš řekl, že je rád, že Bohuslav Sobotka vyměnil ministry Jiřího Dienstbiera a Svatopluka Němečka. Podle něj neměli od počátku ve vládě co dělat. Změny ve vládě 11 měsíců před volbami ale označil za kontraproduktivní. Ve vlastních řadách ale Babiš změny provádět nechce. Zároveň řekl, že volnou Miloslava Ludvíka si Sobotka "kupuje Prahu". Předseda TOP 09 komentoval situaci jako krok předsedy ČSSD, který řeší vnitrostranickou politiku, nikoli opatření premiéra, které by zlepšilo chod vlády. Podobně se vyjádřil i předseda ODS Petr Fiala - podle něj žádný nový ministr ve svém resortu nebude pár měsíců před volbami schopen téměř nic prosadit.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: DVTV

Praha - Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) je rád, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) došel ke stejnému závěru jako on a vyměnil ministry, kteří neměli ve vládě být už od počátku. Změny 11 měsíců před volbami ale zároveň označil za kontraproduktivní. Schůzky premiéra s ministry za hnutí ANO považuje za zbytečné, uvedl v prohlášení.

Sobotka v pátek oznámil, že prezidentu Miloši Zemanovi navrhne odvolání ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka. Mají je nahradit poslanec Jan Chvojka, respektive ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík (všichni ČSSD).

"Jsem rád, že pan premiér konečně došel ke stejnému závěru jako já a vyměnil ministry za ČSSD, kteří podle mého názoru neměli od začátku vůbec ve vládě být," uvedl Babiš. Němeček podle něj špatně hospodaří s financemi ve zdravotnictví. "I když osobně s panem Němečkem nemám problém, jeho výměna je správný krok," poznamenal. Němeček na twitteru uvedl, že se mu podařilo ubránit resort před Babišovými pokusy o privatizaci zdravotnictví. "Fakt se za svou práci nemusím stydět," napsal.

Babiš souhlasí i s odvoláním Dienstbiera, kterého označil za nejslabší článek vlády. "Legislativní radu vlády vedl politicky i přesto, že má fungovat zcela apoliticky," uvedl Babiš. Dienstbier podle něj zvýhodňoval při legislativním procesu zákony z dílny ministrů ČSSD a ministrům z ANO dělal problémy. Poznamenal, že s ním také byla velmi složitá komunikace.

Dienstbier řekl, že je rád, že Babiše návrh na jeho odvolání potěšil. Zároveň ho označil za nejnekompetentnějšího ministra vlády. "Chápu, že nemá rád, že jsem na to i při jednání vlády průběžně upozorňoval. Když říkal nesmysly, že jsem to uváděl na pravou míru," řekl. Za nesmysl označil i zpolitizování legislativní rady vlády, protože je složena z nejlepších expertů na právo v zemi.

Babiš zároveň uvedl, že si myslí, že výměny nastaly pozdě. "A dokonce se obávám, že 11 měsíců před volbami jsou kontraproduktivní," dodal. Místopředseda vlády je ale rád, že jsou známa nová jména. "Sociální demokracie provedla sebereflexi a můžeme se vrátit k práci. Schůzky premiéra s našimi ministry mi proto přijdou úplně zbytečné," poznamenal.

Návrhem Ludvíka na ministra zdravotnictví si podle něj Sobotka kupuje "Prahu, která by ho mohla podržet při obhajobě předsednického křesla". Ludvík je šéfem pražské ČSSD a zastupitelem hlavního města.

V případě Chvojky poznamenal, že je autorem pozměňovacího návrhu k takzvanému zákonu "lex Babiš", který má ošetřit střet zájmů. "Uvidíme, jestli dokáže vést legislativní radu vlády apoliticky, protože to je předpoklad jejího dobrého fungování," podotkl Babiš.

Marketing a stranická politika, tvrdí opozice

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek řekl, nepovažuje výměnu dvou ministrů, kterou  za opatření premiéra, ale spíš za krok předsedy ČSSD, který řeší vnitrostranickou politiku. Šéf ODS Petr Fiala považuje odchod ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera za marketingový trik na voliče. Politici to uvedli v tiskových prohlášeních.

"To je evidentně krok předsedy sociální demokracie, který řeší vnitrostranickou politiku, nikoli však opatření předsedy vlády, které zlepšuje činnost celého kabinetu," uvedl Kalousek.

Fiala si myslí, že výměna necelý rok před volbami do Sněmovny je pouhý marketing. "Žádný nový ministr ve svém resortu nebude pár měsíců před volbami schopen téměř nic prosadit. Otázkou zůstává, zda to vlastně vzhledem k vládnutí současné vlády není dobře," uvedl předseda ODS. Výměnou Němečka podle něj kabinet navíc "znejišťuje občany v situaci, kdy není jasné, zda bude příští rok zajištěno provozování letecké záchranné služby".

Podle předsedy Strany zelených Matěje Stropnického se ČSSD obměnou ministrů vzdaluje ideálu progresivní a liberální strany, kterou by chtěla být. "Nucený odchod ministra Dienstbiera z vlády je nešťastný a naznačuje, že ČSSD je ochotna vyměnit důraz na lidská práva za klid ve straně. Strana, která dál drží ve vládě ministry (průmyslu a obchodu Jana) Mládka a (vnitra Milana) Chovance, tak vyslala progresivnímu a liberálnímu voliči jasný vzkaz, že jeho zájmy v Parlamentu zastupovat nehodlá," uvedl v tiskové zprávě.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy