Ludvík vede nemocnici v Motole šestnáct let, aféru s "kulichy" nakonec obrátil ve vtip

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
11. 11. 2016 17:09
Novým ministrem zdravotnictví se stane Miloslav Ludvík, dlouholetý ředitel fakultní nemocnice v Motole. Premiér Sobotka, který odvolal dosavadního šéfa resortu Svatopluka Němečka, Ludvíka ale musel přemlouvat, aby se funkce ujal. Již před dvěma lety dal Ludvík přednost funkci ředitele nemocnice před postem náměstka na magistrátu. Nemocnice vedl šestnáct let a povedlo se mu značně zlepšit její ekonomickou situaci – už řadu let hospodaří se ziskem.
Miloslav Ludvík.
Miloslav Ludvík. | Foto: ČTK

Praha – Třiapadesátiletý manažer motolské nemocnice Miloslav Ludvík se vysokým politickým funkcím dlouho vyhýbal, už v roce 2014 mohl zasednout ve vedení hlavního města. Nakonec ho přesvědčil premiér Bohuslav Sobotka nabídkou ministerského postu. Právě jeho jméno navrhne v neděli odpoledne na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem.

Premiér Sobotka od něj očekává, že se ve funkci ministra v první řadě zabrání privatizaci veřejného zdravotnictví. "To bude jeho hlavní úkol v čele ministerstva," vysvětlil předseda vlády.

Motol vede Ludvík šestnáct let, ekonomická situace nemocnice se pod jeho vedením zlepšila, značná část areálu prošla rekonstrukcí. S největším skandálem se musel potýkat v roce 2011, kdy se do médií dostalo video, na němž instruoval personál nemocnice, že má upřednostňovat prominentní pacienty, jimž přezdíval "kulichové".

Později tento klientelistický systém obhajoval tím, že každý někdy využil pomoci známého. Aféru s kulichy využil v roce 2014 v kampani před komunálními volbami v Praze a snažil se ji obrátit ve svůj prospěch s humorem, který je pro něj velmi typický. "Každý Pražan je pro mě kulichem," říkal tehdy Ludvík. Ředitel byl v roce 2014 lídrem komunální kandidátky ČSSD v Praze a tedy i kandidátem na primátora. Je krajským předsedou strany.

Funkcím na pražském magistrátu většinou vyhýbal. V roce 2014 se mohl stát náměstkem primátorky, ale místo ve vedení hlavního města odmítl a raději zůstal šéfem Motola. Přestože je členem ČSSD je od roku 1990, nepatří mezi nejvlivnější funkcionáře v hlavním městě. Tuto roli si drží jiní – například europoslanec Miroslav Poche nebo třeba bývalý ministr Karel Březina. Nicméně Ludvík si drží pozice i díky slušné podpoře voličů, které si umí získat svým vystupováním a řečnickými schopnostmi.

Věnuje se poměrně netradičním koníčkům – střelbě, létání a historii přemyslovců. Je vystudovaný ekonom a právník, aktivně ovládá angličtinu a ruštinu, pasivně se dorozumí německy a španělsky. Je ženatý, má tři dcery.

 

Právě se děje

Další zprávy