Kroužkovaný Chvojka neměl být ani ve sněmovně, spolutvůrce lex Babiš teď bude ministrem

Martin Ťopek Martin Ťopek
11. 11. 2016 16:58
Z devatenáctého místa kandidoval v roce 2010 do sněmovny sociální demokrat Jan Chvojka. Díky kroužkování voličů skončil na druhém místě a stal se jedním ze skokanů roku. Teď nahradí Jiřího Dienstbiera na postu ministra pro lidská práva.
Jan Chvojka.
Jan Chvojka. | Foto: DVTV

Praha – Když se devětadvacetiletý politický nováček Jan Chvojka v roce 2010 objevil na chvostu kandidátky ČSSD ve sněmovních volbách, těžko někdo čekal, jaká tím startuje kariéra mladého politika. 

Díky kroužkům voličů přeskočil stranické matadory a ze druhého místa vstoupil do sněmovny. Vzápětí se stal nejen jedním z nejaktivnějších poslanců, ale díky svému právnickému vzdělání také jedním z nejužitečnějších. To se projevilo zejména při prosazování zákona o střetu zájmů, kterému se díky jeho hlavnímu účelu přezdívá lex Babiš.

Podařilo se mu prosadit pozměňovací návrh, který zakazuje členům vlády vlastnit média. Fakticky tím odřízl ministru financí a místopředsedovi vlády Andreji Babišovi přímou cestu k ovládání deníků MF DNES a Lidové noviny

Loni v listopadu dal Chvojka podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání kvůli vystoupení skupiny Ortel, jejíž texty jsou často zaměřeny proti menšinám, v přímém přenosu udílení cen Český slavík. Mezitím se stihl mladý právník stát v roce 2014 zastupitelem v domovské Chrudimi a letos zastupitelem Pardubického kraje. Zároveň hodlá kandidovat na post krajského předsedy ČSSD.

Teď ho ale čeká jiný postup v politické kariéře. Když premiér Bohuslav Sobotka oznámil změny ve složení vlády, zaznělo jeho jméno v souvislosti s končícím ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem, kterého v nejbližších dnech nahradí.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy