Kroužkovaný Chvojka neměl být ani ve sněmovně, spolutvůrce lex Babiš teď bude ministrem

Martin Ťopek Martin Ťopek
11. 11. 2016 16:58
Z devatenáctého místa kandidoval v roce 2010 do sněmovny sociální demokrat Jan Chvojka. Díky kroužkování voličů skončil na druhém místě a stal se jedním ze skokanů roku. Teď nahradí Jiřího Dienstbiera na postu ministra pro lidská práva.
Jan Chvojka.
Jan Chvojka. | Foto: DVTV

Praha – Když se devětadvacetiletý politický nováček Jan Chvojka v roce 2010 objevil na chvostu kandidátky ČSSD ve sněmovních volbách, těžko někdo čekal, jaká tím startuje kariéra mladého politika. 

Díky kroužkům voličů přeskočil stranické matadory a ze druhého místa vstoupil do sněmovny. Vzápětí se stal nejen jedním z nejaktivnějších poslanců, ale díky svému právnickému vzdělání také jedním z nejužitečnějších. To se projevilo zejména při prosazování zákona o střetu zájmů, kterému se díky jeho hlavnímu účelu přezdívá lex Babiš.

Podařilo se mu prosadit pozměňovací návrh, který zakazuje členům vlády vlastnit média. Fakticky tím odřízl ministru financí a místopředsedovi vlády Andreji Babišovi přímou cestu k ovládání deníků MF DNES a Lidové noviny

Loni v listopadu dal Chvojka podnět Radě pro rozhlasové a televizní vysílání kvůli vystoupení skupiny Ortel, jejíž texty jsou často zaměřeny proti menšinám, v přímém přenosu udílení cen Český slavík. Mezitím se stihl mladý právník stát v roce 2014 zastupitelem v domovské Chrudimi a letos zastupitelem Pardubického kraje. Zároveň hodlá kandidovat na post krajského předsedy ČSSD.

Teď ho ale čeká jiný postup v politické kariéře. Když premiér Bohuslav Sobotka oznámil změny ve složení vlády, zaznělo jeho jméno v souvislosti s končícím ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem, kterého v nejbližších dnech nahradí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy