reklama
 
 

OLAF odmítl vydat českým europoslancům zprávu o Čapím hnízdě, obracejí se na Evropskou komisi

4. 1. 2018 10:23
Evropský úřad proti podvodům odmítl žádost českých europoslanců o poskytnutí zprávy u vyšetřování dotace pro Čapí hnízdo, ti se proto obracejí na Evropskou komisi.

Praha - Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) odmítl vydat českým europoslancům zprávu o vyšetřování padesátimilionové dotace pro Čapí hnízdo, kvůli níž chce česká policie stíhat premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedu poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka. Napsaly to ve čtvrtek Hospodářské noviny (HN).

Dokument mohou zveřejnit jen české úřady nebo Evropská komise, sdělil podle vyjádření poslankyně Evropského parlamentu Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) ředitel OLAF Nicholas Ilett.

"Ředitel OLAF Nicholas Ilett odpověděl, že mi zprávu ani její závěry nebo doporučení vydat nemůže. Zveřejnit ji podle něj může Evropská komise nebo české orgány," řekla listu Šojdrová. Obrátila se proto na předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, že chce zprávu získat.

"Jedná se o vysokou finanční částku z veřejného rozpočtu, a proto mají občané právo vědět, zda byla použita zákonným způsobem. Veřejnost by měla být o závěrech vyšetřování informována před 10. lednem, kdy dojde k hlasování o důvěře Babišově vládě," píše Šojdrová Junckerovi v žádosti, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Zprávu OLAF se snažil získat i další europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) či místopředseda Strany zelených Petr Kutílek. Se žádostí neuspěla ani česká média.

Podobná kauza se podle HN stala minulý rok v Maďarsku, kam OLAF poslal zprávu o vyšetřování dotací pro budapešťské metro. Také Maďarům OLAF vzkázal, že případné zveřejnění je jejich věc a bruselský úřad do toho nehodlá zasahovat. Nakonec ale byla zpráva zveřejněna a je dodnes veřejně přístupná na internetu.

Babiše chce policie stíhat pro podezření z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství. O jejich vydání k trestnímu stíhání požádala policie loni v srpnu, poslanci k tomu svolili počátkem září. Stíhání bylo přerušeno po říjnových volbách, ve kterých Babiš a Faltýnek obhájili místa poslanců. Policie následně znovu požádala o jejich vydání ke stíhání, sněmovna o žádosti dosud nerozhodla.

Doporučení ze závěrečné zprávy OLAF nyní zkoumá Evropská komise. České úřady zprávu zatím nezveřejnily. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se ale domnívá, že ministerstvo navrhne vyjmout Farmu Čapí hnízdo z projektů financovaných z evropských fondů. Do konce týdne ministerstvo financí oznámí svůj postoj příslušným institucím.

autoři: ČTK, Domácí | 4. 1. 2018 10:23

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama