OLAF ve zprávě píše o podvodu, říká Michálek, který ji četl. Kalousek: Jsou tam i čísla paragrafů

Kateřina Frouzová Michael Švec ČTK Kateřina Frouzová, Michael Švec, ČTK
Aktualizováno 5. 1. 2018 20:55
Zpráva OLAF koresponduje se závěry, k nimž dospěli v kauze Čapí hnízdo čeští policisté. Podle poslance Pirátské strany Jakuba Michálka se v ní vyskytuje i slovo "podvod".
Kalousek: Ve zprávě OLAFu se hovoří o dotačním podvodu | Video: Kateřina Frouzová

Praha - Závěry zprávy evropského úřadu proti podvodům (OLAF) se shodují s tím, co při vyšetřování údajně neoprávněné dotace pro Farmu Čapí hnízdo zjistila česká policie. Novinářům to řekl pirátský poslanec Jakub Michálek poté, co se jako člen mandátového a imunitního výboru s obsahem zprávy seznámil.

"Zpráva OLAF se skutečně věnuje tomu podezření z trestného činu, k němuž mělo dojít, a plně koresponduje s policejním spisem, se kterým jsme se jako členové mandátového a imunitního výboru měli příležitost seznámit v prosinci," řekl Michálek. "Mluví se tam i o podvodu v souladu s tím, co šetří Policie České republiky," doplnil.

Zdůraznil, že informace, podle nichž se slovo "podvod" ve zprávě neobjevuje, nejsou pravdivé. "Musím dementovat informace z médií, že se tam neobjevuje slovo 'podvod'. Objevuje," dodal.

Tři odstavce doporučující vynětí více než 42 milionů z evropských programů, které ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo financí, podle Michálka ze samotné zprávy OLAF nepochází, ale jsou součástí takzvaného "doporučujícího stanoviska".

"Podstatné závěry zprávy OLAF jsou úplně jiné, než co má ministerstvo financí na svých webových stránkách - to je pouze nějaký výtah k vynětí z evropských fondů," uvedl poslanec.

"Samotná zpráva není o vynětí nějakých částek z evropských fondů, ale skutečně se materiálně zabývá celým tím vyšetřováním od počátků Čapího hnízda až po převod akcií a udržitelnost v rámci toho programu," dodal.

Michálek vzhledem k závazku mlčenlivosti nechtěl jmenovitě potvrdit, že se zpráva zabývá i premiérem Andrejem Babišem a šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem, řekl ale, že "konkrétní osoby, které jsou mediálně propírány v souvislosti s tímto případem, jsou tam samozřejmě popsány".

Poslanec potvrdil, že znění zprávy OLAF nezměnilo stanovisko pirátů, kteří budou pro vydání obou poslanců hlasovat jak ve výboru, tak na plénu sněmovny.

Ministerstvo financí v reakci uvedlo, že doporučení k přijetí dalších kroků v návaznosti na vyšetřování OLAF jsou nedílnou součástí zprávy. "A z pohledu MF představují klíčovou část, neboť shrnují vyšetřování a obsahují doporučení nezbytná pro výkon agendy MF - tedy zda je doporučováno přijmout opatření, či nikoliv," uvedl úřad.

Nahlédnout do spisu byl i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten už prý spis OLAF četl před několika dny. A potvrdil, že ve spise nalezl totožný dokument. "Ta zpráva je cenná proto, že je tady nezávislá evropská instituce, která ve svých závěrech v podstatě potvrzuje, že stíhání české policie není žádná účelovka. Že její postup je korektní a objektivní," řekl Kalousek. 

OLAF podle slov Kalouska dospěl k závěru, že šlo o dotační podvod. "Dospěli. Včetně čísel paragrafů," dodal. A zopakoval, že poslanci TOP 09 budou na plénu sněmovny hlasovat pro vydání jak premiéra Babiše, tak šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. 

Totéž po pročtení zprávy sdělila i poslankyně ČSSD Kateřina Valachová. "Co se týká sociální demokracie, tam je jasná politická pozice, že sociální demokracie bude hlasovat pro vydání," prohlásila. Také ona potvrdila, že zpráva nevybočuje ze závěrů vyšetřování českých policistů. "Četla jsem ji celou. Z mého pohledu zpráva OLAF neobsahuje nic nového, co by už ve vyšetřovacím spisu nefigurovalo," uzavřela Valachová.

Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy bude jednat o vyjmutí farmy Čapí hnízdo z evropského financování 16. ledna, informovala hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. 

Pokorná Jermanová zopakovala, že bude hlasovat pro vyjmutí, protože takový postup doporučuje ministerstvo financí. Kdyby se členové výboru rozhodli opačně, program by nebyl uzavřen a pokračoval by dál.

Člen výboru za opoziční TOP 09 Jan Jakob podotkl, že pokud bude projekt vyjmut, dopadne finanční zátěž na české daňové poplatníky. "Pokud bychom tak učinili, nejednalo by se už o evropskou dotaci, ale o dotaci národní. Jinými slovy na Babišovu luxusní daču bychom se složili my všichni. Zároveň by nebyl Babis postižitelný evropskými orgány," prohlásil Jakob.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy