OLAF ve zprávě píše o podvodu, říká Michálek, který ji četl. Kalousek: Jsou tam i čísla paragrafů

Kateřina Frouzová Michael Švec ČTK Kateřina Frouzová, Michael Švec, ČTK
Aktualizováno 5. 1. 2018 20:55
Zpráva OLAF koresponduje se závěry, k nimž dospěli v kauze Čapí hnízdo čeští policisté. Podle poslance Pirátské strany Jakuba Michálka se v ní vyskytuje i slovo "podvod".
Kalousek: Ve zprávě OLAFu se hovoří o dotačním podvodu | Video: Kateřina Frouzová

Praha - Závěry zprávy evropského úřadu proti podvodům (OLAF) se shodují s tím, co při vyšetřování údajně neoprávněné dotace pro Farmu Čapí hnízdo zjistila česká policie. Novinářům to řekl pirátský poslanec Jakub Michálek poté, co se jako člen mandátového a imunitního výboru s obsahem zprávy seznámil.

"Zpráva OLAF se skutečně věnuje tomu podezření z trestného činu, k němuž mělo dojít, a plně koresponduje s policejním spisem, se kterým jsme se jako členové mandátového a imunitního výboru měli příležitost seznámit v prosinci," řekl Michálek. "Mluví se tam i o podvodu v souladu s tím, co šetří Policie České republiky," doplnil.

Zdůraznil, že informace, podle nichž se slovo "podvod" ve zprávě neobjevuje, nejsou pravdivé. "Musím dementovat informace z médií, že se tam neobjevuje slovo 'podvod'. Objevuje," dodal.

Tři odstavce doporučující vynětí více než 42 milionů z evropských programů, které ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo financí, podle Michálka ze samotné zprávy OLAF nepochází, ale jsou součástí takzvaného "doporučujícího stanoviska".

"Podstatné závěry zprávy OLAF jsou úplně jiné, než co má ministerstvo financí na svých webových stránkách - to je pouze nějaký výtah k vynětí z evropských fondů," uvedl poslanec.

"Samotná zpráva není o vynětí nějakých částek z evropských fondů, ale skutečně se materiálně zabývá celým tím vyšetřováním od počátků Čapího hnízda až po převod akcií a udržitelnost v rámci toho programu," dodal.

Michálek vzhledem k závazku mlčenlivosti nechtěl jmenovitě potvrdit, že se zpráva zabývá i premiérem Andrejem Babišem a šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem, řekl ale, že "konkrétní osoby, které jsou mediálně propírány v souvislosti s tímto případem, jsou tam samozřejmě popsány".

Poslanec potvrdil, že znění zprávy OLAF nezměnilo stanovisko pirátů, kteří budou pro vydání obou poslanců hlasovat jak ve výboru, tak na plénu sněmovny.

Ministerstvo financí v reakci uvedlo, že doporučení k přijetí dalších kroků v návaznosti na vyšetřování OLAF jsou nedílnou součástí zprávy. "A z pohledu MF představují klíčovou část, neboť shrnují vyšetřování a obsahují doporučení nezbytná pro výkon agendy MF - tedy zda je doporučováno přijmout opatření, či nikoliv," uvedl úřad.

Nahlédnout do spisu byl i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten už prý spis OLAF četl před několika dny. A potvrdil, že ve spise nalezl totožný dokument. "Ta zpráva je cenná proto, že je tady nezávislá evropská instituce, která ve svých závěrech v podstatě potvrzuje, že stíhání české policie není žádná účelovka. Že její postup je korektní a objektivní," řekl Kalousek. 

OLAF podle slov Kalouska dospěl k závěru, že šlo o dotační podvod. "Dospěli. Včetně čísel paragrafů," dodal. A zopakoval, že poslanci TOP 09 budou na plénu sněmovny hlasovat pro vydání jak premiéra Babiše, tak šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka. 

Totéž po pročtení zprávy sdělila i poslankyně ČSSD Kateřina Valachová. "Co se týká sociální demokracie, tam je jasná politická pozice, že sociální demokracie bude hlasovat pro vydání," prohlásila. Také ona potvrdila, že zpráva nevybočuje ze závěrů vyšetřování českých policistů. "Četla jsem ji celou. Z mého pohledu zpráva OLAF neobsahuje nic nového, co by už ve vyšetřovacím spisu nefigurovalo," uzavřela Valachová.

Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy bude jednat o vyjmutí farmy Čapí hnízdo z evropského financování 16. ledna, informovala hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. 

Pokorná Jermanová zopakovala, že bude hlasovat pro vyjmutí, protože takový postup doporučuje ministerstvo financí. Kdyby se členové výboru rozhodli opačně, program by nebyl uzavřen a pokračoval by dál.

Člen výboru za opoziční TOP 09 Jan Jakob podotkl, že pokud bude projekt vyjmut, dopadne finanční zátěž na české daňové poplatníky. "Pokud bychom tak učinili, nejednalo by se už o evropskou dotaci, ale o dotaci národní. Jinými slovy na Babišovu luxusní daču bychom se složili my všichni. Zároveň by nebyl Babis postižitelný evropskými orgány," prohlásil Jakob.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy