Babiš chtěl ze spolupráce se Státní bezpečností těžit. Měl rád peníze, říká rozvědčík StB

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 2. 2018 19:40
Babiš na tvzení reagoval slovy: "Pan Sarkocy lže." Někdejšího rozvědčíka StB prohlašuje za nedůvěryhodného.
Andrej Babiš u Krajského soudu v Bratislavě (rok 2014). Babiš vede léta spor se slovenským Ústavem paměti národa kvůli zveřejnění protokolů, podle nichž pracoval pro StB.
Andrej Babiš u Krajského soudu v Bratislavě (rok 2014). Babiš vede léta spor se slovenským Ústavem paměti národa kvůli zveřejnění protokolů, podle nichž pracoval pro StB. | Foto: ČTK

Bratislava/Praha - Český premiér v demisi Andrej Babiš byl od začátku vědomým spolupracovníkem československé Státní bezpečnosti (StB) a jeho archivní svazek nebyl zfalšován, řekl v pátek novinářům v Bratislavě bývalý příslušník StB Ján Sarkocy.

Slovenský soud nedávno v obnoveném líčení v souladu s loňským verdiktem ústavních soudců zamítl Babišovu žalobu, že je v archivních svazcích StB veden jako agent neoprávněně. Babiš poté ohlásil podání nové žaloby.

Babiš na to reagoval slovy: "Pan Sarkocy lže." Bývalý rozvědčík podle něj před lety dokonce nabízel, že u soudu bude vypovídat v jeho prospěch.

Podle Babiše před pěti lety Sarkovy kontaktoval jeho slovenského právníka v souvislosti se žalobou, kterou Babiš podal na slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). "Pan Sarkocy mému právníkovi sliboval, že vystoupí u soudu a bude vypovídat v můj prospěch, že dokonce umí ovlivnit rozhodnutí soudu," uvedl Babiš.

Bývalého rozvědčíka podle něj jeho právník odmítl a už s ním nikdy nekomunikoval. "Je to naprosto nedůvěryhodná osoba a jsem v šoku, že ho česká média berou jako relevantní zdroj informací," dodal premiér v demisi.

Originál Babišova spisu ohledně spolupráce s komunistickou tajnou policií prý Sarkocy viděl. "V tom spisu není nic zfalšovaného," řekl. Neuvedl ale, zda se tam nacházel Babišův písemný závazek ke spolupráci. Sarkocy, s jehož jménem je spojen nynější skandál kolem styků šéfa britských labouristů Jeremyho Corbyna s StB, označil Babiše za člověka, který chtěl ze spolupráce s StB těžit a měl rád peníze. "Já na jeho místě bych se všem omluvil a zbytečně bych kolem toho nečeřil vodu," řekl Sarkocy.

Podle archivních dokumentů Sarkocy v letech 1980-1984 pracoval na oblastním odboru StB v Bratislavě, později v zahraniční kontrarozvědce a také jako diplomat v Londýně. Právě s jeho působením v Británii v 80. letech se spojují nejnovější informace o jeho schůzkách s Corbynem.

Na rozdíl od svých někdejších kolegů v StB Sarkocy nevypovídal před bratislavským soudem, u kterého se Babiš domáhal verdiktu, že je evidován v archivních svazcích StB jako její agent neoprávněně.

Několik Sarkocyho bývalých kolegů se ale u soudu postavilo na Babišovu stranu. Například bývalý důstojník tajné služby Andrej Kuľha prohlásil, že svazek Babiše ukazuje pouze nevědomou spolupráci s StB. Badatel ÚPN Jerguš Sivoš a jeho kolega Radek Schovánek z českého Ústavu pro studium totalitních režimů před soudem naopak prohlásili, že archivní svazky, které se zmiňují o spolupráci Babiše s StB, byly vedeny v souladu s tehdy platnými předpisy.

Archivní dokumenty, z nichž část byla dříve skartována, uvádějí, že Babiš se v roce 1980 stal důvěrníkem StB a že o dva roky později ho ke spolupráci s tajnou policií jako agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale v původním líčení u bratislavského okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl.

Byť Babiš se žalobou na očištění svého jména původně uspěl, zvrat v případu nastal po loňském rozhodnutí slovenského ústavního soudu. Ten zrušil původní rozhodnutí bratislavského krajského i nejvyššího soudu, které daly Babišovi za pravdu. Učinil tak proto, že žalovanou stranou neměl být Ústav paměti národa, který svazky StB na Slovensku spravuje.

Ústavní soud také konstatoval, že slovenské soudy rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří v líčení před okresním a krajským soudem nebyli zproštěni mlčenlivosti. Zpochybnil také věrohodnost těchto svědků, kteří vypověděli v Babišův prospěch.

V obnoveném líčení bratislavský krajský soud v souladu s rozhodnutím ústavního soudu Babišovu žalobu nedávno zamítl. Rozhodnutí již nabylo právní moci.

 

Právě se děje

Další zprávy