Babiš nepovažuje rozsudek o StB za komplikaci při jednání o vládě. Pro mě to není žádné téma, řekl

ČTK ČTK
14. 2. 2018 14:03
Zároveň zopakoval, že se hodlá bránit právní cestou proti tomu, že je veden jako spolupracovník někdejší československé tajné policie.
Reakce premiéra v demisi Andreje Babiše. | Video: DVTV

Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) nepředpokládá, že by rozhodnutí slovenského soudu o jeho evidenci ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti zkomplikovalo jednání při druhém pokusu o sestavení nové vlády. Řekl to ve středu po jednání vlády a zároveň zopakoval, že se hodlá bránit právní cestou proti tomu, že je veden jako spolupracovník někdejší československé tajné policie.

"Pro mě to není žádná téma," řekl Babiš. "Já to nevnímám jako komplikaci," doplnil.

Místopředseda ČSSD Jan Hamáček v úterý upozornil, že rozhodnutí slovenského soudu může ovlivnit rozhodování delegátů sociálnědemokratického sjezdu, zda vůbec s ANO vyjednávat o vládní spolupráci. Také místopředseda KSČM Jiří Dolejš podotkl, že důvěryhodnost Babiše je problém. Sociální demokraté a komunisté přitom na rozdíl od většiny stran ve sněmovně spolupráci s ANO nevylučují.

Bratislavský krajský soud v obnoveném líčení zamítl Babišovu žalobu, že je v archivních svazcích někdejší československé tajné policie veden jako agent neoprávněně.

"Já jsem to vyhrál ten soud a znovu to vyhraju. Protože jsem nikdy nespolupracoval, nic jsem nepodepsal, žádný důkaz neexistuje," prohlásil Babiš. Hodlá připravit novou žalobu, ve které si tentokrát místo na Ústav paměti národa bude stěžovat na slovenské ministerstvo vnitra nebo na slovenský stát.

Spor se bratislavskému soudu vrátil po loňském rozhodnutí slovenského ústavního soudu, který zrušil pravomocná rozhodnutí krajského i nejvyššího soudu, jež původně daly Babišovi ve sporu s Ústavem paměti národa za pravdu. Soudci bratislavského soudu jsou rozhodnutím ústavního soudu vázáni. Ten ve svém verdiktu kromě jiného uvedl, že žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v dokumentech StB nemá být ústav.

Ústavní soud také konstatoval, že slovenské soudy rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří v líčení před okresním a krajským soudem nebyli zproštěni mlčenlivosti. Ústavní soud také zpochybnil věrohodnost těchto svědků, kteří vypověděli ve prospěch Babiše a jejich výpovědi byly klíčové v původním líčení.

 

Právě se děje

Další zprávy