Babiš opět posílá policii na Němečka. Přístroj za 200 milionů byl podle něj předražený

Radek Nohl Radek Nohl
2. 7. 2016 6:30
Policisté si poté, co se na ně obrátil ministr financí Andrej Babiš, přišli pro další důkazy k nákupu přístroje CyberKnife. Ten si koupila za zhruba 200 milionů ostravská nemocnice v době, kdy ji řídil současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Babiš nyní policii informoval o tom, že Ústřední vojenská nemocnice si chtěla CyberKnife koupit o zhruba 60 milionů bez DPH levněji.
Přístroj CyberKnife (ilustrační snímek)
Přístroj CyberKnife (ilustrační snímek) | Foto: Fakultní nemocnice Ostrava

Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) již podruhé přitížil svému kolegovi z vlády, ministru zdravotnictví Svatopluku Němečkovi (ČSSD) kvůli nákupu CyberKnife. Tento přístroj si ostravská nemocnice pořídila za zhruba 200 milionů korun v době, kdy byl Němeček jejím ředitelem.

Na podzim 2014 podalo ministerstvo financí trestní oznámení. Teď Babiš poslal policii pro další důkazy. Jde o dokumenty, podle nichž si pražská Ústřední vojenská nemocnice chtěla CyberKnife koupit o 60 milionů korun bez DPH levněji. Jak již napsal deník Aktuálně.cz, přístrojová komise ministerstva zdravotnictví se však postavila proti tomu, aby CyberKnife ve vojenské nemocnici byl.

Babiš potvrdil, že se na policii obrátil. Vyšetřovatele informoval právě o tom, že střešovická nemocnice chtěla koupit přístroj levněji. "Je zřejmé, že rozdíl je významný a těžko vysvětlitelný. Potvrzuje se tak podezření, že přístroj do Fakultní nemocnice Ostrava byl předražený," řekl Aktuálně.cz Babiš.

Komise se před hlasováním obměnila

Ministr financí zároveň upozornil policii na to, že před hlasováním o možném zakoupení CyberKnife pro Ústřední vojenskou nemocnici se v přístrojové komisi vyměnilo několik členů. Mohlo tak podle Babiše jít o politický zásah. Nově bylo jmenováno šest lidí, včetně dvou Němečkových náměstků a dalších zaměstnanců ministerstva zdravotnictví. "Obměna byla dlouhodobě plánována, protože někteří členové již na ministerstvu zdravotnictví nepracují a jiným končil mandát," uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha.   

Policie si podle informací Aktuálně.cz již o dokumenty zažádala. Oficiálně to ale nechce komentovat mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková ani žalobce Jaroslav Jurka, který vyšetřování případu CyberKnife dozoruje, a ani Ladislav Šticha. Doteď nebyl nikdo obviněn. Loni na podzim ale policie uvedla, že v této kauze zmrazila zhruba 8,9 milionu.

Němeček na dotazy nereagoval. Jeho mluvčí Ladislav Šticha na začátku června uvedl, že Ústřední vojenská nemocnice chtěla pořídit zcela jiný a významně méně funkční přístroj, než je v Ostravě. A tak je podle něj cena střešovického CyberKnife vysoká. Navíc se nedají srovnávat obě částky, protože nemocnice v Ostravě přístroj koupila před sedmi roky.

Proč ve vojenské nemocnici CyberKnife nebude?

Podle Štichy byly čtyři důvody, proč komise nákup odmítla. Šlo o formální i vážnější výtky: vojenská nemocnice dostatečně neuvedla, jak provoz kybernetického nože personálně zajistí. Proti umístění přístroje se postavily zdravotní pojišťovny. Ústřední vojenská nemocnice chtěla podle ministerstva využívat CyberKnife pouze pro neurochirurgii. A navíc stejný kybernetický nůž mají už v Ostravě. "Jeho využití je poměrně nízké, pacienty i z jiných regionů lze tedy posílat na toto pracoviště," doplnil Šticha.  

Podle zástupců vojenské nemocnice je ale problematické převážet těžce nemocné pacienty do více než 350 kilometrů vzdálené Ostravy. Vedení ostravské nemocnice navíc uvedlo, že jejich CyberKnife je maximálně vytížen a čekací doba je někdy až tři měsíce. Zástupci vojenské nemocnice přitom již před členy komise také řekli, že přístroj chtějí využívat nejen v neurochirurgii. Ministerstvo zdravotnictví naopak například nevysvětlilo, proč komise žádost odmítla, i když analýza, kterou připravil odborník, doporučila koupi tohoto přístroje.

Nechceme dělat Sarajevo, počkáme, až se pan premiér vrátí z Číny, koaliční smlouvu můžeme vypovědět vždycky, říká vicepremiér Andrej Babiš. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy