Praha - Jed novičok se v Česku nevyráběl, nevyvíjel ani neskladoval, oznámila vláda po schůzce premiéra v demisi Andreje Babiše se šéfy Bezpečnostní informační služby a Vojenského zpravodajství s tím, že obě služby se na tom shodují.
BIS i Vojenské zpravodajství ale potvrdily, že v roce 2017 byl v Česku zahájen program zaměřený na ochranu vojsk a obyvatelstva a detekci zbraní hromadného ničení. "V rámci tohoto programu měla být testována látka typu Novičok A-230," informovala mluvčí vlády Barbora Peterová.
Šlo tedy o takzvanou mikrosyntézu, která není dle metodiky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost považována za výrobu ani vývoj
Babiš se v pondělí sešel s ředitelem Bezpečnostní informační služby Michalem Koudelkou a s ředitelem Vojenského zpravodajství Janem Berounem a požadoval vysvětlení, proč se zprávy dvou služeb o látce novičok zdánlivě rozcházejí.
Prezident Miloš Zeman přitom minulý týden prohlásil, že podle Vojenského zpravodajství byla v brněnském Vojenském výzkumném ústavu v malém množství vyrobena látka A-230. Prezident prohlásil, že zatímco podle BIS o novičok nešlo, Vojenské zpravodajství tuto látku mezi takzvané novičoky zařadilo.
Podle vlády šlo v případě prezidentova vyjádření o "nedorozumění", ke kterému došlo kvůli odlišnému vnímání slov "výroba" a "testování".
"Prezident má pravdu v tom, že zákon označuje za výrobu každou chemickou reakci, přičemž ve vyjádření Vojenského výzkumného ústavu mikrosyntéza za výrobu označena není. Sám Vojenský výzkumný ústav použil termín výroba a testování rozdílně v mediálním prostoru, čímž vzniklo toto nedorozumění," vysvětluje vláda..
Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v pondělí prohlásil, že vyjádření premiéra není v rozporu s prohlášením prezidenta. "Existuje jasná shoda na tom, že ruské obvinění ČR z podílu na pokusu o otravu Skripala je lživé. ČR má vynikající vojenskou protichemickou jednotku, na kterou jsme právem pyšní. Je proto logické, že pracujeme laboratorně s různými látkami, které jsou následně ničeny. Jde o mikroskopická množství," uvedl pro Aktuálně.cz.