Zeman vyzradil utajenou informaci, potvrdila BIS. Běžnému člověku by hrozilo vězení

Barbora Němcová Barbora Němcová
4. 5. 2018 16:52
Prezident Miloš Zeman ve čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem prohlásil, že loni byl v Brně testován nervově paralytický jed označovaný jako A 230.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek řekl, že se v Česku vyráběla a testovala látka novičok. Citoval přitom ze zpráv Vojenského zpravodajství i Bezpečnostní informační služby (BIS), které jsou vedené ve stupni utajení "vyhrazené".

"Zpráva je v režimu "vyhrazené"," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí BIS Ladislav Šticha a zdůraznil, že tedy jde o utajovanou informaci, kterou z podstaty není možné veřejně prezentovat a mluvit o ní.

Na její vyzrazení hledí zákon jako na trestný čin, za který hrozí až tři roky vězení nebo zákaz činnosti, vysvětlil Šticha.

"Vyhrazené" je sice nejnižším ze čtyř stupňů utajení, to ale nic nemění na tom, že ani takto klasifikované informace nelze zveřejňovat. "Každý (stupeň) je pořád klasifikovaná informace a s každým z nich se samozřejmě musí zacházet jako s utajovanou informací, jak to zákon popisuje," upozorňuje mluvčí.

Podle zákona jsou ve stupni "vyhrazené" vedeny ty informace, jejichž "vyzrazení neoprávněné osobě nebo zneužití může být nevýhodné pro zájmy České republiky".

Štichova slova potvrzuje i právnička Sylva Kloboučková z Transparency International, která se zaměřuje na utajované informace a dříve působila v BIS. "Žádný činitel by neměl utajené informace vyzrazovat. Musí s nimi jako s utajovanými nakládat, od toho je ta informace utajovaná, aby se o ní nevědělo a aby se nevyzrazovala," říká Kloboučková.

Vyzrazení utajované informace je sice trestný čin, za který hrozí až tři roky vězení, to ale neplatí v případě prezidenta, který může být stíhán pouze za velezradu. "Klasifikovat tento případ jako velezradu je ale asi trochu přehnané. Já bych to až tak vážně neviděla. Nejedná se o až tak strategické informace," dodává Kloboučková. Dodává, že utajované informace má právo odtajnit pouze ten, kdo ji vytvořil. V tomto případě tedy Vojenské zpravodajství nebo BIS.

Zeman ve čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem prohlásil, že loni byl v Brně testován nervově paralytický jed označovaný jako A 230. Řada politiků Zemanovo vyjádření kritizuje a někteří ho budou chtít řešit na půdě sněmovny.

Látkou novičok byl v britském Salisbury v březnu otráven bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera. Velká Británie z útoku obvinila Rusko. To s možnou výrobou novičoku několikrát spojilo jméno České republiky. Premiér Andrej Babiš, ministr zahraničí Martin Stropnický a ministryně obrany Karla Šlechtová (všichni v demisi) takové informace odmítli.

Musíme se zeptat tajných služeb, jak to myslely, říká premiér v demisi Andrej Babiš | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy