Babiš Kalouskovi: Žádné fronty, žádné zvětralé pivo. Slibuju

Luboš Kreč
26. 6. 2015 6:41
Andrej Babiš odpovídal na otázky Miroslava Kalouska o elektronické evidenci tržeb.
Bývalý a současný ministr financí: Miroslav Kalousek a Andrej Babiš.
Bývalý a současný ministr financí: Miroslav Kalousek a Andrej Babiš. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nynější ministr financí a ten bývalý se moc v lásce nemají. Ačkoli je Miroslav Kalousek jedním z nemnoha lidí, kteří si s Andrejem Babišem tykají, ve Sněmovně na sebe neustále poštěkávají a vzájemně se napadají. V diskusním pořadu spolu už dlouho nebyli, nyní se ale utkali aspoň na stránkách Hospodářských novin.

Kalousek, který ministerstvo financí řídil s roční přestávkou v letech 2007 až 2013, položil Babišovi, jenž úřadu vládne od ledna 2014, pět dotazů kvůli elektronické evidenci tržeb. Chtěl vědět, kolik bude skutečně stát, proč se rozcházejí oficiální odhady nákladů od těch interních či zda data, jež budou podnikatelé na servery finanční správy posílat, nezneužije majitel Agrofertu pro vlastní byznys.

Speciál: Ukaž účty! Vše o elektronické evidenci tržeb

babiš eet kresba

Chorvatsko zavedlo elektronickou evidenci tržeb před více než dvěma lety. Jaké jsou zkušenosti živnostníků a reakce lidí?

Čtěte v pátečních Hospodářských novinách nebo na webu HN.

Otázky stejně jako odpovědi se nesly ve velmi konstruktivním, byť lehce sarkastickém tónu, ovšem žádné urážky ani podpásové útoky.

“Data z účtenky jsou tak malá, že obchod s pěti pokladnami bude mít na internet menší nároky než na čtení internetových novin na chytrém telefonu. Pokud internet vypadne úplně, je možné po pár vteřinách vydat účtenku bez zvláštního kódu a data poslat dodatečně. Žádné fronty. Žádné zvětralé pivo. Máte moje slovo,” uklidnil Babiš svého oponenta, který chtěl vědět, co když obchodník nebude mít přístup na web.

Drobného šťouchance do Kalouska, který se nikdy neřadil mezi abstinenty, se Babiš dopustil v poslední reakci. To když jej místopředseda TOP 09 požádal, ať vyloučí, že informace od podnikatelů nebude zneužívat.

“Pokud si myslíte, že pomocí EET půjde zkontrolovat, kolik jste si dal například v bufetu panáků, mohu vás uklidnit, že nikoli. EET pošle do systému celkovou částku tržby, ne informaci o tom, kolik si čeho zákazník koupil,” vzkázal vicepremiér svému sokovi, který nedávno umístil na internet video, v němž ohrnuje nos nad párky z Kosteleckých uzenin, jednoho z Babišových podniků.

Otázky pokládal také Babiš Kalouskovi. Mimo jiné jej zajímalo, proč Kalousek, dnes zaťatý kritik elektronické evidence, hlasoval jako poslanec KDU-ČSL v roce 2005 pro zavedení registračních pokladen, které měly platit pro všechny podnikatele včetně drobných řemeslníků, jichž se Babišovy e-tržby netýkají.

“Stranická loajalita, kterou jsem musel v roce 2005 projevit, byla jedním z mnoha důvodů, které mě donutily KDU-ČSL jako socialistickou stranu opustit,” odpověděl někdejší lidovecký předseda ve zjevné narážce na účast křesťanských demokratů v nynějším kabinetu.

Babiš také předákovi TOP 09 vytkl, že jako ministr financí nic nedělal proti daňovým únikům, na rozdíl od něj. Kalousek mu oponoval, že hlavní problém není vyhýbání se daním u malých firem a živnostníků, ale u těch velkých podniků. Jako příklad uvedl Babišův Agrofert - v roce 2014 prý měl při zisku šest miliard na daních odvést miliardu, ale ve skutečnosti to bylo jen 400 milionů. Což, tvrdí Kalousek, je mnohem méně, než kolik koncern dostal na státních dotacích a subvencích. “Tak kdo tady vysává veřejné rozpočty?” ptá se exministr.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Odložená sezona formule 1 by mohla začít až v říjnu

Vedení formule 1 se připravuje na variantu, že koronavirem narušená sezona odstartuje až v říjnu. V rozhovoru pro server BBC to prohlásil technický ředitel mistrovství světa Ross Brawn s tím, že by se ročník mohl protáhnout i do příštího roku.

Mistrovství světa mělo začít v polovině března, ale úvodní závod v Austrálii byl stejně jako Velká cena Monaka kvůli pandemii koronaviru zrušen. Sedm následujících Grand Prix bylo odloženo a podle provizorního kalendáře je nyní nejbližším závodem Velká cena Francie, která by se měla jet 28. června.

Vedení šampionátu, který potřebuje odjet minimálně osm závodů, aby byl považován za plnohodnotné mistrovství světa, se však připravuje i na možnost říjnového startu. "Plány pro zbytek sezony se mění každý den, situace je dynamická a nestabilní. Nejzazším termínem je pro nás říjen," řekl Brawn.

Další zprávy