"Proklepnutí" podnikatelky bude řešit i ředitel sociálky

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
8. 6. 2015 18:23
Ministryně práce sice postup ředitele domažlické pobočky správy sociálního zabezpečení považuje za "hloupý a nepovedený", nijak by ho za něj ovšem nepostihovala.
Foto: Libor Fojtík

Praha/Domažlice - Řediteli domažlické pobočky správy sociálního zabezpečení Jindřichu Kohoutovi hrozí kvůli prověření podnikatelky Petry Fenclové kázeňský postih. Celá věc totiž skončila na stole ústředního ředitele České správy sociálního zabezpečení Viléma Kahouna.

"Celý postup OSSZ Domažlice byl mimořádně nešťastný, z hlediska věcné stránky však nedošlo k porušení právních předpisů. Celý případ bude zhodnocen v rámci služebních kompetencí ústředního ředitele ČSSZ," odpověděla v pondělí mluvčí sociálky Jana Buraňová na dotaz, zda může mít celá věc nějakou dohru.

"Je to určitě hloupé a nepovedené a pan kolega za to dostal vynadáno a ještě to bude předmětem debaty. Ale nedomnívám se, že by měl být postižen," byla už v pondělí smířlivá ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).

A v zásadě se přiklonila ke Kohoutovu vysvětlení, které poskytl deníku Echo24.cz na konci minulého týdne. "Bylo mu prostě podivné, že ač tam má paní podnikatelka napsáno 'Domažlice', on ji nezná. Musíme si uvědomit, že lidé z ČSSZ se setkávají s celou řadou podvodníků, a tak není divu, že byl 've střehu'," nedávala Marksová kontrolu vůbec do souvislosti s kritikou Andreje Babiše.

Té se Fenclová dopustila v diskusním pořadu České televize, když se postavila proti chystané elektronické evidenci tržeb. Stěžovala si na náklady a obtíže, které online pokladny přinesou jejímu malému podnikání, a přirovnávala jejich spuštění s rokem 1954.

Druhý den prý do jejího obchodu přišla zákaznice, která se chovala podivně a opisovala si údaje na dveřích. Když ji Fenclová sledovala, zjistila, že dotyčná je pracovnicí místní pobočky správy sociálního zabezpečení. Ta jí posléze řekla, že kontrola souvisela právě s jejím vystoupením v televizi.

Kohout takový postup bránil. "Naše zaměstnankyně jen měla zjistit IČO, podle toho hned vidíme, jestli k nám ten podnikatel patří. Musíme ověřit, jestli podniká načerno, nebo je jen hlášený jinde. Je to rutina," řekl deníku Echo24.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy