V televizi kritizovala Babiše, druhý den přišla kontrola

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
Aktualizováno 5. 6. 2015 15:07
Petra Fenclová v pořadu Máte slovo kritizovala plánované zavedení online pokladen k evidenci tržeb.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Matej Slávik

Domažlice - Podnikatelka Petra Fenclová, která ve čtvrteční televizní debatě kriticky vystupovala proti chystaným online pokladnám k elektronické evidenci tržeb, se stala v pátek terčem kontroly úřadu správy sociálního zabezpečení v Domažlicích, uvedl deník ECHO24

Fenclová si ve své prodejně v pátek dopoledne všimla podezřelé a nervózně vypadající zákaznice, která si po odchodu něco opisovala zvenku obchodu. Majitelka ji následovala na pracoviště správy sociálního zabezpečení v Domažlicích, kde zjistila, že zákaznice je ve skutečnosti zaměstnankyní úřadu.

Úřednice prý na místě přiznala, že kontrola souvisí právě s jejím vystoupením v pořadu Máte slovo.

"Lustrování jako z dob komunistické éry. Aby mě někdo chodil potajmu šmírovat, to nemám zapotřebí," postěžovala si Fenclová.

Dle jejích slov ji dnešní neoficiální zásah úřadů natolik zaskočil, že v pátek obchod zavře. Zároveň bude patrně muset zrušit plánovanou účast na trhu k slavnostem korunovace Karla IV. tento víkend.

Deník ECHO24.cz se pokusil s úřadem správy sociálního zabezpečení spojit. Zatím se podařilo hovořit se spolupracovnicí Hany Bayerové, která událost nechtěla komentovat. Úřad, který na živnostnici vyslal kontrolu, však nespadá pod ministerstvo financí, nýbrž je agendou ministerstva práce a sociálních věcí, které vede Michaela Marksová (ČSSD).

Fenclová si v televizní debatě stěžovala na náklady a obtíže, které online pokladny přinesou jejímu malému podnikání, a přirovnávala jejich spuštění s rokem 1954.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy