Respekt: Komisař Oettinger navrhl Babišovi tři varianty řešení jeho střetu zájmů

Domácí Domácí
15. 12. 2018 20:00
Přesné znění tří návrhů Evropské komise, které by vedly k odstranění střetu zájmů českého premiéra Babiše popsal v sobotu týdeník Respekt. Získal kopii třístránkového neveřejného dopisu, který Babišovi odeslal evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger. Navrhuje mu v něm, aby se odstřihl od Agrofertu, aby jeho bývalá firma přestala brát dotace, případně aby jako český premiér přestal zasahovat do všech rozhodnutí, spojených s dotacemi. A k tomu plně zveřejnil svůj majetek.
Český premiér Andrej Babiš.
Český premiér Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Dopis podle týdeníku potvrzuje, že podle Evropské komise je český premiér minimálně od srpna 2018 v nepovoleném střetu zájmů. Tedy, že se jako politik podílí na rozdělování dotací a zároveň má skrze Agrofert z dotací osobní prospěch.

"O střetu zájmů dosud mluvil jen interní materiál unijních právníků, nyní ho ale potvrzuje v oficiální korespondenci i člen Evropské komise, a to velmi jednoznačným jazykem," uvádí Respekt.

Evropský komisař Günther Oettinger českého premiéra v dopise upozorňuje, že je v první řadě na orgánech jednotlivých států, aby nesoulad s tímto novým nařízením daly do pořádku. Pokud ale může za komisi něco doporučit, nabízí buď "zpřetrhat všechny vazby (vaše i vaší rodiny) na skupinu Agrofert", nebo "zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z evropských strukturálních fondů", případně "se zdržet účasti na rozhodnutích, která se týkají vašeho (osobního) zájmu." Z dopisu plyne, že dokud si Andrej Babiš nevybere,bude mít jeho bývalá firma Agrofert zastaven přístup k strukturálním fondům Evropské unie.

Respekt připomněl, že Babiš již na dopis odpověděl. "Tato odpověď se paradoxně dostala na veřejnost dřív než Oettingerův dopis, a to ještě před jednáním europoslanců. Premiér v jednostránkovém dokumentu píše, že české orgány žádný střet zájmů v jeho případě neshledaly, ale že na věc lze mít různý právní názor a že přijme "všechny nezbytné kroky, aby jeho aktivity byly v souladu s právem EU"," dodávají autoři článku.

Potravinářská jednička v ČR

Koncern Agrofert, který vlastnil Babiš při svém vstupu do vlády v roce 2014 a loni ho vložil do svěřenského fondu kvůli českému zákonu o střetu zájmů, je v Česku jedničkou v zemědělsko-potravinářském sektoru. Realizuje kompletní proces výroby potravin v pekárenství a při zpracování masa, je i druhou nejvýznamnější skupinou chemického průmyslu v ČR. Prostřednictvím společnosti Mafra patří Agrofertu také významná média. Hospodářské noviny v červenci uvedly, že Agrofert loni získal na dotacích rekordních 2,1 miliardy korun.

Evropský parlament přijal tento týden rezoluci, ve které vyzval Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadují mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Komisař pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že Brusel nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro koncern Agrofert. České ministerstvo financí oznámilo, že nebude komisi takové žádosti posílat.

VIDEO: Komisař pro rozpočet Günther Oettinger o vyplácení evropských dotací Agrofertu. 

Dokud se nevyřeší možný střet zájmů Babiše, nebude unie Agrofertu vyplácet dotace, říká komisař EU | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 57 minutami

Zarco se oficiálně stal nástupcem Abrahama v týmu Avintia

Francouzský motocyklista Johann Zarco bude definitivně od příštího roku jezdit v seriálu MotoGP za stáj Reale Avintia Racing, v níž po této sezoně skončil český jezdec Karel Abraham. Bývalý dvojnásobný mistr světa v kategorii Moto2 ukončil dosavadní spekulace oznámením, že se s týmem dohodl na roční spolupráci.

Devětadvacetiletý Zarco letošní sezonu v seriálu mistrovství světa začal v továrním týmu Red Bull KTM, v posledních třech závodech ale startoval za stáj LCR Honda Idemitsu. Příští rok vytvoří dvojici s Titem Rabatem.

Jediný český zástupce v královské třídě MotoGP Abraham v Avintii skončil, přestože měl ještě na příští rok platnou smlouvu. Vedení stáje mu ale na konci listopadu kontrakt nečekaně vypovědělo.

Další zprávy