Respekt: Komisař Oettinger navrhl Babišovi tři varianty řešení jeho střetu zájmů

Domácí Domácí
15. 12. 2018 20:00
Přesné znění tří návrhů Evropské komise, které by vedly k odstranění střetu zájmů českého premiéra Babiše popsal v sobotu týdeník Respekt. Získal kopii třístránkového neveřejného dopisu, který Babišovi odeslal evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger. Navrhuje mu v něm, aby se odstřihl od Agrofertu, aby jeho bývalá firma přestala brát dotace, případně aby jako český premiér přestal zasahovat do všech rozhodnutí, spojených s dotacemi. A k tomu plně zveřejnil svůj majetek.
Český premiér Andrej Babiš.
Český premiér Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Dopis podle týdeníku potvrzuje, že podle Evropské komise je český premiér minimálně od srpna 2018 v nepovoleném střetu zájmů. Tedy, že se jako politik podílí na rozdělování dotací a zároveň má skrze Agrofert z dotací osobní prospěch.

"O střetu zájmů dosud mluvil jen interní materiál unijních právníků, nyní ho ale potvrzuje v oficiální korespondenci i člen Evropské komise, a to velmi jednoznačným jazykem," uvádí Respekt.

Evropský komisař Günther Oettinger českého premiéra v dopise upozorňuje, že je v první řadě na orgánech jednotlivých států, aby nesoulad s tímto novým nařízením daly do pořádku. Pokud ale může za komisi něco doporučit, nabízí buď "zpřetrhat všechny vazby (vaše i vaší rodiny) na skupinu Agrofert", nebo "zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z evropských strukturálních fondů", případně "se zdržet účasti na rozhodnutích, která se týkají vašeho (osobního) zájmu." Z dopisu plyne, že dokud si Andrej Babiš nevybere,bude mít jeho bývalá firma Agrofert zastaven přístup k strukturálním fondům Evropské unie.

Respekt připomněl, že Babiš již na dopis odpověděl. "Tato odpověď se paradoxně dostala na veřejnost dřív než Oettingerův dopis, a to ještě před jednáním europoslanců. Premiér v jednostránkovém dokumentu píše, že české orgány žádný střet zájmů v jeho případě neshledaly, ale že na věc lze mít různý právní názor a že přijme "všechny nezbytné kroky, aby jeho aktivity byly v souladu s právem EU"," dodávají autoři článku.

Potravinářská jednička v ČR

Koncern Agrofert, který vlastnil Babiš při svém vstupu do vlády v roce 2014 a loni ho vložil do svěřenského fondu kvůli českému zákonu o střetu zájmů, je v Česku jedničkou v zemědělsko-potravinářském sektoru. Realizuje kompletní proces výroby potravin v pekárenství a při zpracování masa, je i druhou nejvýznamnější skupinou chemického průmyslu v ČR. Prostřednictvím společnosti Mafra patří Agrofertu také významná média. Hospodářské noviny v červenci uvedly, že Agrofert loni získal na dotacích rekordních 2,1 miliardy korun.

Evropský parlament přijal tento týden rezoluci, ve které vyzval Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadují mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Komisař pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že Brusel nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro koncern Agrofert. České ministerstvo financí oznámilo, že nebude komisi takové žádosti posílat.

VIDEO: Komisař pro rozpočet Günther Oettinger o vyplácení evropských dotací Agrofertu. 

Dokud se nevyřeší možný střet zájmů Babiše, nebude unie Agrofertu vyplácet dotace, říká komisař EU | Video: ČTK
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy