Respekt: Komisař Oettinger navrhl Babišovi tři varianty řešení jeho střetu zájmů

Domácí Domácí
15. 12. 2018 20:00
Přesné znění tří návrhů Evropské komise, které by vedly k odstranění střetu zájmů českého premiéra Babiše popsal v sobotu týdeník Respekt. Získal kopii třístránkového neveřejného dopisu, který Babišovi odeslal evropský komisař pro rozpočet Günther Oettinger. Navrhuje mu v něm, aby se odstřihl od Agrofertu, aby jeho bývalá firma přestala brát dotace, případně aby jako český premiér přestal zasahovat do všech rozhodnutí, spojených s dotacemi. A k tomu plně zveřejnil svůj majetek.
Český premiér Andrej Babiš.
Český premiér Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Dopis podle týdeníku potvrzuje, že podle Evropské komise je český premiér minimálně od srpna 2018 v nepovoleném střetu zájmů. Tedy, že se jako politik podílí na rozdělování dotací a zároveň má skrze Agrofert z dotací osobní prospěch.

"O střetu zájmů dosud mluvil jen interní materiál unijních právníků, nyní ho ale potvrzuje v oficiální korespondenci i člen Evropské komise, a to velmi jednoznačným jazykem," uvádí Respekt.

Evropský komisař Günther Oettinger českého premiéra v dopise upozorňuje, že je v první řadě na orgánech jednotlivých států, aby nesoulad s tímto novým nařízením daly do pořádku. Pokud ale může za komisi něco doporučit, nabízí buď "zpřetrhat všechny vazby (vaše i vaší rodiny) na skupinu Agrofert", nebo "zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z evropských strukturálních fondů", případně "se zdržet účasti na rozhodnutích, která se týkají vašeho (osobního) zájmu." Z dopisu plyne, že dokud si Andrej Babiš nevybere,bude mít jeho bývalá firma Agrofert zastaven přístup k strukturálním fondům Evropské unie.

Respekt připomněl, že Babiš již na dopis odpověděl. "Tato odpověď se paradoxně dostala na veřejnost dřív než Oettingerův dopis, a to ještě před jednáním europoslanců. Premiér v jednostránkovém dokumentu píše, že české orgány žádný střet zájmů v jeho případě neshledaly, ale že na věc lze mít různý právní názor a že přijme "všechny nezbytné kroky, aby jeho aktivity byly v souladu s právem EU"," dodávají autoři článku.

Potravinářská jednička v ČR

Koncern Agrofert, který vlastnil Babiš při svém vstupu do vlády v roce 2014 a loni ho vložil do svěřenského fondu kvůli českému zákonu o střetu zájmů, je v Česku jedničkou v zemědělsko-potravinářském sektoru. Realizuje kompletní proces výroby potravin v pekárenství a při zpracování masa, je i druhou nejvýznamnější skupinou chemického průmyslu v ČR. Prostřednictvím společnosti Mafra patří Agrofertu také významná média. Hospodářské noviny v červenci uvedly, že Agrofert loni získal na dotacích rekordních 2,1 miliardy korun.

Evropský parlament přijal tento týden rezoluci, ve které vyzval Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadují mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Komisař pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že Brusel nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro koncern Agrofert. České ministerstvo financí oznámilo, že nebude komisi takové žádosti posílat.

VIDEO: Komisař pro rozpočet Günther Oettinger o vyplácení evropských dotací Agrofertu. 

Dokud se nevyřeší možný střet zájmů Babiše, nebude unie Agrofertu vyplácet dotace, říká komisař EU | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 36 minutami

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy