Dobrá zpráva pro podnikatele. Babiš jim vrátí daňové slevy za děti i manželku

Jiří Hovorka Lucie Stuchlíková ČTK Jiří Hovorka, Lucie Stuchlíková, ČTK
Aktualizováno 8. 4. 2016 13:42
Už od příjmů za rok 2017 by podnikatelé využívající výdajové paušály mohli znovu odečítat daňové slevy, které jim vzala úsporná opatření Nečasovy vlády. Ministerstvo financí připraví novelu, která má začít platit už příští rok.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Jan Langer

Praha – Podnikatelé využívající takzvané výdajové paušály si budou moci od roku 2017 znovu odečítat z daní slevy za děti a manželku či manžela bez příjmů. Plánuje to ministerstvo financí Andreje Babiše (ANO).

"Podnikatelé, kteří dnes uplatňují paušální výdaje, nemohou uplatňovat daňové slevy na manželku a na děti. Ministerstvo financí předloží novelu zákona, která jim možnost uplatnit slevu na manželku a na děti od roku 2017 navrátí," plánuje ministerstvo. Podle Babiše je ale potřeba zároveň změnit parametry paušálů.

S požadavkem na vrácení obou daňových slev podnikatelům s paušály se naposledy v lednu připomněli lidovci. Ministr zemědělství za KDU-ČSL Marian Jurečka tehdy přes Twitter oznámil, že to jeho strana navrhla na koaliční radě.

Ministr financí Babiš už tehdy reagoval pozitivně. Uvedl, že vzhledem k očekávaným vyšším příjmům státního rozpočtu z elektronické evidence tržeb je ochotný o návratu slev uvažovat.

S navrženou změnou souhlasí i opoziční ODS. “Odměnu si přece zaslouží ti, kteří pracují a zároveň mají děti. Možnost uplatnit výdajový paušál a zároveň slevu na dani na manželku a děti byla během hospodářské krize omezena, nyní v době růstu je čas pro její návrat,“ uvedl v lednu předseda ODS Petr Fiala.

Slevy podnikatelům s paušály vzala od roku 2013 úsporná opatření vlády Petra Nečase (ODS), které tehdy prosazoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten nejprve uvažoval o tom, že by omezil samotnou výši výdajových paušálů, nakonec došla tehdejší vláda ke kompromisu v podobě odebrání slev.

Roční sleva za manželku či manžela bez příjmů dosahuje 24 840 korun. Sleva za děti je odstupňovaná podle počtu dětí. U příjmů za rok 2017 by měla činit 13 404 korun na první dítě, 19 404 korun na druhé dítě a 24 204 korun na třetí a další dítě. Slevy se odečítají přímo od daně, nikoli od daňového základu jako například úroky zaplacené na úvěr na bydlení nebo příspěvky na spoření na důchody.

Změna se má týkat příjmů za rok 2017, tedy daňového přiznání, které podnikatelé budou podávat na začátku roku 2018.

Konec superhrubé mzdy až v roce 2020

Úřad vedený Andrejem Babišem chystá také další daňové změny. Na rok 2020 připravuje nový zákon, který by měl kromě jiného zrušit koncept superhrubé mzdy. K tomu se v koaliční smlouvě zavázala vláda, ministerstvo financí ale online deníku Aktuálně.cz už na konci roku 2015 přiznalo, že tento slib v aktuálním volebním období vláda nesplní.

Ministerstvo financí dále od roku 2020 plánuje, že zavede automatické stanovení daně podle údajů uvedených plátcem v daňovém přiznání, takzvané samovyměření daně. Cílem je podle náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové umožnit finančním úřadům více se věnovat kontrolní činnosti a zároveň zjednodušit daňové řízení.

"Při samovyměření daně by odpadlo čekání na to, jak se úřad vypořádá s podaným daňovým přiznáním," uvedla Schillerová. Opatření by podle ministerstva financí měli uvítat například plátci DPH, kteří čekají na stanovení nadměrných odpočtů. Ty by tak měly být vráceny rychleji. Pokud firma nebo osoba daňové přiznání nepodá, je stanovena daň v nulové výši.

"Změní se také sankční systém a bude to znamenat změnu práce pro Finanční správu. Velké množství pracovníků bude možné převést do kontrolní činnosti," řekla náměstkyně. Měla by například odpadnout pokuta za opožděné podání přiznání nebo povinnost firem a lidí informovat o tom, že v daném období neměli daňovou povinnost. Tento systém ale současně znamená vyšší odpovědnost subjektů za to, že jimi vyměřená daň je vypočtena správně.

V novém zákonu o dani z příjmu chce ministerstvo také zrušit většinu daňových výjimek, systém zjednodušit a odstranit přebytečnou administrativu. "Nový zákon je velmi nezbytný. Je to jeden z posledních zákonů z 90. let, který nebyl přizpůsoben vývoji," uvedla Schillerová. S novým zákonem o dani z příjmu a zrušením daňových výjimek ovšem narazil již dříve jako ministr financí Miroslav Kalousek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Za vraždu novorozence v Karviné soud potvrdil matce 17 let vězení

Za vraždu novorozence v Karviné si jeho dvaatřicetiletá matka definitivně odpyká trest 17 let vězení. Rozhodl o tom ve středu olomoucký vrchní soud. Potvrdil tak rozsudek ostravského krajského soudu, proti kterému se žena odvolala. Tělíčko dítěte našel loni v červenci bezdomovec v kontejneru na odpadky. Těhotenství obžalovaná tajila, podle znalců dítě zabila krátce po jeho narození. Policie po zadržení ženy uvedla, že k dopadení pomohla DNA.

"Odvolání obžalované není důvodné. Není pochyb o tom, že to byla obžalovaná, kdo dítě porodil, a že její jednání vedlo k usmrcení dítěte. Dítě usmrtila po předchozím uvážení. Věděla, že je těhotná, nijak se na to nepřipravovala," uvedl soudce Vladimír Hendrych. Ženě hrozil trest v rozmezí 15 až 20 let, podle soudce je uložený trest přiměřený všem okolnostem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy