Praha – Nejdřív chtěl "politické“ náměstky ze služebního zákona úplně vyškrtnout, nakonec bude mít ministr financí Andrej Babiš hned dva.
"Budu mít dva náměstky ministra,“ potvrdil Babiš. Jde přitom o maximum – každý ministr si k sobě může přivést právě dva takové kolegy. Termínem "náměstek ministra" se podle nového služebního zákona nerozumí jakýkoli náměstek, ale právě ten "politický", který nemá na starosti žádnou odbornou sekci.
Babiš si zároveň ponechá všech pět dosavadních náměstků, kteří zodpovídají za jednotlivé sekce ministerstva. Z nich se podle zákona stanou takzvaní odborní náměstci.
Odborní vs. političtí náměstci
Dnes si ministr může sám vybrat libovolný počet náměstků. Poté, co vstoupí v platnost služební zákon, začnou platit nová pravidla:
Odborní náměstci - Odborní náměstci pro řízení sekce na ministerstvu zodpovídají za konkrétní oblast. Počet sekcí, a tedy i náměstků, musí schválit vláda. Na odborné náměstky se vztahuje služební zákon - musí tedy projít výběrovým řízením a zároveň jsou chráněni před tím, aby mohli být s příchodem nového ministra vyměněni.
Političtí náměstci - Každý ministr si může vybrat dva takzvané náměstky ministra, kterým se přezdívá "političtí" náměstci. Ti mohou ministra zastupovat při jednání, nevedou ale konkrétní sekci. Na politické náměstky se služební zákon nevztahuje.
O náměstky ministra přezdívané "političtí“, které si ministr může volit podle svého uvážení, se na podzim strhla mezi politiky bitva. Nejhlasitěji proti nim protestoval prezident Miloš Zeman, podle kterého půjde o úředníky, kteří nebudou mít žádnou vlastní agendu, a budou tudíž zbyteční.
Prezident kvůli náměstkům ministra dokonce podal ústavní stížnost, na rozhodnutí se zatím čeká. Právě Babiš po prezidentově kritice řekl, že zkusí politické náměstky ze zákona vyškrtnout. "Já jsem tam nikdy ty náměstky nechtěl, sám je nemám. Na ministerstvo jsem si přivedl jen asistentku. Navrhnu jejich vypuštění na koaliční radě,“ řekl deníku Právo.
K tomu ale nakonec nedošlo a dnes Babiš mluví opačně. "To nejsou žádní političtí náměstci, ale náměstci ministra, jeho pravá ruka. Můžu si je k sobě vzít, tak si je k sobě vezmu,“ řekl ministr financí Aktuálně.cz. O koho půjde, prý zatím neví. Spekulovalo se například o jeho prvním náměstkovi Lukáši Wagenknechtovi, ten to však popřel.
Většina ministerstev zatím neoznámila, zda si politické náměstky pořídí a kolik jich bude. Obě místa budou pravděpodobně obsazena na ministerstvu zahraničí. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) již přijal jako politického náměstka za ČSSD Jakuba Landovského, syna nedávno zesnulého herce Pavla Landovského.
Ministr si vybere sám
Politickou náměstkyni zřejmě bude mít i ministerstvo zdravotnictví. Současná náměstkyně Lenka Teska Arnoštová bude muset opustit legislativní sekci poté, co byla zvolena místopředsedkyní ČSSD. Služební zákon totiž kombinaci funkce ve státní správě a v politické straně zakazuje.
Koalice se ohledně politických náměstků neshodla ani na tom, ze které mají být strany. Andrej Babiš prosazoval, aby je nominovala strana, která resort spravuje, nikoli koaliční partneři. Nakonec nechala vláda tuto věc otevřenou. "Žádné pravidlo na to není. Je to na každém ministrovi,“ uvedl šéf poslaneckého klubu sociální demokracie Roman Sklenák.