Babiš chce nejprve vidět žádost o své vydání, teprve pak se k němu vyjádří

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 8. 2017 20:16
Andrej Babiš požádal mandátní a imunitní výbor sněmovny, aby mu poskytl policejní dokumenty s žádostí o jeho vydání k trestnímu stíhání, teprve poté se ke kauze Čapí hnízdo vyjádří, řekl. Babiš označil policejní žádost už dřív za snahu politického systému zlikvidovat ho a ovlivnit říjnové parlamentní volby. "Dnes můj právní zástupce požádal paní Němcovou, aby nám dala ten papír od policie k dispozici, když už ho média citují a my ho nemáme. Já vlastně nevím, k čemu se mám vyjadřovat," řekl.
Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Radek Bartoníček

Nové Město na Moravě (Žďársko) - Předseda vládního hnutí ANO a poslanec Andrej Babiš požádal mandátní a imunitní výbor sněmovny, aby mu poskytl policejní dokumenty s žádostí o jeho vydání k trestnímu stíhání. Až potom se ke kauze Čapí hnízdo vyjádří, řekl.

Policie chce Babiše a dalšího poslance ANO Jaroslava Faltýnka obvinit kvůli padesátimilionové dotaci na stavbu farmy Čapí hnízdo. Babiš označil policejní žádost už dřív za snahu politického systému zlikvidovat ho a ovlivnit říjnové parlamentní volby. Ve čtvrtek prohlásil, že celá kauza je vylhaná.

"Dnes můj právní zástupce požádal paní (Miroslavu) Němcovou, aby nám dala ten papír od policie k dispozici, když už ho média citují a my ho nemáme. Já vlastně nevím, k čemu se mám vyjadřovat," řekl Babiš v Novém Městě na Moravě.

Místopředseda mandátového a imunitního výboru Martin Plíšek (TOP 09) řekl, že o povolení nahlédnutí do žádosti rozhodne dozorující státní zastupitelství, v tomto případě Městské státní zastupitelství v Praze. Žádost může podat i Faltýnek.

Informaci, zda byl již požadavek od Babiše Němcové doručen, Plíšek nemá. Poznamenal, že Babiš a Faltýnek se budou k žádosti policie o vydání vyjadřovat na jednom z dalších zasedání výboru, kam budou pozváni. Považuje proto za lepší, když budou již o podrobnostech předem informováni. Zároveň řekl, že podobný krok, jaký avizoval Babiš, v minulosti zvolili i jiní poslanci, o jejichž vydání policie žádala.

Sněmovna dostala od policie žádost o vydání Babiše a Faltýnka minulý týden. Sněmovní mandátový a imunitní výbor se začne žádostí zabývat v pátek. O vydání či nevydání pak rozhodne sněmovna na zářijové schůzi. Babiše chce policie podle médií stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství.

Babiš ve čtvrtek zopakoval kritiku policie. Případ podle něj dostal přidělený policista (Pavel Nevtípil), který je "velice kontroverzní" a který se "podílel na odcizení firmy Neograph pana (Vladimíra) Sitty". Žádost o vydání podle něj byla načasována tak, aby ovlivnila volby. "Pro mě je to Kubiceho zpráva číslo dvě. Tradiční strany nemají co říct, tak mluví o Čapím hnízdě až do voleb," řekl.

Ředitel pražské policie Miloš Trojánek se již v pondělí proti obvinění z politické manipulace ohradil. Odmítl, že by byla žádost načasována tak, aby ovlivnila podzimní volby. Postavil se i za vyšetřovatele Nevtípila. Trojánek také připomněl, že kauzu dozoruje městské státní zastupitelství.

Babiš se zatím nechce nijak vyjadřovat k pátečnímu jednání sněmovního výboru, který by měl navrhnout jeho zbavení imunity. "Počkejme si na to, co řeknou. Já bych rád věděl, co policie vlastně požaduje," řekl Babiš.

Babiš údajně byl na policii 23. července a byl prý označen za svědka. "Pokud za deset dní zjistili, že jsem hlavní organizátor, tak se tomu musím smát, je to totální blábol," poznamenal. Odmítl, že by z politiky odešel. "Takovou radost bych jim neudělal, celá kauza je jenom o politice. Myslím, že lidé nejsou hloupí a vidí to načasování," řekl.

Pokud hnutí ANO při volbách neuspěje, neuspěje podle něj už nikdo nikdy. "Ten zkorumpovaný klientelistický systém tradičních stran, který tady vládne už 27 let, ten vždy každého popravil a teď se snaží popravit mě a to je všechno," řekl Babiš.

Bývalý ministr financí Babiš a předseda poslanců hnutí Faltýnek čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku předloňska. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci. Loni Babiš řekl, že v té době vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové.

Po několika letech, kdy farma dodržovala dotační podmínku, se vrátila do skupiny Agrofert. Skupinu Babiš letos převedl kvůli novele zákona o střetu zájmů do svěřenského fondu.

 

Právě se děje

Další zprávy