Babák: Od Bárty jsem si nepůjčil, 6 milionů vysvětlím

Kateřina Eliášová
11. 4. 2011 16:09
Ekonomický expert VV má vlastní aféru: Kde vzal šest milionů, které věnoval své straně?
Michal Babák.
Michal Babák. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanec a ekonomický expert Věcí veřejných Michal Babák zatím nechce vysvětlit, kde a jak získal šest milionů korun, které poskytl jako sponzorský příspěvek své straně. 

Právě původ peněz není zcela jasný a kauze kolem daru jen prohlubuje krizi, v níž se Věci veřejné octly, když dva jejich poslanci obvinili neformálního lídra Víta Bártu, že si za peníze kupoval jejich mlčenlivost. 

"Původ peněz, které jsem v průběhu tří let daroval darovacími smlouvami straně Věci veřejné, mohu zcela transparentně doložit. Vše vysvětlím do týdne," uvedl nyní poslanec. Odpoledne policie oznámila, že se darem začala zabývat.

Podle zjištění týdeníku Respekt šly miliony do VV z Babákovy poradenské firmy, která však vykazuje velmi malé zisky. Poslanec se brání tím, že si miliony půjčil.

Deníku Aktuálně.cz však neodpověděl na otázku, proč si půjčoval peníze, aby mohl stranu sponzorovat.

Odmítl také, že by byl dalším z řady poslanců, kterým poskytoval peníze Vít Bárta.

Aktuálně.cz: Můžete vysvětlit, kde jste na tak velkorysý dar své straně vzal peníze?

Vše je transparentní, vše je dle české legislativy. Není to ale na jednu větu, abych to vysvětlil teď. Chystám prohlášení, kde vše vysvětlím a ukážu na veškerých smlouvách a výpisech z účtů. Do týdne bude vše představeno.

A.cz: Od koho jste si půjčil?

Jak jsem uvedl v článku Respektu (Babák zmínil společnost WCM CZ, ve které ale nemá podíl, ačkoliv Babák tvrdí opak - pozn. red.). Není to na jednu větu.

A.cz: Nebylo to od Víta Bárty?

Určitě ne.

A.cz: Proč jste si půjčoval na to, abyste mohl sponzorovat stranu?

Prosím, nechme to na tiskové prohlášení, kde všechno pochopíte.

A.cz: Rádi bychom to vysvětlení slyšeli nyní.

Bylo by to vytrženo z kontextu. Chci to vysvětlit transparentně. Článek v Respektu mě poškodil a proto si chci všechno precizně nachystat. Některé materiály mám v Blansku, nemám je tady v Praze. Neměl jsem čas se tomu věnovat.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Lidovci budou ve sněmovně žádat zřízení vyšetřovací komise k Bečvě

Na aktuální schůzi Poslanecké sněmovny chce opoziční KDU-ČSL zařadit bod o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě. Na tiskové konferenci to řekl lidovecký předseda Marian Jurečka. ODS, KDU-ČSL a TOP 09, které budou v podzimních volbách kandidovat v koalici Spolu, o tom hovořily už v lednu.

"Budeme chtít i nadále usilovat o to, aby i na půdě Sněmovny vznikla vyšetřovací komise expertů, poslanců, aby se tématu věnovala pozornost, aby se upravily třeba i legislativní záležitosti. Budeme chtít zařadit na projednání programu této sněmovní schůze bod zřízení vyšetřovací komise k havárii na řece Bečvě," řekl Jurečka. Opoziční strany už v lednu uvedly, že pokud by neuspěly s žádostí o zřízení komise, založí vlastní expertní tým.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb. Kriminalisté případ nadále prověřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy