Babák: Od Bárty jsem si nepůjčil, 6 milionů vysvětlím

Kateřina Eliášová
11. 4. 2011 16:09
Ekonomický expert VV má vlastní aféru: Kde vzal šest milionů, které věnoval své straně?
Michal Babák.
Michal Babák. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Poslanec a ekonomický expert Věcí veřejných Michal Babák zatím nechce vysvětlit, kde a jak získal šest milionů korun, které poskytl jako sponzorský příspěvek své straně. 

Právě původ peněz není zcela jasný a kauze kolem daru jen prohlubuje krizi, v níž se Věci veřejné octly, když dva jejich poslanci obvinili neformálního lídra Víta Bártu, že si za peníze kupoval jejich mlčenlivost. 

"Původ peněz, které jsem v průběhu tří let daroval darovacími smlouvami straně Věci veřejné, mohu zcela transparentně doložit. Vše vysvětlím do týdne," uvedl nyní poslanec. Odpoledne policie oznámila, že se darem začala zabývat.

Podle zjištění týdeníku Respekt šly miliony do VV z Babákovy poradenské firmy, která však vykazuje velmi malé zisky. Poslanec se brání tím, že si miliony půjčil.

Deníku Aktuálně.cz však neodpověděl na otázku, proč si půjčoval peníze, aby mohl stranu sponzorovat.

Odmítl také, že by byl dalším z řady poslanců, kterým poskytoval peníze Vít Bárta.

Aktuálně.cz: Můžete vysvětlit, kde jste na tak velkorysý dar své straně vzal peníze?

Vše je transparentní, vše je dle české legislativy. Není to ale na jednu větu, abych to vysvětlil teď. Chystám prohlášení, kde vše vysvětlím a ukážu na veškerých smlouvách a výpisech z účtů. Do týdne bude vše představeno.

A.cz: Od koho jste si půjčil?

Jak jsem uvedl v článku Respektu (Babák zmínil společnost WCM CZ, ve které ale nemá podíl, ačkoliv Babák tvrdí opak - pozn. red.). Není to na jednu větu.

A.cz: Nebylo to od Víta Bárty?

Určitě ne.

A.cz: Proč jste si půjčoval na to, abyste mohl sponzorovat stranu?

Prosím, nechme to na tiskové prohlášení, kde všechno pochopíte.

A.cz: Rádi bychom to vysvětlení slyšeli nyní.

Bylo by to vytrženo z kontextu. Chci to vysvětlit transparentně. Článek v Respektu mě poškodil a proto si chci všechno precizně nachystat. Některé materiály mám v Blansku, nemám je tady v Praze. Neměl jsem čas se tomu věnovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy