reklama
 
 

Bárta uznal chybu s půjčkou, dle kritiků porušil zákon

10. 4. 2011 15:31
Podle Pospíšila a Dientsbiera byl zákon proti praní špinavých peněz překročen

Praha - Faktický předseda Věcí veřejných Vít Bárta předáním půl milionu korun své spolustraničce Kristýně Kočí porušil zákon o praní špinavých peněz.

Shodli se na tom ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS a senátor Jiří Dientsbier z ČSSD v pořadu Partie televize Prima.

Sám odstupující ministr dopravy Vít Bárta (VV) v neděli připustil, že udělal chybu, když poskytl bývalé předsedkyni klubu strany Kristýně Kočí půl milionu korun v hotovosti.

Bárta také řekl, že poslancům VV nabídl pomoc v případě jejich ekonomických potíží. Využili toho celkem čtyři poslanci, z toho tři dostali peníze. Martin Vacek, Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka ho prý požádali o půjčku, Stanislav Huml měl prý problém se svým televizním studiem, které přišlo o zakázky.

"Stanislav Huml za mnou přišel na ministerstvo dopravy a říká: přišel jsem o svůj byznys na Nově, protože mě vyhodili, protože dělám politiku, mám doma televizní studio, který teď nemám z čeho zaplatit a nevím, co mám dělat," popsal Bárta v České televizi.

Bárta mu chtěl domluvit obchod s reklamní agenturou, která pracovala pro VV. Majitel agentury však poté Bártovi sdělil, že Huml od té doby už žádnou zakázku nechce.

Bárta tvrdí, že v případě peněz pro poslance šlo o půjčky. Škárka i Kočí ale tvrdí, že je Bárta uplácel. Jedinou chybou, kterou Bárta přiznává, je právě překročení povolené hranice pro platby v hotovosti. Bárta prohlásil, že je připraven vzdát se imunity a je k dispozici policii.

Nelegální, míní političtí protivníci

Pospíšil a Dienstbier připomněli, že podle tohoto zákona je možné hotově předávat maximálně 15 tisíc eur, což je zhruba 370 tisíc korun. Rozhodující přitom není, zda šlo o půjčku, jak tvrdí Bárta, nebo o úplatek, jak říká Kočí. Nikdo ovšem výši částky nezpochybnil.

Právě Kočí kvůli bankovkám, které prý dostala v deskách před jednáním koaličních politiků, podala trestní oznámení. Vedení Věcí veřejných následně Kočí zbavilo předsednictví poslaneckého klubu a zároveň ji vyloučilo ze strany. 

"Aby ministr české vlády předával v obálce 500 tisíc korun, to je naprosto nepřijatelné," řekl senátor Jiří Dienstbier v televizním pořadu Partie.

Nečas chce odvolat i Johna a Dobeše

Vít Bárta předal peníze i poslanci Jaroslavu Škárkovi, a to 170 tisíc. Ani v tomto případě se oba politici neshodnou, zda šlo o půjčku nebo o kupování loajality.

Bárta se rozhodl rezignovat na post ministra dopravy a prohlásil, že se očistí. Premiér Petr Nečas ovšem hodlá z vlády odvolat i "véčkařské" ministry vnitra a školství Radka Johna a Josefa Dobeše.

Věci veřejné na to reagovali požadavkem, aby z kabinetu odešel rovněž ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 a ministři obrany a zemědělství Alexandr Vondra a Ivan Fuksa z ODS.

autoři: Domácí, ČTK | 10. 4. 2011 15:31

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama