Bárta uznal chybu s půjčkou, dle kritiků porušil zákon

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 4. 2011 15:31
Podle Pospíšila a Dientsbiera byl zákon proti praní špinavých peněz překročen
Foto: Jan Langer

Praha - Faktický předseda Věcí veřejných Vít Bárta předáním půl milionu korun své spolustraničce Kristýně Kočí porušil zákon o praní špinavých peněz.

Shodli se na tom ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS a senátor Jiří Dientsbier z ČSSD v pořadu Partie televize Prima.

Sám odstupující ministr dopravy Vít Bárta (VV) v neděli připustil, že udělal chybu, když poskytl bývalé předsedkyni klubu strany Kristýně Kočí půl milionu korun v hotovosti.

Bárta také řekl, že poslancům VV nabídl pomoc v případě jejich ekonomických potíží. Využili toho celkem čtyři poslanci, z toho tři dostali peníze. Martin Vacek, Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka ho prý požádali o půjčku, Stanislav Huml měl prý problém se svým televizním studiem, které přišlo o zakázky.

"Stanislav Huml za mnou přišel na ministerstvo dopravy a říká: přišel jsem o svůj byznys na Nově, protože mě vyhodili, protože dělám politiku, mám doma televizní studio, který teď nemám z čeho zaplatit a nevím, co mám dělat," popsal Bárta v České televizi.

Bárta mu chtěl domluvit obchod s reklamní agenturou, která pracovala pro VV. Majitel agentury však poté Bártovi sdělil, že Huml od té doby už žádnou zakázku nechce.

Bárta tvrdí, že v případě peněz pro poslance šlo o půjčky. Škárka i Kočí ale tvrdí, že je Bárta uplácel. Jedinou chybou, kterou Bárta přiznává, je právě překročení povolené hranice pro platby v hotovosti. Bárta prohlásil, že je připraven vzdát se imunity a je k dispozici policii.

Nelegální, míní političtí protivníci

Pospíšil a Dienstbier připomněli, že podle tohoto zákona je možné hotově předávat maximálně 15 tisíc eur, což je zhruba 370 tisíc korun. Rozhodující přitom není, zda šlo o půjčku, jak tvrdí Bárta, nebo o úplatek, jak říká Kočí. Nikdo ovšem výši částky nezpochybnil.

Právě Kočí kvůli bankovkám, které prý dostala v deskách před jednáním koaličních politiků, podala trestní oznámení. Vedení Věcí veřejných následně Kočí zbavilo předsednictví poslaneckého klubu a zároveň ji vyloučilo ze strany. 

"Aby ministr české vlády předával v obálce 500 tisíc korun, to je naprosto nepřijatelné," řekl senátor Jiří Dienstbier v televizním pořadu Partie.

Nečas chce odvolat i Johna a Dobeše

Vít Bárta předal peníze i poslanci Jaroslavu Škárkovi, a to 170 tisíc. Ani v tomto případě se oba politici neshodnou, zda šlo o půjčku nebo o kupování loajality.

Foto: Jan Langer

Bárta se rozhodl rezignovat na post ministra dopravy a prohlásil, že se očistí. Premiér Petr Nečas ovšem hodlá z vlády odvolat i "véčkařské" ministry vnitra a školství Radka Johna a Josefa Dobeše.

Věci veřejné na to reagovali požadavkem, aby z kabinetu odešel rovněž ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 a ministři obrany a zemědělství Alexandr Vondra a Ivan Fuksa z ODS.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Sprinterka Pírková skončila místo semifinále HME na ošetřovně

Sprinterka Marcela Pírková na halovém mistrovství Evropy v Toruni díky vyrovnanému osobnímu rekordu 7,34 sekundy postoupila do semifinále šedesátky, ale na jeho start se nepostaví. Bezprostředně za cílem rozběhu totiž spadla a zranila se. Místo přípravy na semifinále zamířila na ošetřovnu a na hotel.

Ve vyrovnaném pátém rozběhu skončila pětadvacetiletá Češka šestá, ale byl to nejrychlejší ze všech pěti běhů, takže vedle čtyř přímo postupujících z něj prošly další tři závodnice na čas.

Pírková se z toho ale ani nestihla radovat. Těsně za cílovou čárou spadla, jen těžko se zvedla a kulhala. "Marcela si s největší pravděpodobností natrhla zadní stehenní sval. Chladíme, stáhli jsme to. Jde na ultrazvukové vyšetření na hotel. Sotva chodí, na běh to určitě není," řekla České televizi šéflékařka české reprezentace Karolína Velebová.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy