Audit u středočeských silničářů provede kritizovaná firma. Za výrazně nižší cenu, než se odhadovalo

ČTK ČTK
6. 11. 2017 19:36
Výběrové řízení vyhrála firma BDO Advisory. Hejtmanství v zakázce odhadovalo nákladovou cenu zhruba na dva miliony korun, firma nabídla cenu 551 850 korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Petr Dohnal

Praha - Výběrové řízení na kontrolu účetnictví Krajské správy a údržby silnic (KSÚS) vyhrála firma BDO Advisory, kterou kritizoval bývalý předseda finančního výboru zastupitelstva Michael Pánek (ODS) a radní Martin Macháček (STAN). Podle Pánka firma nabídla za audit neobvykle nízkou cenu. V tiskové zprávě to sdělila Helena Frintová z krajského úřadu.

Audit u krajských silničářů se stal jedním z důvodů vyvolání koaliční krize ve vedení Středočeského kraje, která nakonec vedla k pádu krajské koalice.

Hejtmanství v zakázce odhadovalo nákladovou cenu zhruba na dva miliony korun, vítězná BDO nabídla cenu 551 850 korun. Hejtmanství obdrželo tři nabídky. Vítězná firma byla vyzvána k zdůvodnění mimořádně nízké ceny, firma podle krajského úřadu doložila vše, co od ní komise požadovala, a proto byla auditem pověřena.

Audit byl firmě zadán po pěti měsících. Zpoždění podle hejtmanství nastalo právě kvůli kritice průběhu výběrového řízení. Podle Jermanové napadla ODS nabídkovou cenu firmy v průběhu nedokončeného výběrového řízení v rozporu se zákonem. "Bývalý radní odpovědný za oblast investic, majetku a veřejných zakázek pak v průběhu výběrového řízení veřejně komentoval záležitosti s ní související, což je dle mého názoru v rozporu se zákonem, a dokonce doporučil vítěznou firmu vyloučit z výběrového řízení a zadání zakázky jiné firmě," řekla Jermanová.

Původní koalice, která v říjnu skončila, byla složená z ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. V nové krajské radě usedli zástupci ANO a ČSSD, hejtmankou zůstala Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Nová koalice nemá v zastupitelstvu většinu a bude se opírat o hlasy komunistů, kteří jí přislíbili podporu. S nimi má 35 ze 65 hlasů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy