Audit u středočeských silničářů provede kritizovaná firma. Za výrazně nižší cenu, než se odhadovalo

ČTK ČTK
6. 11. 2017 19:36
Výběrové řízení vyhrála firma BDO Advisory. Hejtmanství v zakázce odhadovalo nákladovou cenu zhruba na dva miliony korun, firma nabídla cenu 551 850 korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Petr Dohnal

Praha - Výběrové řízení na kontrolu účetnictví Krajské správy a údržby silnic (KSÚS) vyhrála firma BDO Advisory, kterou kritizoval bývalý předseda finančního výboru zastupitelstva Michael Pánek (ODS) a radní Martin Macháček (STAN). Podle Pánka firma nabídla za audit neobvykle nízkou cenu. V tiskové zprávě to sdělila Helena Frintová z krajského úřadu.

Audit u krajských silničářů se stal jedním z důvodů vyvolání koaliční krize ve vedení Středočeského kraje, která nakonec vedla k pádu krajské koalice.

Hejtmanství v zakázce odhadovalo nákladovou cenu zhruba na dva miliony korun, vítězná BDO nabídla cenu 551 850 korun. Hejtmanství obdrželo tři nabídky. Vítězná firma byla vyzvána k zdůvodnění mimořádně nízké ceny, firma podle krajského úřadu doložila vše, co od ní komise požadovala, a proto byla auditem pověřena.

Audit byl firmě zadán po pěti měsících. Zpoždění podle hejtmanství nastalo právě kvůli kritice průběhu výběrového řízení. Podle Jermanové napadla ODS nabídkovou cenu firmy v průběhu nedokončeného výběrového řízení v rozporu se zákonem. "Bývalý radní odpovědný za oblast investic, majetku a veřejných zakázek pak v průběhu výběrového řízení veřejně komentoval záležitosti s ní související, což je dle mého názoru v rozporu se zákonem, a dokonce doporučil vítěznou firmu vyloučit z výběrového řízení a zadání zakázky jiné firmě," řekla Jermanová.

Původní koalice, která v říjnu skončila, byla složená z ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. V nové krajské radě usedli zástupci ANO a ČSSD, hejtmankou zůstala Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Nová koalice nemá v zastupitelstvu většinu a bude se opírat o hlasy komunistů, kteří jí přislíbili podporu. S nimi má 35 ze 65 hlasů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy