reklama
 
 

ANO nabízí ČSSD společnou vládu, zvažují podporu komunistů. Alespoň ve středních Čechách

23. 10. 2017 14:19
Jeden z nejdůležitějších krajů v České republice patrně povede nová koalice, složená z hnutí ANO a ČSSD. Důležitý krok směrem k tomuto řešení udělali podle informací Aktuálně.cz středočeští sociální demokraté, kteří na svém nedělním jednání vyslovili s takovou variantou souhlas. Podle některých hlasů z ČSSD by taková koalice mohla fungovat také na celostátní úrovni.

Praha - Konec pravicové koalice a obrat doleva zřejmě nastane ve Středočeském kraji. Tam vše směřuje ke spolupráci mezi hnutím ANO a sociální demokracií. Pokud by skutečně začala vládnout pod hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovu (ANO) tato koalice, odešli by zřejmě z vedení kraje zástupci pravicových stran.

O tomto novém směřování kraje svědčí nedělní usnesení středočeské ČSSD, která odsouhlasila možnou koalici s ANO. I když v usnesení není zmínka o KSČM, lidé ze sociální demokracie předpokládají, že podporu by měli zajistit právě komunisté.

Zároveň sociální demokraté schválili nominaci svých spolustraníků do vedení kraje. Jsou mezi nimi i dva dřívější hejtmani za ČSSD, Miloš Petera a Josef Řihák. Petera má vést životní prostředí, Řihák investice. Své zástupce ČSSD nominovala ještě na školství a sociální věci.

Existenci usnesení potvrdil Aktuálně.cz bývalý hejtman Petera, podle kterého ČSSD reagovala na nabídku hnutí ANO. "Takové usnesení jsme přijali, hnutí ANO přišlo s nabídkou na vytvoření koalice," řekl Petera. Tato koalice by ovšem potřebovala ještě podporu třetí strany, nejčastěji se mluví o komunistech. Také podle Petery je KSČM jednou z variant.

Politici ODS a STAN jsou postupem hejtmanky překvapeni

Vyjádření hejtmanky se Aktuálně.cz snaží získat, zatím na zaslané dotazy nereagovala. Šéf hnutí ANO ve středních Čechách František Petrtýl sdělil, že nemůže situaci nijak komentovat, protože informace k této věci může poskytovat jen hejtmanka. "Nemůžu ani naznačovat, řeknu jen to, že jsme o dalším vedení kraje jednali v sobotu, neděli a jednáme i dnes," řekl Petrtýl, který možnost koalice ANO a ČSSD nevyloučil.

Středočeský předseda KSČM Stanislav Grospič potvrdil, že možnost koalice ANO a ČSSD existuje a komunisté budou o její možné podpoře jednat v pondělí navečer. "Jsme o takové možné koalici informováni. Poradíme se, za jakých okolností bychom ji případně podporovali. Pokud ale vím, existují také jiné varianty koalice," řekl.

Pokud by vznikla koalice ANO a ČSSD s podporou KSČM, znamenalo by to, že z vedení kraje odejdou lidé z ODS, Starostů a nezávislých a Nezávislých Středočechů - což jsou bývalí členové TOP 09. Náměstek hejtmanky Martin Kupka z ODS Aktuálně.cz sdělil, že je tímto postupem ANO překvapený.

"Budu dnes mluvit s paní hejtmankou a zeptám se jí, co se to děje, byli jsme totiž domluveni, že v pátek bude pokračovat jednání naší koalice. O tom, že by nás nahradila sociální demokracie, nebyla řeč," uvedl Kupka.

Podobně reagoval statutární zástupce hejtmanky Vít Rakušan ze STAN. "Ještě na konci minulého týdne nám paní hejtmanka řekla, že další kolo dohadovacího řízení bude v pátek. Takže jenom ta situace, že paní hejtmanka nedrží slovo a jenom naoko nám navrhla nějaký termín dohadovacího řízení, nás překvapuje. Považuji za nejpravděpodobnější variantu, že se ANO určitě pokouší o variantu s ČSSD," tvrdí Rakušan. 

Hnutí ANO původně spolupráci s ČSSD vylučovalo

Podle některých informací z ČSSD by tato nová spolupráce mezi ANO a sociálními demokraty mohla fungovat také na celostátní úrovni. Vedení ČSSD zatím možné vládnutí s Andrejem Babišem neodmítlo, byť se přiklání spíše k odchodu do opozice. "Vzhledem k načasování této spolupráce ANO a ČSSD ve Středočeském kraji nevylučuji, že to může mít souvislost s děním na celostátní úrovni," míní Rakušan.  

Když přitom loni v říjnu začínala hejtmanka Pokorná Jermanová, bývalá členka ODS, vládnout kraji, tvrdila, že si nedovede koalici se sociálními demokraty představit. A tak zvolila koalici ANO, STAN, ODS a Nezávislí. "Kampaň, která byla ve středních Čechách vůči hnutí ANO a mé osobě vedena, byla velmi špinavá. Utvrdila jsem se v tom, že sociální demokracie ve středních Čechách není nakloněna přílišným změnám ve svém stylu vládnutí," prohlásila loni.

V posledních týdnech ale začala kritizovat dva radní za STAN a chtěla, aby je vedení Starostů a nezávislých vyměnilo. Dočkala se však odmítavé odpovědi.

autor: Radek Bartoníček | 23. 10. 2017 14:19

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama