Ať si trhnou nohou, řekl Brady na adresu komunistů, kteří při jeho ocenění ve sněmovně chyběli

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
27. 10. 2016 12:14
Když Jiří Brady odcházel ve čtvrtek po poledni z Poslanecké sněmovny, mluvil nejvíce o tom, s jak vřelými reakcemi se na ulici i jinde setkává. Až to budu někomu v Kanadě vyprávět, neuvěří mi, řekl s tím, že události kolem sebe chápe jako službu demokracii. Brady zároveň prohlásil, že by šel s klidem na detektor lži, protože mluví pravdu.
Jiří Brady ukazuje medaili, kterou získal v Poslanecké sněmovně
Jiří Brady ukazuje medaili, kterou získal v Poslanecké sněmovně | Foto: Radek Bartoníček

Praha – Nedá se vyjádřit, co prožívám, opravdu to nejde, vyprávěl Jiří Brady, když po poledni opouštěl Poslaneckou sněmovnu. Za sebou měl rušné dopoledne, ostatně jako veškerý pobyt v Česku, kam přiletěl z Kanady. Ve čtvrtek nejprve dostal ocenění od premiéra Bohuslava Sobotky a poté ve sněmovně od jejího šéfa Jana Hamáčka (oba ČSSD).

"Nejde jen o tyto medaile, které jsem dostal nyní, jde také o medaile, které mají podobu reakcí lidí, kteří se chtějí se mnou fotografovat. Všem říkám, že se nejedná o mě, ale jedná se tady o demokracii. A když tomu můžu pomoci, tak si nemůžu přát nic lepšího," říkal Brady, kterému tleskala vestoje celá sněmovna s jednou výjimkou. Chyběli komunisté, což Bradymu nijak nevadilo. "Ať si trhnout nohou," pronesl na jejich adresu s úsměvem.

Věřím, že pravda zvítězí, já jsem nelhal

Ve čtvrtek i v pátek jej čekají další ocenění, jedno z nich převezme v den státního svátku na Staroměstském náměstí. "Tolik ocenění jsem nikdy nečekal. Dostal jsem v zahraničí ocenění od řady lidí, ale v Česku je to ještě milejší, protože je to můj domov," podotkl. "Dělal jsem ale dobré skutky ne proto, abych dostal vyznamenání, ale protože jsem si myslel, že to je povinnost," dodal.

Zároveň upozornil, že i kdyby ještě ocenění od prezidenta Miloše Zemana dostal, tak by o něj nestál. "Neměl bych čas jít na Hrad," řekl a vzpomněl prezidenta T. G. Masaryka. "Z mládí si pamatuji, že jeho heslo bylo pravda zvítězí, a teď je ta pravda nějak kroucená. Je to smutné," míní.

Při odchodu ze sněmovny vyjádřil naději, že pravda zvítězí, a zopakoval, že on v celé záležitosti mluví pravdu. "Klidně bych se podřídil testu, kdo mluví pravdu. A není pochyby, že já. Mám čisté svědomí a nemám důvod lhát," prohlásil Brady. Dne 5. listopadu dostanu podle svých slov výpis od telekomunikační firmy, ze kterého bude jasné, že jim domů do Kanady volal šéf protokolu na Hradě Jiří Forejt, kterému ještě zpětně zavolala manželka Jiřího Bradyho.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy