Uznávaní čeští historici Robert Kvaček a Jaroslav Pánek se podle serveru Info.cz, který má posudky k dispozici, jednoznačně shodují, že Kovář se plagiátorství nedopustil. Kovář kvůli nařčení na prorektorskou funkci v prosinci rezignoval. Na možné akademikovo opisování v některých jeho pracích věnovaných Stuartovcům a Walpolově éře upozornili loni tři doktorandi.
Zima, který posudky nechal vypracovat, v reakci pro Aktuálně.cz vyloučil, že by oba profesoři Kovářovi "nadržovali". "Ať někdo řekne, že toto jsou neznalci oboru. A jestli s panem Kovářem něco publikovali, pak já zase můžu říct, že jsou podjatí novináři, protože už obžalobu berou jako rozsudek," reagoval rektor na dotaz redakce, proč si nenechal raději vypracovat nezávislé posudky od expertů z jiných univerzit, kteří s Kovářem nepřišli pracovně do styku.
Zima uvedl, že dopředu nechtěl veřejně uvádět jména odborníků, které o posudky požádal, aby na ně nebyla vyvíjena mediální kampaň. "Já jsem řekl, že požádám nějaké významné odborníky, které já uznám za vhodné, aby pro mě jako pro rektora univerzity vypracovali posudky. To jsem učinil a prohlásil v prosinci," dodal.
Dokumenty pak poslal etické komisi Filozofické fakulty i samotné Univerzity Karlovy, které o případu budou v polovině února rozhodovat.
Zásah rektora je nestandardní
"Etická komise FF UK je přesvědčena, že Univerzita Karlova má pro řešení podobných kauz dostatečné nástroje, kterými jsou právě etické komise fakult či univerzity. Jakékoliv vstoupení do práce komise ze stran nejvyšších představitelů univerzity je a priori problematické a nemělo by k němu nikdy docházet, byť by pohnutky byly sebelepší. Z tohoto důvodu také Etická komise FF UK považuje uvedený krok rektora, nemluvě o zveřejnění obou posudků, za velmi nestandardní a neprospívající řádnému vyšetření celé kauzy," uvedla komise v prohlášení pro Aktuálně.cz
"Etická komise jako orgán samosprávy FF UK je v tomto smyslu plně kvalifikovaná případ posoudit samostatně, bez vnějších zásahů ze strany rektorátu, a pokud by sama považovala za nutné zadat expertní posudky, činila by tak způsobem, v němž bude zajištěno, že dotyční posuzovatelé nejsou odborně či osobně nijak spojeni s osobou toho, vůči němuž jí byl podán příslušný podnět. To mj. v případě posudků zadaných panem rektorem naplněno není," napsali členové komise.
Kovář vedl 15 let Ústav světových dějin. Obvinění již dříve odmítl s tím, že jsou neetická. Kvůli kauze ale v prosinci rezignoval na svou funkci prorektora a ke konci roku odešel i z fakulty.
Staří přátelé z fakulty
Šestaosmdesátiletý Kvaček je emeritním profesorem a od fakulty si podle Zimy už udržuje dostatečný odstup. "Kvaček je doyen české historie, jeho vztah je nad věcí. A pan profesor Pánek už mnoho, mnoho let na Filozofické fakultě jako zaměstnanec nepůsobí," řekl Zima s tím, že Pánek, dřívější dlouholetý místopředseda Akademie věd ČR a prorektor UK, v současnosti vede Český historický ústav v Římě. "To je od Prahy asi tisíc kilometrů daleko."
O blízkém vztahu Kvačka a Kováře nicméně vypovídá třeba článek z webu jicinskozpravy.cz z roku 2012, který Kovář napsal ke Kvačkovým osmdesátinám. Oceňuje zde profesorovy kvality jako historika moderních dějin a zmiňuje i jejich velmi dobré osobní vztahy, protože spolu dvacet let pracovali na fakultě jako kolegové.