"Asi šel na malou svačinku." Soud bude potřetí řešit reklamní scénku České televize při MS v hokeji

Marek Pokorný Marek Pokorný
18. 3. 2018 12:08
Moderátoři během hokejového mistrovství světa podle vysílací rady příliš propagovali McDonald's. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání za to dala České televizi pokutu 350 tisíc, ta se brání před soudem.
Neskrytá reklama na McDonald's v České televizi | Video: ČT sport

Praha - Zpočátku to vypadala jen jako pokus o vtipnou vložku přímého přenosu České televize během komentování hokejového mistrovství světa v květnu 2015. Jeden z komentátorů, bývalý reprezentant Pavel Richter, se zdržel u stánku McDonald's, který byl partnerem turnaje.

"Asi šel na malou svačinku," říká moderátorka a kamera zabírá, jak Richter jde od stánku ke komentátorské židli. Pak se dokonce snaží jeden z hranolků nabídnout kolegyni Darině Vymětalíkové, která ho s úsměvem odehnala.

Tato scénka ale narazila u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta České televizi udělila pokutu 350 tisíc korun za zcela nepatřičné zdůraznění produktu.

"Jednalo se o zcela samoúčelně koncipované vysílání, jehož jediným účelem byla propagace produktu, což bylo podpořeno velmi výraznou/nápadnou vizuální prezentací značky," odůvodnila rada ve svém rozhodnutí z října 2015 udělenou pokutu.

U pořadu sice bylo označení PP, tedy že obsahuje product placement, neboli skrytou reklamu v podobě umístění produktu. Ale zdůraznění McDonald's podle rady přesáhlo tolerované hranice.

Lahve limonády Coca-Cola na moderátorském stole radě nevadily, protože nezasahovaly do děje.

Projednejte to znovu

Jenže ani po takřka třech letech není sporný případ u konce a již potřetí se jím bude muset zabývat Městský soud v Praze. Ten sice již dvakrát rozhodnutí rady zrušil, ale Nejvyšší správní soud zrušení pokaždé označil za neodůvodněné a přikázal, aby případ projednal znovu.

Poprvé Městský soud v Praze pokutu zrušil kvůli tomu, že rada Českou televizi předem neupozornila na porušení zákona, jak požaduje zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání. To ale Nejvyšší správní soud zrušil s poukazem na to, že na takřka totožný prohřešek - tentokrát přehnané propagování kopaček Adidas -  upozornila vysílací rada Českou televizi již v roce 2012.

"Už tehdy podrobně zdůvodnila, jak konkrétně provozovatel porušil své povinnosti a na jaké typové obdobné případy jej lze vztáhnout," poukázalo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který vrátil případ Městskému soudu v Praze k novému rozhodnutí.

Ten ale i napodruhé pokutu zrušil. Odůvodnil to tím, že rada nedostatečně doložila, že uvedený produkt (tedy výrobky a logo McDonald's) byl ve vysílání úmyslně a že za to Česká televize dostala "úplatu či jinou protihodnotu".

I tento verdikt ale Nejvyšší správní soud zrušil. Městský soud v Praze při svém rozhodování zcela opominul otázku, zda uvedená část pořadu v sobě zahrnovala "umístění objektu" (product placement) a zda to lze vyhodnotit jako nepatřičné zdůraznění produktu. Nejvyšší správní soud dal dokonce návod, co a jak má přesně posuzovat.

Podle něj je třeba zohlednit indicie jako "neopodstatněné zmiňování produktu nad rámec dějového kontextu s cílem na produkt upozornit a vzbudit divákův zájem, zdůrazňování produktu obrazovými prostředky, jako například detaily produktu bez zjevného dramaturgicko-režijního opodstatnění," konstatoval senát vedený Davidem Hišprem.

Sama Česká televize se zatím ke sporu nechce vyjadřovat. "Protože se jedná o neskončenou věc, nebudeme se k ní vyjadřovat," suše reagovala na naše dotazy mluvčí televize Karolína Blinková.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy