Hodně drahé hranolky pro ČT: Za scénku propagující McDonald’s musí zaplatit pokutu 350 tisíc

ČTK ČTK
22. 10. 2015 15:46
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání uložila České televizi pokutu 350 tisíc korun za scénku s hranolky ve vysílání během loňského mistrovství světa v hokeji v Česku. V inkriminované scénce bývalý reprezentant Pavel Richter vychází ze stanu společnosti McDonald's, odkud přináší podnos s občerstvením. Poté, co prošel kolem stěny s logem, se dostal do studia a jeden hranolek nabídl kolegyni. Vystupování moderátora podle rady nepatřičně zdůrazňovalo jednoho z partnerů hokejového mistrovství.
Pavel Richter a jeho scénka s hranolky
Pavel Richter a jeho scénka s hranolky | Foto: DVTV

Praha - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) uložila České televizi pokutu 350 tisíc korun za scénku s hranolky v pořadu Hokejové poledne.

Vystupování moderátora podle rady nepatřičně zdůrazňovalo jednoho z oficiálních partnerů hokejového mistrovství. O výsledku správního řízení ve čtvrtek rada informovala v tiskové zprávě.

Zájem rady upoutala "scénka", při níž bývalý reprezentant a hokejový expert Pavel Richter vychází ze stanu společnosti McDonald's, odkud přináší podnos s občerstvením. Poté, co prošel kolem stěny s logem, se dostal do studia a jeden hranolek nabídl kolegyni.

"Umístěný produkt byl ústředním tématem úvodu pořadu. Byla na něj zaměřena pozornost i během komentování, přestože tematicky s pořadem nikterak nesouvisel..., čímž došlo k nepatřičnému zdůraznění umístěného produktu," uvedla rada.

Podle regulátora televize odvysílaným pořadem porušila paragraf zákona, který se věnuje takzvanému product placementu. V něm se mimo jiné uvádí, že pořady, které tohoto způsobu propagace využívají, "nesmějí nepatřičně zdůrazňovat umístěný produkt".

Rada v tomto případě zahájila správní řízení letos v červnu. Regulátor v něm mohl vydat takzvané upozornění na porušení zákona nebo uložit pokutu až do 2,5 milionu korun.

 

Právě se děje

Další zprávy