Armádní speciál přivezl z Tokia 25 prázdných míst

Tereza Šídlová
17. 3. 2011 18:10
Odlet Čechů z Japonska provázely zmatky, vrátila se jen polovina členů České filharmonie
Z Japonska se vrátila celkem stovka Čechů
Z Japonska se vrátila celkem stovka Čechů | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Nejen kvůli pětadvaceti volným místům v armádním speciálu přiletěli do Prahy čeští filharmonici rozladění. Pokud jsme nemohli z Japonska odjet všichni, neměla pro nás vláda jezdit vůbec, říkají teď.

Sestavování zasedacího pořádku speciálu, který dnes přivezl Čechy z těžce zkoušeného Japonska, zjevně provázel zmatek.

O místa pro své "svěřence" v evakuačním letadle se totiž přetahovali ministr kultury Jiří Besser a čeští diplomaté.

V Japonsku od minulého víkendu hrozí jaderná katastrofa.

"Nikdo nediskutuje o tom, že bylo potřeba ze země odvézt ženy a děti. Ale organizace byla zvláštní. Původně bylo letadlo vypravené pro nás, zrušili jsme kvůli tomu koncerty. Pak do toho ale vstoupila ambasáda. Měli nás odvézt všechny, nebo nikoho," myslí si Jaroslav Pondělíček, jeden z filharmoniků, který ve čtvrtek ráno přilétl na pražské vojenské letiště v Kbelích.

V japonské Kanazawě stále zůstává početnější polovina české filharmonické výpravy. A v letadlech navíc zůstala volná místa pro ty české "civilisty", kteří si cestu nakonec rozmysleli.

Málo času

"Filharmonici se nacházejí v bezpečné oblasti a považovali jsme za důležité do letadel umístit lidi, kteří nutně potřebovali z místa odletět, zvlášť rodiny s dětmi. Bylo nezbytné zohlednit humanitární důvody," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Pondělíček si také stěžoval na organizaci - nejdříve mělo odletět jen jedenáct žen, pak třicítka hudebníků včetně generačně nejstarších členů a nakonec se prý na poslední chvíli "lovili" členové filharmonie, kteří byli schopni se rychle sbalit a vyrazit na mezinárodní letiště do Tokia.

"Na organizaci letu jsme měli opravdu jen hodiny. V těchto podmínkách jsme udělali, co jsme mohli," vysvětloval mluvčí Kolář.

Podle něj nešlo vytvořit například seznam náhradníků, kteří by ze země odletěli pro případy, když by někdo odřekl - zvlášť ne z řad filharmoniků. Nacházejí se totiž podle jeho slov daleko od Tokia a hrozilo, že by cestu absolvovali zbytečně.

Letadlo navíc prý na letišti stálo jen hodinu a půl a další pasažéry se tak zorganizovat nepodařilo.

"To je vždy velké dilema - buď řeknete většímu množství lidí, ale pak některé na palubu nemůžete vzít, nebo se vám stane, že někteří se na poslední chvíli nedostaví nebo odmítnou. Tomu se nevyhnete," poznamenal ráno na letišti k neobsazeným místům v letadle ministr obrany Alexandr Vondra.

Jeden z mála speciálů

S nápadem vyslat nákladné letadlo pro hudební "národní poklad" přišel ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) - a to i přesto, že málokterá země k tomuto krajnímu humanitárnímu kroku přistoupila.

Plán "letadlo jen pro hudebníky" se ale nelíbil ministerstvu zahraničí, které zase mělo "na telefonu" podobně vystrašené Čechy, kteří v Japonsku žijí dlouhodobě. Často navíc rodiny s dětmi. V letadle pak cestovala například i žena v osmém měsíci těhotenství.

V armádním speciálu nakonec cestovali taky cizinci - dva Slováci, Polák, Bulhar a Korejec s vazbami na Česko.

Navrátilci prošli testem radiace, všichni z něj vyšli s negativním výsledkem.

"Náklady na let budou hrazeny z rozpočtové rezervy vlády určené pro mimořádné situace," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Podle neoficiálních informací stojí jeden vládní let Praha-Tokio dva miliony korun. Celkem by tedy česká humanitární akce měla vyjít na 4 miliony korun.

 

Právě se děje

Další zprávy