Armáda zrušila podezřelou zakázku na obrněné vozy

Pavel Baroch
21. 8. 2007 12:22
Ministerstvo obrany požádá o pomoc Spojené státy
Vozidlo Golan nabízené Omnipolem
Vozidlo Golan nabízené Omnipolem | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo obrany zrušilo zakázku na nákup čtyř lehkých obrněných vozidel do zahraničních misí. Plánovaný kontrakt za desítky milionů korun přitom od počátku vzbuzoval podezření, že je šitý na míru společnosti Omnipol.

Tato firma přitom nakonec vyšla z výběru skutečně jako vítěz. Armáda ovšem s Omnipolem smlouvu stejně nepodepsala. Důvod? Vojáci by podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka museli na obrněnce čekat až dva roky. Stroje byly navíc příliš drahé.

"Dodací lhůta byla neúměrně dlouhá. Kromě toho byla cena vysoce nadsazena tomu, jaké prostředky resort na tuto zakázku vyčlenil," řekl Aktuálně.cz Čírtek. Armáda potřebuje vozy co nejrychleji, aby lépe ochránily vojáky v zahraničních misích v Afghánistánu či Iráku.

O tom, že armáda zakázku nejspíš zruší, informoval jako první Euro Online, včera pak tuto informaci potvrdila ČTK.

Omnipol byl favoritem od počátku

Další z neúspěšných zájemců: Dingo
Další z neúspěšných zájemců: Dingo | Foto: Aktuálně.cz

Společnost Omnipol podnikatele Richarda Hávy, byla favoritem od počátku.

Armáda totiž nejprve požadovala stroje, které by odolaly výbuchu čtrnáctikilové miny pod kolem vozidla. To ovšem deklarovaly pouze dva stroje, přičemž v obou případech by byl dovozcem právě Omnipol.

Ministerstvo obrany záhy uznalo, že pochybilo, protože tak tvrdé požadavky nemá ve svých standardech ani NATO. Proto výběrové řízení upravilo.

Kromě Omnipolu a jeho izraelského vozidla Golan se armádní soutěže za více než sto milionů korun ucházel ještě německý stroj Dingo a jihoafrický RG-31. Neuspěl nakonec žádný.

"Ani jedna ze tří nabídek nesplnila naše požadavky," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí resortu Andrej Čírtek.

Vojsko teď osloví US Army

Neuspěl ani vůz RG-31
Neuspěl ani vůz RG-31 | Foto: Aktuálně.cz

Ministerstvo obrany teď podle Čírtka půjde dvěma cestami. Jednak začne pracovat na novém zadání výběrového řízení, jednak osloví spojence - nejspíš Spojené státy - o pomoc.

Jakékoli podrobnosti, například zda by si armáda obrněná vozidla od Američanů koupila nebo pouze na přechodnou dobu vypůjčila, ovšem Čírtek odmítl sdělit. Nesdělil ani to, zda armáda vývěrové řízení zruší, když se dohodne s americkými partnery. "Je předčasné o tom mluvit konkrétně," řekl pouze armádní mluvčí Čírtek.

 

Právě se děje

Další zprávy