Armáda prodává L-159 na kusy. Zájemcům dává 3 podmínky

Pavel Baroch
24. 10. 2012 10:30
Vojáci nabízejí osm bitevníků, za jeden stroj chtějí desítky milionů
V hangáru jich stojí bez užitku 36, osm teď armáda nabízí k prodeji.
V hangáru jich stojí bez užitku 36, osm teď armáda nabízí k prodeji. | Foto: Aero Vodochody

Praha - Po letech marných pokusů zbavit se 36 nepotřebných bitevníků L-159 přistoupilo ministerstvo obrany možná k poslední možnosti, jak aspoň některé letouny prodat.

Vyhlásilo veřejnou soutěž na prodej osmi strojů.

"Chceme využít všechny dostupné možnosti, jak se nepotřebných letounů zbavit. Uvidíme, jak to dopadne," řekl Aktuálně.cz ministr obrany Alexandr Vondra.

Pro armádu, respektive ministerstvo obrany je šestatřicet letadel, která stojí v hangáru společnosti Aero Vodochody, značnou finanční přítěží. Za jejich údržbu platí desítky milionů korun ročně.

"Věříme, že nějaká nabídka na odkoupení přijde," řekl Aktuálně.cz mluvčí resortu Jan Pejšek. Dodal, že na ministerstvo už dorazily první informativní e-maily. Na podání závazné nabídky mají zájemci čas do 9. ledna.

Stroje výhradně na vývoz

V souladu s českými zákony musí zájemci o bitevníky splnit tři základní podmínky: Firma musí mít sídlo v České republice, musí mít od ministerstva průmyslu licenci k obchodování se zbraněmi a letouny musí vyvézt do ciziny.

"Letouny a soupravy pro letouny jsou určeny pouze k vývozu mimo území ČR," uvádí se v podmínkách veřejné soutěže. "Pokud nebude vývoz realizován, je kupující povinen provést jeho řízenou likvidaci nejpozději do 31. prosince 2015." 

Uskladněná letadla L-159
Uskladněná letadla L-159 | Foto: Jan Čadil

Mluvčí Pejšek konstatoval, že obdobně ministerstvo postupuje například při prodeji tanků nebo transportérů.

Aspoň desítky milionů...

Vondrův úřad nabízí letadla k prodeji po jednom, pokud někdo bude chtít třeba pět strojů, musí podat pět nabídek. Ministerstvo by za jeden stroj chtělo desítky milionů korun. Pořizovací cena za jeden stroj byla přitom asi půl miliardy.

"Nechceme, aby se prodej stal předmětem spekulací, takže když se třeba přihlásí jen jeden zájemce a nabídne extrémně nízkou cenu, soutěž raději zrušíme," poznamenal mluvčí Pejšek. Výsledky soutěže vyhlásí ministerstvo v polovině února.

Dodal, že ministerští úředníci právě dojednávají s Aerem na konec listopadu termín, kdy bude možné si zakonzervované letouny prohlédnout.

Souhlas USA, Británie a Itálie

Pokud se armáda skutečně dohodne s nějakým zájemcem, bude muset kupující následně splnit ještě jednu zásadní podmínku. Sehnat si od Spojených států, Velké Británie a Itálie souhlas s vývozem L-159 do zahraničí.

Letadla totiž obsahují komponenty z těchto zemí, a jelikož jde o vojenský materiál, musí s exportem do jiných států souhlasit.

"Důvodem tohoto požadavku je závazek vyhlašovatele - České republiky - vůči USA, Itálii a Velké Británii být koncovým uživatelem kontrolovaných věcí," stojí v podmínkách soutěže.

Kupec bude mít devět měsíců na to, aby si patřičný souhlas obstaral. Lhůtu je v případě potřeby možné po dohodě prodloužit o dalších šest měsíců.

Další stroje do Iráku?

Kromě veřejné soutěže věří ministr Vondra tomu, že se mu podaří udat několik nepotřebných bitevníků do Iráku. Bagdád projevil zájem o 24 nových L-159, přičemž součástí dohody by mohly být i čtyři nepotřebné stroje z vodochodského hangáru.

Armáda by se tak mohla zbavit až osmi starých letadel, protože ve hře je varianta, že by se z osmi jednomístných strojů, které stojí v hangáru, vyrobily čtyři dvoumístné. Podle prezidenta společnosti Aero Vodochody Ladislava Šimka o tom v současnosti jeho podnik jedná s ministerstvem obrany.

Jenže Irák zatím smlouvu o odkoupení českých bitevníků L-159 nenotifikoval.

 

Právě se děje

Další zprávy