Armáda nepostaví domy pro veterány

Pavel Baroch
10. 11. 2006 0:00
Praha - K dnešnímu Dni veteránů nemá vojsko dobrou zprávu. Kvůli škrtům v rozpočtu odkládá stavbu domů pro válečné vysloužilce.
Generálmajor Antonín Špaček, předseda Československé obce legionářské.
Generálmajor Antonín Špaček, předseda Československé obce legionářské. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Přesně před rokem slíbil tehdejší ministr obrany Karel Kühnl, že nechá vybudovat dvě Léčebny pro dlouhodobě nemocné válečné veterány a šest nových Domovů pro válečné veterány.

Teď musí jeho nástupce Jiří Šedivý kvůli drastickým škrtům v armádním rozpočtu tento plán výrazně omezit: stavět se budou pouze dvě léčebny při vojenských nemocnicích v Praze a v Olomouci a výhledově ještě v Brně. Šest nových pečovatelských domovů - v Žatci, Jihlavě či Jeseníkách - se odkládá. Ušetří se tím desítky milionů korun.

"Tímto rozhodnutím se nijak nesnižuje péče ministerstva obrany o válečné veterány, ale umožňuje směrovat péči takovým směrem, kterou veteráni potřebují a kterou také využijí," tvrdí Jindřiška Verešová z tiskového oddělení ministerstva.

Dodala, že od ledna bude navíc možné využít pro veterány sociální lůžka v pražské vojenské nemocnici. Nadále budou sloužit domovy pro vysloužilce v Praze a Karlových Varech.

V zemi žijí tisíce veteránů

V Česku loni žilo na 4,5 tisíce veteránů z druhé světové války, "novodobých" veteránů, kteří bojovali v Zálivu nebo se účastnili operací na Balkáně, je asi sedm tisíc. Ke konci loňského roku žádalo o byt v pečovatelském domě na tři sta veteránů.

Byl mezi nimi i Josef Gula, který bojoval u Dukly a pomáhal Slovenskému národnímu povstání. Nepřátelské střely ho minuly jen o malý kousek, dávka z kulometu se mu zavrtala do chlebníku u pasu.

Když ale před třemi lety žádal o byt v domově důchodců, jeho válečné hrdinství mu nepomohlo: úřady žádost zamítly. Čekal, až se postaví nový Domov pro veterány v Hradci Králové.

Jana Vondráčka z Československé obce legionářské zpráva o odložení stavby šesti pečovatelských domů překvapila.

"Je to pro mě nová informace, musím se zeptat našich starších veteránů, nakolik to pro ně může být problém," řekl Aktuálně.cz včera v podvečer Vondráček.

Armáda: O veterány se staráme

Ministerstvo obrany uvádí, že se odložením stavby nových pečovatelských domů péče o válečné veterány nesníží. Tvrdí, že pomáhá například najít pro veterány místo v zařízení sociální péče, je-li to potřeba.

Veteránům druhé světové války ministerstvo může jednou za rok poskytnout příspěvek k překonání tíživé sociální situace. Veteráni mohou dostat i příspěvek na lázně či rekreaci doma i v zahraničí.

"Veteránům z války v Perském zálivu byly vydány průkazy válečného veterána s možností přednostního vyšetření ve vojenských nemocnicích," říká Jindřiška Verešová z ministerstva obrany.

Účastníci novodobých vojenských oparací, kteří z armády už odešli, mají rovněž jednou za tři roky nárok na ozdravný pobyt v zařízeních ministerstva obrany.

 

Právě se děje

Další zprávy