Více vojaček mají pouze USA, Litva a Francie. Například ve slovenské armádě slouží jenom něco přes šest procent žen, v Maďarsku deset a v Polsku zhruba půl procenta.
Vedení ministerstva obrany se teď pochlubilo, že v české armádě je první žena, která na výložkách nosí tři plukovnické hvězdičky. Nad plukovníkem jsou už jen generálové.
"Nebylo by to vůbec nic zvláštního, kdyby i žena měla generálskou hodnost," konstatovala Lenka Mendlíková, první česká žena - plukovnice. Dnes se krátce setkala s ministryní Vlastou Parkanovou (KDU-ČSL), která je shodou okolností první ženou v čele resortu armády od vzniku samostatného Československa v roce 1918.
Ženy v armádě
VOJAČKY V NATO
(podíl v procentech)
USA: 15
Litva: 13,5
Francie: 12,8
Česko: 12,3
Kanada: 12,3
Maďarsko: 10
Slovensko: 6,1
Německo: 5,2
Polsko: 0,5
"Mám radost, že první žena dosáhla v armádě tak vysoké hodnosti," řekla Parkanová.
Ženy to mají těžší
Čerstvá plukovnice Mendlíková je letos v armádě třiadvacetý rok. "Chtěla jsem dělat zajímavou práci, která by byla jiná, než to, co se tehdy ženám nabízelo - sekretářka nebo prodavačka," řekla Aktuálně.cz Mendlíková.
Tvrdí, že to mají ženy v uniformách oproti mužům těžší. "Žena vždycky musí být o malinko lepší než muž," soudí plukovnice.
Rekruti budou testováni na drogy
Mendlíková je náčelnicí odboru, který má na starosti nábor, výběr a přijímání nových vojáků. "V současné době se vrací to, o co usilujeme, zkvalitňovat výběr nových zájemců o službu v armádě," řekla Aktuálně.cz náčelnice Mendlíková.
Podle ministryně Parkanové, je dobře, že na této funkci je právě žena, které k takové práci mají lepší předpoklady - lepší cit, odhad než muž.
"Ženy jsou na to od přírody lépe vybavené," tvrdí Parkanová, která Mendlíkové darovala k jejímu povýšení do plukovnické hodnosti plaketu s osobním věnováním.
Mendlíková sdělila ministryně své dlouholeté zkušenosti při výběru nových vojáků. Parkanová následně oznámila, že chce do náboru nových sil zavést novinku - testování na přítomnost návykových látek.
Z armády nechci!
Mendlíková je v armádě spokojená a v současnosti by odejít nechtěla. Je sice rozvedená, ale za to podle ní služba v uniformě nemůže. "Mám přítele a syna," řekla Mendlíková.
Nedokáže si ovšem představit, že by musela sloužit v bojové jednotce. K tomu se podle ní ženy nehodí.
Zdravotnice i pilotka
Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek potvrdil, že v bojových jednotkách je žen skutečně málo. Například v roce 2005 bylo nejvíce žen přijato ke zdravotníkům, část vojákyň slouží v administrativě.
Ale například v Přerově je pilotka bojového vrtulníku, v Brně studuje jedna dívka obor vojenský pilot a v budoucnu chce řídit stíhací letoun. Ženy jsou i ve vojenských misích v zahraničí.
"V armádě není vojenské odbornosti, která by byla ženám zakázána," řekl Aktuálně.cz Čírtek.
V armádě nyní slouží přibližně tři tisíce žen a jejich počty stále rostou. V roce 2004 bylo do vojenské služby přijato 150 nových žen a o rok později dalších 105 žen.