Areál muničních skladů ve Vrběticích začala hlídat armáda

ČTK ČTK
15. 12. 2014 15:24
Do hlídání areálu se zapojí celkem asi 600 vojáků, kteří se budou pravidelně střídat.
Oblast kolem muničních skladů dosud hlídala policie.
Oblast kolem muničních skladů dosud hlídala policie. | Foto: Policie ČR

Vrbětice (Zlínsko) - Střežení bezpečnostního okruhu kolem areálu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku převzala armáda. Novinářům to řekl náměstek krajského ředitele policie pro kriminální službu a vyšetřování a zástupce velitele zásahu Jindřich Kučera. Podle zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Balouna bude mít armáda na místě vždy zhruba 200 vojáků.

Kolem ohnisek výbuchů obou skladů je stanoven bezpečnostní, asi 14 kilometrů dlouhý okruh. Vojáci začali ve čtvrtek ve Vrběticích a sousedních Haluzicích budovat své zázemí, základny a i velitelství. Podle Balouna bylo v pondělí vše dokončeno. Do hlídání areálu se podle něj zapojí celkem asi 600 vojáků, kteří se budou pravidelně střídat. Pro obyvatele obcí znamená přítomnost armády větší jistotu.

Podle Kučery se počet policistů v areálu sníží asi o polovinu na 50. Pyrotechnici se nyní zaměřují na kontrolu okolí obcí vně areálu. Do něj půjdou, až uplyne devítidenní bezpečnostní lhůta bez neřízeného výbuchu. Poslední byl zaznamenán v pátek ve 22:45. V noci ze soboty na neděli se sice ozvaly dvě rány bez kouře a záblesku, podle policie to však s největší pravděpodobností byli myslivci. Od víkendu tak musejí své aktivity policistům hlásit.

Přípravy na převoz munice

Po uplynutí lhůty budou pyrotechnici chystat areál na odvoz munice z dalších skladů. Musí od ní vyčistit příjezdové komunikace v areálu ke skladům, okolí cest a skladů. Vybudují i točnu pro nákladní automobily a techniku. V případě příznivého počasí by se podle policie munice z Vrbětic mohla začít odvážet začátkem příštího roku. Podle zprávy ministerstva vnitra bylo v 27 skladech uloženo asi 7000 tun materiálu, který zahrnoval 1000 tun výbušniny.

Sklad číslo 16, který s 58 tunami vojenského materiálu, tedy munice i zbraní, vybuchl 16. října, i sklad číslo 12, jenž s 98 tunami vojenského materiálu explodoval 3. prosince, si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich tým policejního prezidia.

Až do odvolání zůstává uzavřena komunikace od Lipové směrem na Haluzice, která zasahuje do bezpečnostního okruhu.

Květná je připravena

Armáda v pondělí také zprovoznila zakonzervovaný muniční sklad v Květné na Svitavsku, kam by měla být převezena část munice z vybuchlého skladu u Vrbětic na Zlínsku. V úterý ho navštíví ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Sklad v Květné začal střežit omezený počet vojáků. Než bude moci armáda munici z Vrbětic převézt, musí tam ustat výbuchy a pyrotechnici chtějí překontrolovat každý kus munice, která má zamířit na Svitavsko.

V Květné byl muniční sklad desítky let, zrušen byl teprve loni. Poté, co ve Vrběticích explodovaly desítky tun munice, má nyní část obyvatel Květné a okolních obcí ze znovuobnovení provozu obavy.

Starostové z oblasti i pardubické hejtmanství požadují po státu, aby garantoval bezpečnost uložené munice a evidenci jejího množství a druhu. Nesmí být překročena minimální vzdálenost pro jednotlivá skladiště nebo skladována neznámá a neprověřená munice. Příjem, skladování, výdej a manipulaci musí provádět příslušníci armády nebo policie. Na místě by podle nich měla být rovněž vybavená profesionální hasičská jednotka. Munice by měla být v Květné nanejvýš do konce příštího roku, pak by areál mělo převzít ministerstvo vnitra.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy