Policejní prezident chce víc kontrolorů zbraní a munice

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 12. 2014 14:31
Více kontrol bude podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého potřeba v místech kontaminovaných municí. Pyrotechnici by měli být častěji nasazováni v Brdech, Českém lese nebo na jižní Moravě.
Příčiny výbuchu se snaží zjistit pyrotechnici.
Příčiny výbuchu se snaží zjistit pyrotechnici. | Foto: Policie ČR

Praha – Specializovaných policistů by mělo být, v souvislosti se situací v muničnímu skladu ve Vrběticích, více. Od příštího roku by mělo ideálně přibýt asi 30 pyrotechniků a 80 kontrolorů zbraní a munice. Svou vizi dnes představil v pořadu České televize Otázka Václava Moravce policejní prezident Tomáš Tuhý.

V budoucnu by podle něj měla obecně ve všech muničních skladech fungovat lepší koordinace kontrol policie a Českého báňského úřadu. Tyto požadavky již Tuhý přednesl vládě.

"My jsme už v loňském roce avizovali, že počet kontrolorů je nedostatečný. Bohužel při sestavování rozpočtu zatím k navýšení stavů nedošlo," řekl policejní prezident. Vzhledem k situaci ve Vrběticích na Zlínsku, kde vybuchly dva muniční sklady, proto předložil vládě akutní návrh, který prý podpořil i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Více kontrol v Brdech nebo Českém lese

"Kvalifikovaný odhad je přibližně osmdesát lidí do struktury zbraně a bezpečnostní materiál, dalších více než 30 lidí by mělo jít do struktury pyrotechnické služby," řekl Tuhý. Podle něj budou muset být pyrotechnici nasazováni do lokalit, kde existuje problém s kontaminací území municí.

"To jsou Brdy, Černý les na jižní Moravě a dnes také Vrbětice, které zaváží policejní pyrotechniky k činnosti na několik měsíců, ne-li let," uvedl.

V reakci na dřívější vyjádření ministra obrany Martina Stropnického (ANO), který řekl, že ministerstvo nedohledalo ve vztahu k vrbětickému areálu doklady o policejní kontrole, Tuhý uvedl, že kontroly se tam od roku 2011 uskutečnily dvě. Policie prý navíc kontrolovala i společnosti, které obchodují se zbraněmi a mají s areálem souvislost.

"O obsahu kontrol nemohu hovořit. Kdyby tam byly zjištěny zásadní chyby, které by mohly být rizikem, v tu chvíli by orgány samozřejmě konaly jiným způsobem," řekl.

Zkompletovat registr zbraní

Připustil ale, že kontroly policie a Českého báňského úřadu, který dohlíží na skladování trhavin, by propříště mohly být lépe koordinovány. Jednou z cest, jak mít přehled o zbraních a jejich pohybu, je podle něj centrální registr zbraní a munice, který policie zavedla letos. Registr však zatím není kompletní, jednotlivé subjekty mají povinnost doplňovat informace postupně.

První sklad vrbětického areálu explodoval v polovině října, druhý počátkem prosince. Z místa se stále ozývají detonace. Tuhý dnes odmítl spekulaci, že by druhý výbuch mohl souviset s činností policejních pyrotechniků, kteří likvidovali munici přímo v areálu. Vysvětlil, že tento postup byl nutný, protože se část munice vůbec odvézt nedá a na místě by mohla její výbuch spustit například zvěř. "To, co pyrotechnici dělají na místě, je kontrolované a řízené," zdůraznil.

Oba sklady si pronajímala ostravská společnost Imex Group, při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Tým policejního prezidia vyšetřují obě události jako úmyslné obecné ohrožení. Tuhý dnes předeslal, že prověřování bude trvat delší dobu. Ta se bude odvíjet i od toho, kdy se budou moci specialisté bezpečně dostat na místo činu a zajistit stopy.

"Neptáme se jen po příčinách výbuchu, chceme i předcházet tomu, aby se podobné příběhy neodehrávaly do budoucna," prohlásil policejní šéf. Policisté tak budou podle něj zkoumat mimo jiné i smluvní vztahy v areálu a to, zda jde právně o polovojenský, vojenský či civilní subjekt.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Aktualizováno před 1 hodinou

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda, který je jeho i Hynkovým týmovým parťákem ve stáji Canyon Northwave, ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

"Je to můj druhý mistrák na Evropě a hned placka, musím být spokojený," řekl Stošek. Cítil ale, že měl na víc. "Občas mi padal řetěz a nebyl jsem schopný kontinuálně jet, což mě stálo kontakt s čelem," dodal sedmadvacetiletý jezdec, který byl loni třetí na maratonském mistrovství světa.

"Nakonec to ale dopadlo parádně, i když nefungovalo ideálně kolo. Ze sebe jsem vytáhnul maximum a morálkou jsem to dotáhl na trojku. Cílil jsem sice na vítězství, nemůžou však vyhrát všichni. Trať je tady těžká s dlouhými kopci, ale nohy byly dobré. Vytěžil jsem z toho maximum. Pro nás jako tým je to bomba," pochvaloval si Stošek.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Mistrovství Evropy v maratonu horských kol v Evoléne (Švýcarsko):

Muži (78 km): 1. Seewald (Něm.) 4:02:50, 2. Porro (It.) -3:57, 3. Stošek -7:58, …7. Hynek -13:01, 26. Adel (všichni ČR) -32:08.

Ženy (70 km): 1. Fischerová (Šp.) 4:05:16, 2. Häberlinová -5:11, 3. Forchiniová (obě Švýc.) -7:26.

Zdroj: ČTK
Další zprávy