Arcibiskupství zamítlo transformaci Veselé školy na soukromou, zůstali tři učitelé

ČTK ČTK
25. 6. 2019 16:44
Zřizovatelem církevní Veselé školy v Praze 1 bude i nadále Arcibiskupství pražské. Jeho zástupci nepřistoupili na požadavek dosavadního vedení školy přeměnit ji na soukromé zařízení. Ředitelka školy Jana Válková potvrdila, že školu v pátek opustí a předá ji zástupci zřizovatele. Nového ředitele, který dosud není znám, čeká náročný úkol - sehnat nové učitele. Téměř celý učitelský sbor totiž podal výpověď.
Veselá škola v Soukenické ulici
Veselá škola v Soukenické ulici | Foto: Archiv Veselé školy

Kvůli zásahům arcibiskupství do chodu školy a vyhlášení konkurzu na ředitele se 37 učitelů rozhodlo k 30. srpnu ve škole skončit. Podle bývalého zástupce ředitelky Davida Války zůstali v pracovním poměru tři vyučující. Válková podala rezignaci a výpověď k 30. červnu. Zástupci školy vyzvali zřizovatele, aby jim umožnil přeměnu zařízení na soukromou školu. Arcibiskupství se mělo vyjádřit právě do úterý.

A odpověď byla ne. "Ujišťujeme, že Veselá škola bude mít nového ředitele a bude dále fungovat," uvedlo na webu arcibiskupství. Výběr nového ředitele zatím neskončil, jeho jméno by mohlo být známo během července, uvedl tiskový mluvčí arcibiskupství Stanislav Zeman.

Ředitelka Válková uvedla, že ji Dukův úřad se svým rozhodnutí již seznámil. "Připravuji věci tak, aby mohli zástupci arcibiskupství školu k 1. červenci převzít, a školu tento týden opustím," dodala. 

Arcibiskupství v prohlášení píše, že uvítá, pokud stávající učitelé budou chtít zůstat a stáhnou svou výpověď. A že už ho kontaktují učitelé, kteří by měli zájem ve škole nově nastoupit. Vyřešit personální situaci bude úkolem nového ředitele podle toho, jaký bude skutečný stav chybějících zaměstnanců.

Zástupci zřizovatele Veselé školy znovu vyzvali rodiče, aby vyčkali na jmenování nového ředitele. Někteří asi podle mluvčího Zemana uvažují o změně školy, ale chodí i dopisy těch, kteří arcibiskupství coby zřizovatele podporují.

Podle kardinála Dominika Duky zjistily kontroly ve škole řadu závad a dosavadní vedení nebylo ochotno spolupracovat. Proto se rozhodl vyhlásit na ředitele výběrové řízení. Učitelé a rodiče dětí, kteří s tím nesouhlasili, již dříve uvedli, že se zástupci zřizovatele chovají arogantně a neprofesionálně. Veselá škola podle nich za Válkové prosperovala. Petici za změnu zřizovatele podepsalo podle bývalého zástupce ředitelky Války 662 lidí.

Veselá škola funguje jako základní a základní umělecká škola. Vznikla v roce 1990, od roku 1993 je zapsaná v rejstříku ministerstva a od roku 1995 ji zřizuje Arcibiskupství pražské. Válková byla první ředitelkou školy. Do ZŠ chodí 230 dětí a do ZUŠ 250.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy