V církevní škole dalo výpověď celé vedení a 37 učitelů. Kvůli sporu s Dukou a Malým

Zuzana Hronová Michal Polák Zuzana Hronová, Michal Polák
Aktualizováno 22. 6. 2019 8:32
Nebývale dusná atmosféra panuje na Veselé škole v pražské Soukenické ulici. Ze dne na den zde podalo výpověď celé vedení a 37 učitelů. Důvodem má být dlouhodobá snaha pražského arcibiskupství, které je zřizovatelem školy, odstranit ředitelku a zároveň zakladatelku Janu Válkovou. Arcibiskupství naopak tvrdí, že se jej vedení snaží vydírat a usiluje o privatizaci školy.
Veselá škola, tradiční zakončení školního roku.
Veselá škola, tradiční zakončení školního roku. | Foto: Facebook/Veselá škola

Církevní základní škola a základní umělecká škola v pražské Soukenické ulici je známá pod názvem Veselá škola. Pověstná je také svou uvolněnou atmosférou, křesťanskými hodnotami a vyznáváním přátelství a pomoci namísto soutěžení a konkurence. To vše dávalo dohromady instituci, kam i rodiče ze vzdáleného okolí Prahy hlásili své děti. Lví podíl na tom má zakladatelka a dosavadní ředitelka školy Jana Válková.

"Bez ní by nic z toho nebylo. Ona dala škole tohoto ducha a pomáhala jej udržet," říká matka jednoho z žáků Radka Beránková. "V některých věcech s ní nesouhlasím, dokonce jsem s ní i trochu bojovala, ale musím uznat, že tohle vše je díky ní."

K veselí tu ale mají poslední dobou daleko. Vedení už přes rok bojuje se zřizovatelem - pražským arcibiskupstvím, které se již rok snažilo odvolat ředitelku Válkovou a posílalo na ni kontroly. Vše vyvrcholilo nyní, kdy rezignovalo kompletní vedení školy a 37 učitelů ze čtyřiceti dalo výpověď.

Když se zřizovatel pokusil ředitelku odvolat odvolat loni v červnu, postavili se za ni rodiče peticí. "Paní ředitelka Jana Válková byla v minulých dnech odvolána, a to bez udání jakýchkoliv důvodů. Jistě pochopíte, že v řadách rodičů napříč jednotlivými ročníky to vyvolalo velké obavy. Rádi bychom relevantní důvody jejího odvolání znali a pochopili, proč k odvolání došlo," stálo v dokumentu.

Ten podepsalo 639 lidí. Petenti dále žádali, aby kardinál Dominik Duka vysvětlil důvody jejího odvolání, jinak ho budou považovat za "zcela nepochopitelné a obtížně akceptovatelné."

Duka rozhodnutí přehodnotil a zakladatelku školy ve funkci ponechal, ale současnému vedení dal roční zkušební lhůtu, během které mělo vypracovat plán, jak zajistit nápravu nedostatků, které odhalil školský odbor pražského arcibiskupství. Jenže tím nic neskončilo, spíše začalo.

Místo práce společného týmu vizitační kontrola

Měl být sestaven pracovní tým se zástupci vedení školy, učitelů, rodičů a školského odboru arcibiskupství a ten měl pracovat na zlepšení nedostatků, vztahů a další koncepci školy. Jenže podle zástupkyně ředitelky Aleny Brožové se tento pracovní tým změnil ve vizitační kontrolu ze strany zřizovatele, která důkladně prověřovala především administrativu školy.

"Chodili po škole, prověřovali hlavně papíry, o ducha školy se absolutně nezajímali, ani o to, jak se tu žákům líbí," líčí Radka Beránková. "Nejde přece oddělit rozum a cit, vždyť jde o děti, o jejich výchovu," dodává.

Následovala další kontrola. Tentokrát od České školní inspekce, ovšem ani ta nezjistil žádná významná pochybení. "Jednalo se o malicherné drobné administrativní chyby, které se vyskytují v každé instituci," tvrdí Brožová.  

Je to kampaň proti arcibiskupství

Podle arcibiskupství jsou snahy současného vedení kampaň. Zřizovatel má být prý nátlakem vedení donucen, aby Veselou školu přenechal ředitelce a jejímu týmu jako soukromé zařízení.

"Arcibiskupství pražské tento způsob protiprávního nátlaku jednoznačně odmítá. Tento postup je v hrubém rozporu s platným právním řádem a zejména s povinnostmi dosavadního vedení Veselé školy, proti němuž se bude Veselá škola a stejně tak Arcibiskupství pražské bránit adekvátními právními prostředky," píše ve svém čtvrtečním prohlášení Arcibiskupství pražské.

Zřizovatel ubezpečuje rodiče, veřejnost i učitele, že Veselá škola bude pod jeho záštitou dál fungovat jako církevní i s novým ředitelem. Ten by měl být znám už 2. července.

Dodává navíc, že v případě přeměny školy z církevní na soukromou nemá její vedení zajištěné financování. To tým Válkové odmítá a tvrdí, že peníze poskytne ministerstvo školství. "Soukromé i církevní školy stejně platí stát, církev své církevní školy nikterak nefinancuje. V podstatě by šlo jen o převedení toku peněz z jednoho subjektu do druhého," vysvětluje Brožová.

Biskup Václav Malý a Monika Wagenknechtová z referátu církevního školství si podle svých slov uvědomují, že učitelé jsou v nejisté situaci a prosí je o trpělivost. "Vyzýváme k setrvání a vyčkání jmenování nového ředitele a zároveň žádáme, aby nepodporovali soukromé aktivity současného vedení, které směřuje k účelové destabilizaci Veselé školy," píše se v závěru prohlášení.

Podle Brožové rozhodně o žádnou kampaň proti arcibiskupství nejde. "Vyčkávali jsme celý rok za běhu školy. Dočkali jsme se dvojnásobné kontroly, obviňování a půlročního mlčení."

Rozpaky vzbuzuje i konkurz na ředitele

Podobné rozpaky, které panovaly kolem snah odvolat ředitelku, panují nyní i kolem právě proběhlého konkurzu na jejího nástupce. 

Vedení školy nechápe, proč se konkurz konal 18. června, ani proč se o něm dozvěděli od kardinála Duky a biskupa Malého jen měsíc předem. "Termín je dávno po časové hranici, kdy by bylo možné zajistit od 1. září výuku. Celý červen musíte připravovat úvazky, rozvrhy, vize na další rok," upozorňuje zástupkyně Alena Brožová.

Do konkurzu se dle jejích slov nepřihlásil nikdo z vedení, protože věděli, že by stejně neprošli. Přihlásila se tam však jedna z maminek, ale údajně neprošla právě kvůli tomu, že má ve škole dítě.

"Proběhlo výběrové řízení, kde ale nakonec byli dva rodiče a dva učitelé školy oproti šesti lidem z arcibiskupství, takže naši skupinu přehlasovali," líčí Radka Beránková. "Jsou ale vázáni mlčenlivostí, takže nevíme nic konkrétního," dodává s tím, že výsledek konkurzu se dozvědí až začátkem července, což vyvolává další nejistotu u kantorů i rodičů. 

Patová situace pro rodiče

V nezáviděníhodné situaci se ocitli rodiče žáků Veselé školy. Například Radka Beránková vůbec neví, co se bude ve škole v příštím školním roce dít.

"My jsme v úplně patové situaci. Naše třídní učitelka je totiž mezi těmi, kteří zůstali. Takže se rozhodujeme, zda nechat dítě v kolektivu kamarádů s učitelkou, kterou má rádo. Jenže když tam dítě necháme, dáme němý souhlas s tím, co se tam teď děje. Takže je to takový souboj mezi zájmem dítěte a principem," popisuje Beránková.

Redakce Aktuálně.cz ve čtvrtek posílala dotazy tiskovému mluvčímu pražského arcibiskupství, ale nedostala na ně doposud odpovědi.

Veselá škola vznikla v roce 1990, od roku 1993 je zapsaná v rejstříku ministerstva a od roku 1995 ji zřizuje Arcibiskupství pražské. Válková byla první ředitelkou školy. Do ZŠ chodí 230 dětí a do ZUŠ 250.

 

Právě se děje

Další zprávy