Praha - Jednání Poslanecké sněmovny ukázalo, že vládní koalici se ani dnes nepodařilo schválit zavedení elektronické evidence tržeb.
Do diskuse totiž bylo přihlášeno přes dvacet poslanců, navíc poslanecké kluby TOP 09 a Starostové, společně s ODS a Úsvitem, využily svého práva a zablokovaly možnost hlasování po čtrnácté hodině.
Vládní koalice tak zatím slavila jen jedno "malé" vítězství. Prosadila totiž usnesení, které zabrání opozici, aby její poslanci mohli mluvit bez časového omezení a k řečnickému pultu mohli jít, kolikrát by chtěli.
"Navrhuji, aby řečnická lhůta byla omezena na deset minut a poslanec mohl vystoupit jen dvakrát," pronesla od řečnického pultíku místopředsedkyně Sněmovny za ANO Jaroslava Jermanová. Následně tento návrh poslanci schválili, pro bylo 89 poslanců.
Opozice tento postup ostře kritizovala a tvrdila, že k omezení není důvod. "Byl dnes důvod k takovému omezení? Já ho nevidím. Tak proč nechce vládní koalice vyslechnout opoziční argumenty? Protože je nechce slyšet a bojí se jich," prohlásil předseda ODS Petr Fiala.
Vládní hnutí ANO už připustilo, že schvalování se může protáhnout do února, koalice původně avizovala, že dolní komora by měla rozhodnout ještě v lednu.
Panují zřejmě obavy, že v případě silovějšího postupu by mohly vládní strany narazit u Ústavního soudu, pokud by se na něj opoziční pravice obrátila. TOP 09 i ODS ohlásily, že budou postupovat tak, aby Sněmovna zákon nikdy neschválila.
Zatím v debatě vystupovali řečníci s přednostním právem. Na řádně přihlášené poslance se zatím vůbec nedostalo. "Já dám v pátek přednost kolegům. Myslím, že každý má na srdci poměrně dost značné výhrady vůči tomuto systému," řekl novinářům předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Vláda si od elektronické evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky a tím i narovnání podnikatelského prostředí a vyšší výběr daní. Pravice naopak tvrdí, že evidence zničí hlavně drobné živnostníky, kterým ztíží práci a zvýší výdaje. Varuje také před možným zneužitím získaných dat.