Praha - Hnutí ANO kritizuje ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) kvůli rozdělování dotací do sportu. Peníze podle hnutí nejdou vždy tam, kde jsou nejvíce potřeba.
"Neměli bychom posílat peníze do činžovních domů nebo do hotelů, kde se nesportuje," řekl poslanec Jiří Holeček v narážce na některé sporné dotace ministerstva, o kterých Aktuálně.cz informovalo na počátku tohoto týdne.
"Chceme průhledné financování sportu, chceme, aby peníze šly především dětem, a to se neděje. Hodlám to s koaličními partnery řešit na čtvrteční koaliční radě," podpořil svého poslance šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Národní olympijská centra - rozdělení sportů
Nymburk: atletika, fotbal, tenis, házená, volejbal, beach volejbal, basketbal, plavání...
Račice + Praha/Troja: veslování, kanoistika, vodní slalom
Harrachov: lyžování, skoky na lyžích, severská kombinace
Prostějov: tenis
Nové Město na Moravě: biatlon, horská kola, běh na lyžích, rychlobruslení
Ostrava: atletika
-----------------------------------------------------
? Praha/Strahov: fotbal
Holeček kritizuje například Chládkův plán vytvořit v rozpočtu speciální investiční program, ze kterého by šly peníze do sedmi vybraných sportovišť. Z nich by se měla stát takzvaná Národní sportovní centra, která by měla špičkové zázemí a vychovávala vrcholové sportovce.
Jde například o lyžařský areál v Harrachově, atletický stadion ve Vítkovicích nebo tenisový klub Prostějov pod vedením mocnému muže sportovního byznysu Miroslava Černoška. Jak ministr sdělil deníku Aktuálně.cz, do roku 2025 chce do sedmi "VIP sportovišť" investovat 3 až 4 miliardy korun. Zhruba 400 milionů ročně je přitom polovina rozpočtu na všechny investice do sportu, kterými ministerstvo v tuto chvíli disponuje.
Polovina všech investic do 7 sportovišť
Chládek chce na Národní centra sehnat nové zdroje peněz, připouští ale, že se může stát, že zkrátka sebere polovinu peněz ostatním žadatelům, mezi které patří i menší venkovská sportoviště.
"Polovina prostředků by šla do nich a polovina na menší akce. Já bych rozhodně nechtěl, aby do těch olympijských center plynulo všechno, mělo by tu rozhodně zůstat třeba poměrné zastoupení pro venkovské tělovýchovné jednoty a podobně," dodal Chládek.
To ovšem Holeček tvrdě kritizuje, ministerstvo by podle něj nemělo vytvářet jakási VIP sportoviště na úkor menších sportovních organizací a škol. "Ať se všechna sportoviště v duchu fair-play ucházejí o peníze stejným způsobem," uvedl Holeček.
Chládek by podle něj měl častěji provádět namátkové kontroly míst, kam posílá peníze, a zavést mapu sportu, na které by bylo přehledně uvedeno, kdo kolik čerpal. O vytvoření programu Národních center bude v prosinci rozhodovat Sněmovna, již dva její výbory - pro školství a rozpočtový - se ale postavily proti.
Holeček zkritizoval také rozdělování investičních dotací pro rok 2014. Ministerstvo začalo v tichosti vyplácet projekty za více než 200 milionů korun, které v polovině tohoto roku zkritizovala část členů Národní rady pro sport. O výsledcích nařízení kontroly přitom nikoho neinformovalo.