ANO pomůže zvolit Svobodu primátorem Prahy. Rada ale zůstává v současném složení

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 12. 2022 20:08
Hnutí ANO podpoří na čtvrtečním jednání zastupitelů volbu lídra Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) Bohuslava Svobody primátorem Prahy. Členem nyní dosluhující rady však nebude, ale bude mít pravomoci primátora. Svoboda usedne až v nové radě, kdy bude dovoleno zbylých deset nových radních. Menšinovou radu Spolu, kterou nabídlo podpořit ANO, zastupitelé ve čtvrtek ale volit nebudou.
Lídr pražské koalice Spolu Bohuslav Svoboda s lídrem pražského ANO Patrikem Nacherem.
Lídr pražské koalice Spolu Bohuslav Svoboda s lídrem pražského ANO Patrikem Nacherem. | Foto: ČTK

"Vzhledem k tomu, že jednání začala v neděli, ten čas nebyl dostatečný. My jsme se pro tuto chvíli dohodli, že ctíme vítěze voleb, podpoříme volbu pana docenta Svobody primátorem," řekl poslanec a lídr ANO Patrik Nacher.

"My jsme připraveni skutečně navrhnout Bohuslava Svobodu jako kandidáta na primátora, jsme připraveni mu dát plný počet hlasů a v tomto směru vítáme to, že právě ANO je připraveno Svobodu jako lídra Spolu podpořit. Bereme to jako další krok, kdy jsme ustavili výbory zastupitelstva, a čekáme, že by na to mělo navazovat dovolení celé rady," dodal předseda zastupitelů Spolu Zdeněk Zajíček (ODS).

Volba Svobody primátorem by měla být prvním bodem čtvrtečního jednání pražských zastupitelů. Spolu a ANO mají v 65členném zastupitelstvu těsnou většinu 33 hlasů. Pokud se Svoboda stane primátorem, bude mít jeho zákonné pravomoci, avšak nebude členem rady, která zůstane v dosavadním složení s tím rozdílem, že funkci primátora už nebude zastávat Hřib. Dosluhující rada zanikne teprve ve chvíli, kdy je zvoleno všech 11 členů rady.

Spolu původně domlouvalo možnou koalici na půdorysu té vládní, tedy s Piráty a STAN, avšak jednání v minulém týdnu neúspěšně skončila. Poté začalo Spolu jednat s ANO o menšinové dočasné radě složené ze zástupců Spolu. ANO předložilo 15 programových bodů, kterými podporu podmiňuje.

O nich nyní strany jednají. "Samotnou radu v této chvíli dovolovat nebudeme. Vzhledem k tomu, že jsme se nebyli v některých momentech na sto procent schopni shodnout, tak je za nás férovější, když to uděláme tímto způsobem," řekl Nacher.

Budeme jednat o vládní variantě, říká Zajíček

Strany se podle předsedy zastupitelů Spolu Zajíčka rozcházejí například ve způsobech řešení některých problémů v dopravě nebo nedostatečné kapacity středních škol.

Od středečního rozhodnutí si strany slibují, že získají čas na dohodu o většinové koalici. Zástupci stran zároveň připustili možnost jednat o ní i mezi sebou. Svoboda a Zajíček však zopakovali, že Spolu stále prosazuje sestavení koalice na vládním půdorysu.

"Budeme jednat o vládní variantě, ale budeme případně hledat podporu i u dalších zastupitelských klubů," řekl Zajíček. Nacher řekl, že ANO to respektuje. "Troufám si říct, že tímto (jednání Spolu a ANO) se možnosti toho, jak sestavit většinovou koalici, rozšířily," řekl.

Zastupitelka a vyjednavačka Pirátů Jana Komrsková ve středu večer uvedla, že Piráti výše zmíněný postup nepodpoří. Zároveň jej označila za legislativní paskvil a vyjednávací debakl Spolu. "Magistrát osloví ministerstvo vnitra jako nadřízený orgán o právní výklad tohoto scénáře. Podle našeho názoru tím, že nejsou dohodnuti na podpoře menšinové rady, hledají pouze kličky a mezery v zákonech. To v Česku bohužel už moc dobře známe od dosluhujícího prezidenta," uvedla Komrsková.

Koaliční vyjednávání začala hned po volbách. Od té doby se průběžně setkávali zástupci jednotlivých stran. Spolu prosazovalo vznik obdobné koalice, jako je ta vládní, tedy s Piráty a STAN, avšak jednání neúspěšně skončila. Letošní jednání o novém vedení města je nejdelší v historii Prahy od roku 1993.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů má STAN, šestá SPD získala tři mandáty.

Video: Kdyby kolegové v Praze chtěli vládnout s ANO, už by to udělali, říká Fiala (2. 12. 2022)

Premiér a šéf ODS Petr Fiala v rozhovoru pro Aktuálně.cz mluvil mimo jiné o tom, zda jeho strana nebude vládnout v Praze s ANO. | Video: Radek Bartoníček, Dominika Hromková
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy