ANO má do pátku dát své připomínky ke koaliční smlouvě

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 1. 2015 22:56
Po večerním koaličním jednání to řekl premiér Bohuslav Sobotka. O prodloužení lhůty na podání připomínek podle něj požádalo samo ANO, aby se mohlo ke 120stránkovému materiálu vyjádřit.
Hnutí ANO má čas na připomínky k hodnocení  koaliční smlouvy do pátku.
Hnutí ANO má čas na připomínky k hodnocení koaliční smlouvy do pátku. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Hnutí ANO dostalo dnes od koaličních partnerů čas do pátku, aby předložilo své připomínky k vyhodnocení koaliční smlouvy. Pak se koalice sejde k samostatné schůzce, aby plnění smlouvy zhodnotila.

Po večerním koaličním jednání to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš už během dne avizoval, že by ANO mohlo navrhnout některé změny v koaliční smlouvě.

O prodloužení lhůty na podání připomínek požádalo podle Sobotky samo ANO, aby se mohlo ke 120stránkovému materiálu vyjádřit. "Předpokládám, že v pátek budou dodány ještě poslední připomínky, dopracujeme celou tabulku, která rozděluje plnění koaliční smlouvy na jednotlivé části," uvedl k tomu premiér.

"Uděláme si k tomu samostatnou koaliční diskusi. Naplánujeme pro ni trošku více času," dodal. Tato schůzka by se měla podle něj konat mimo pravidelná koaliční jednání, z nichž to příští je naplánováno na příští týden ve středu.

Babiš dnes uvedl, že se mu nelíbí například to, že chce ministerstvo práce prosadit zákon o náhradním výživném na děti, které by za neplatiče poskytl stát. Vadí mu také to, že v koaličních dohodách existuje možnost zvýšit daně pro firmy a banky, pokud by se nepodařilo dostatečně navýšit daňové výnosy.

"Já v tuto chvíli nechci říkat konkrétní věci, které bychom chtěli eventuálně v té koaliční smlouvě měnit, protože se k tomu musí potkat náš klub a ministři," poznamenal k tomu po koaličním jednání předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Jak změnit odměňování úředníků?

Koaliční strany na svém jednání také vytvořily pracovní skupinu pod vedením ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové (ČSSD), která má v řádu dnů předložit návrhy změn odměňování státních úředníků kvůli služebnímu zákonu. Platová vyhláška je jedním z prováděcích předpisů k zákonu, jejichž účinností Evropská komise podmiňuje schválení jednotlivých operačních programů upřesňujících podmínky čerpání dotací z EU v letech 2014 až 2020.

"To, proč jsme se dnes rozhodli vytvořit pracovní skupinu, je, abychom soustředili návrhy jednotlivých koaličních stran k tomu, jak by se měly změnit zásady zaměstnanců ve státní službě," řekl premiér Sobotka. Až pracovní skupina připraví návrh řešení, spočítají se dopady na státní rozpočet od příštího roku, kdy má platový předpis začít platit.

V pracovní skupině budou mít své zástupce všechny tři koaliční strany. Koalice se kvůli tomu také chce sejít se zástupci odborů zaměstnanců ve státní správě. "Evropská komise po nás jasně chce, abychom stanovili průhledná pravidla pro odměňování státních úředníků zejména v oblasti pohyblivé složky," doplnil předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Podle Sobotky vláda na svém příštím zasedání příští týden ve středu provede revizi všech opatření, která jsou nutná k plné účinnosti zákona o státní službě a která po Praze požaduje Evropská komise.

 

Právě se děje

Další zprávy