Trafiky pro kamarády ministrů neskončily, tvrdí aktivisté

Radek Nohl Radek Nohl
19. 1. 2015 19:38
Vládní výbor, který nominuje úředníky do státních firem, nezkoumá minulost kandidátů či jejich střet zájmů, varují neziskové protikorupční organizace. Tak to není, brání se Sobotka s Babišem.
Tři lídři koalice - Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek.
Tři lídři koalice - Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po skandálu s trafikami pro bývalé poslance ODS v jedné z větví kauzy Nagyová měl loni v březnu Bohuslav Sobotka snadno nabito na politické body.

Čerstvý premiér a šéf ČSSD garantoval, že s funkcemi za odměnu je amen. A že do představenstev a dozorčích rad státních podniků už budou chodit pouze bezúhonní odborníci, kteří nejsou ve střetu zájmů. Dokonce kvůli tomu nechal spolu s koaličními kolegy Andrejem Babišem a Pavlem Bělobrádkem zřídit speciální vládní nominační výbor, který si měl každého kandidáta pečlivě proklepnout.

Jenže uplynul téměř rok a vše je jinak. Tedy alespoň podle neziskových protikorupčních sdružení, která činnost politiků monitorují. Nevládní organizace Frank Bold a Naši Politici tvrdí, že vládní výbor vedený šéfem Úřadu vlády Pavlem Dvořákem nepracuje dobře a že vůbec nezkoumá minulost kandidátů či jejich střet zájmů.

V pondělí na to zástupci obou sdružení upozornili i samotného premiéra, jehož kabinet se zrovna činností nominačního výboru zabýval na pravidelném jednání.

"Vládní výbor pro nominace vytváří optické zdání, že vláda řeší problém trafik," říká právník organizace Frank Bold Martin Fadrný. "Výbor ale nezkoumá minulost a faktická rizika střetů zájmů kandidátů, nezveřejňuje předem kvalifikační požadavky na kandidáty do jednotlivých firem," podotkl.

Premiér Sobotka, ale i šéf vládního hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš kritiku odmítají. "Výbor výrazně zkvalitnil nominace do dozorčích rad. Celý proces je na rozdíl od minulosti transparentní. Radikálně ubylo politických trafikantů," uvedl pro Aktuálně.cz Sobotka.

"Ať uvedou jména a pochybení, nejsem si jich vědom u nominantů ministerstva financí," napsal Babiš v SMS zprávě.

Výbor o stíhání nevěděl

Organizace tedy předložily konkrétní příklady. Výbor například schválil do dozorčí rady Českomoravské záruční a rozvojové banky někdejšího libereckého hejtmana Stanislava Eichlera i přes to, že byl v té době obviněn pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Když se o jeho trestním stíhání výbor dozvěděl (Eichler byl později stíhání zbaven), začal od dalších kandidátů raději vyžadovat čestné prohlášení o tom, že je nevyšetřuje policie.

Podle nevládních organizací se ovšem neřeší ani minulost nominantů. Třeba Tomáš Vrba byl do dozorčí rady státního podniku Lesy ČR jednohlasně nominován, i když před tím působil v soukromé firmě, která se právě s Lesy ČR soudila o miliardové pohledávky.

Ze zápisu z jednání navíc například nelze zjistit, jestli se výbor zabýval i minulostí Jakuba Hodináře. Ten byl nominován do Vojenských lesů a statků ČR. Přitom musel v roce 2013 opustit správní radu Správy železniční a dopravní cesty kvůli aféře s prémiemi. Hodinář spolu s dalšími členy správní rady schválili i přes nesouhlas ministra vysoké odměny tehdejšímu managementu.

"Bohužel výbor ve své současné podobě neodpovídá mezinárodním standardům a nenaplňuje ani předvolební sliby lídrů koalice," uvedl právník Martin Fadrný.

Ministr si může kamaráda prosadit

Neziskovky upozornily také na to, že výbor, který je de facto složen ze tří pověřenců lídrů koalice, není politicky nezávislý. A že ministr může daného člověka stejně protlačit, třebaže ho výbor nedoporučí. Nezamezí se tak tomu, že v dozorčích radách budou dál sedět kamarádi manažerů státních firem či ministrů.

"Myšlenka založení výboru nebyla špatná. Kandidáty ale neposuzují odborníci a budí to ve mně také dojem, že jednotlivé nominace jsou projednávány pouze formálně," řekla Aktuálně.cz výkonná ředitelka Institutu členů správních orgánů Monika Zahálková.

Podle ministerského předsedy Sobotky ale jednání formální rozhodně nejsou. "V pěti případech už byla nominace ministrů jako nekvalitní zamítnuta. Divím se, že nevládky neřešily nominace za Topolánka a Nečase (bývalí premiéři - pozn. red.), kdy to byla jedna trafika pro poslance ODS vedle druhé," uvedl Sobotka.

Vládní výbor pro personální nominace vznikl loni v dubnu a od té doby se zabýval 91 kandidáty. Z toho devět lidí bylo nominováno do více dozorčích rad. Výbor vydal 103 doporučení, jen u pěti kandidátů s nominací nesouhlasil.

Člen výboru narychlo skončil

Kromě šéfa Úřadu vlády Pavla Dvořáka (za ČSSD) ve výboru zasedají ředitelka kabinetu ministra zemědělství Lenka Jirsa Pavlátková (za KDU-ČSL) a headhunterka Yvona Charouzdová (za ANO), která po pouhém jednom týdnu vyměnila vysokého úředníka ministerstva financí Jiřího Nováčka.

Média totiž záhy po jeho jmenování do výboru upozornila na jeho blízké vztahy s někdejším vysokým úředníkem ministerstva průmyslu Miroslavem Elfmarkem.

Toho v roce 2010 odvolal ministr Martin Kocourek v době, kdy Transparency International na Elfmarka podávalo trestní oznámení kvůli podezřelým transakcím v souvislosti se zakázkou státní agentury CzechInvest za 275 milionů.

Nováček podle týdeníku Ekonom pracoval v letech 2007 až 2009 jako Elfmarkův poradce a zároveň byl předsedou dozorčí rady společnosti vlastněné Elfmarkem.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy