Šéf hradní vojenské kanceláře Pilc podal kvůli odebrání prověrky žalobu na NBÚ a jeho ředitele

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 4. 2016 11:36
Rostislav Pilc, náčelník vojenské kanceláře Pražského hradu, kvůli odebrání prověrky podal správní žalobu. Tu jeho jménem podal advokát Daniel Volák, který jménem Pilce zažaloval u Městského soudu v Praze Národní bezpečnostní úřad a jeho ředitele. Navrhuje zrušení rozhodnutí o odejmutí bezpečnostní prověrky Národním bezpečnostním úřadem i jeho následného potvrzení ředitelem NBÚ Dušanem Navrátilem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Náčelník vojenské kanceláře Pražského hradu Rostislav Pilc se kvůli odebrání prověrky obrátil na soud. Správní žalobu jeho jménem ve čtvrtek podal jeho advokát Daniel Volák. Navrhuje zrušení rozhodnutí o odejmutí bezpečnostní prověrky Národním bezpečnostním úřadem (NBÚ) i jeho následného potvrzení ředitelem NBÚ Dušanem Navrátilem, řekl Volák. Během procesu podle advokáta byla porušena Pilcova základní práva. Mluvčí NBÚ Radek Holý uvedl, že úřad uvítá možnost přes soudem svoje rozhodnutí obhájit.

Volák řekl, že jménem Pilce zažaloval u Městského soudu v Praze NBÚ a jeho ředitele. "Svým postupem a rozhodnutím porušil ústavou zaručená práva mého klienta, když nad zákonem mu dané pravomoci zasáhl do správního řízení o odejmutí bezpečnostní prověrky generálmajoru Pilcovi na stupeň přísně tajné," uvedl Volák.

"Ředitel NBÚ sám z vlastní iniciativy v rámci řízení o rozkladu vyžadoval doplňující informace od zpravodajské služby a ty pak zařadil do spisu," dodal. Pilc tak podle něj musí nejen čelit poškozování svého jména, ale i "postupu hraničícímu s profesní likvidací".

Volák chce, aby se podaná žaloba stala začátkem veřejné diskuse o udělování a odebírání prověrek. "V tuto chvíli, na základě zkušeností s postupem NBÚ vůči generálmajoru Pilcovi, jsem totiž nucen konstatovat, že před zraky veřejnosti je pod systémem udělování bezpečnostních prověrek ukryt důmyslný nástroj možné šikany a profesní i psychické likvidace prakticky kohokoli, a to bez možnosti důsledné kontroly postupu těch, kteří rozhodují," uvedl.

V Pilcově případě podle něj nastalo několik zásadních pochybení. Správní spis prý neobsahuje údaj o tom, kdy, jak a v jakém složení byla jmenována rozkladová komise. V ní chybělo povinné tříčlenné zastoupení lidí s právnickým vzděláním. Jeden z členů také byl v komisi "bez jasného důvodu" vyměněn, dodal.

Ddvě protichůdná rozhodnutí

"Když se navíc takto nezákonně složená komise sešla k rozkladu případu generálmajora Pilce hned dvakrát, nikoli standardně jednou, a vydala dvě protichůdná rozhodnutí, je obraz manipulace úplný," uvedl. Podle médií rozkladová komise nejprve Pilcův podnět přijala, Navrátil ale požádal tajné služby o doplněné podklady. Na jejich základě pak komise rozklad zamítla. Volák uvedl, že Navrátil nebyl oprávněn do spisu informace doplňovat.

Mluvčí NBÚ Holý sdělil, že úřad nemůže sdělovat informace o bezpečnostním řízení a nemůže tak veřejně komentovat informace uváděné v médiích. "Nemůže se prostřednictvím médií nijak hájit, případně ohradit proti skutečnostem, které v nich uvádí účastník řízení nebo jeho právní zástupce, kteří nejsou ničím omezeni," řekl. Uvítá prý možnost obhájit své rozhodnutí před soudem, kterému spis týkající se prověrky předloží.

Pilc o prověrku přišel na konci loňského listopadu. Proti rozhodnutí podal rozklad k řediteli NBÚ, neuspěl ale ani s ním. Podle spekulací v tisku mohou za jeho případem stát spory ve Vojenském zpravodajství (VP). Pilc v aféře kolem Jany Nagyové (nyní Nečasové) svědčil v neprospěch svých bývalých kolegů z VP. Zpráva VP pak prý poukázala na Pilcovy vazby na Rusko.

Šéf vojenské kanceláře Hradu patří mezi vlivné představitele armády. Jeho prostřednictvím vykonává prezident svou roli nejvyššího velitele ozbrojených sil. Do jeho kompetencí patří i řízení Hradní stráže. Jaký bude jeho osud ve funkci, není jasné. Zeman už dříve řekl, že bude muset skončit, protože jeho místo prověrku vyžaduje.

Později ale poznamenal, že se nejprve seznámí se všemi podklady. I když hradní mluvčí Jiří Ovčáček na začátku března uvedl, že Zemanovo rozhodnutí lze očekávat v řádu týdnů, zatím se tak nestalo. Mluvčí sdělil, že je prezident o kroku Pilce informován a že se jeho dalšímu osudu bude v dohledné době věnovat.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy