Anketa: Chtějí vést Plzeň, jak by vyřešili její problémy?

Domácí Domácí
4. 10. 2014 20:10
Online deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na primátora Plzně s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.

Marcel Hájek (Občané patrioti)

1) Jste pro nulovou toleranci hazardu na celém území Plzně? Proč?
Pokud počítáme pouze výherní automaty, tak jsem pro výraznou regulaci, nejsem pro intoleranci ke kasinům, ta jsou koncipována jinak a mají ve městě své místo. Nemyslím ale, že je vhodné tuto věc řešit referendem, nejsem takovýchto tlaků přítelem, mám za to, že by měli zvážit situaci zastupitelé zdravým rozumem, od toho jsou voleni. Když by nebyla, a asi nebude, všeobecná vůle pro úplnou netoleranci výherních automatů, na druhém místě bych tedy navrhoval jejich periferizaci a regulaci počtu, přece jen takový krok minimalizuje pro některé typy osob jejich snadnou dostupnost.


2) Jak chcete řešit problém s bezdomovci v centru?
Obávám se, že je to otázka typu, jak chci řešit globální oteplování. Mám za to, že výrazné a úderné řešení nebude možné, bezdomovectví toho typu, který občany tolik popuzuje, je neřešitelné plně, lze se jím pouze opakovaně znovu a znovu zabývat ve smyslu minimalizace dopadů na veřejný prostor - k tomu slouží městská policie a některá omezovací opatření - zákaz prodeje alkoholu "přes ulici" po 23. hodině, uzavírky budov hromadné dopravy - nádraží apod. v době mezi půlnocí a 4. hodinou ranní apod.


3) Město investovalo značné peníze do revitalizace areálu Světovaru. Jak se k tomu stavíte vy? Jak by měla rekonstrukce pokračovat?
Patřím mezi výrazné podporovatele projektu "Světovar", budu moc rád, když se podaří najít řešení - primárně vhodné je, aby byly přiděleny slíbené finanční prostředky z ROPu, které nyní zdánlivě váznou na komplikaci s nalezením zdraví škodlivého korkodehtu v budově , Plzeň je dosti zadlužena a plně projekt uhrazovat ze svého si nemůže dovolit. Na tahu je tedy kraj, potažmo ROP. Stavbu nyní ukončit a zakonzervovat není také levné - čítalo by to také pár desítek milionů a navíc by zde byl na desítky let mrtvý a ohyzdný objekt.


4) Jaká protipovodňová opatření byste učinil (například v části Koterov)? A z čeho je zaplatit?
Omlouvám se, ale toto je otázka pro odborníka, žádný kandidát nerozumí všemu. Protipovodňová opatření jsou vysoce technicky sofistikovaným problémem a i my na radnici po volbách si budeme muset v těchto oblastech nechat poradit od odborníků, zastupitelstvo není jakešovským "kůlem v plotě", má, myslím, dosti rozsáhlý úřednický servis.


5) Jaký je váš recept na problémy s parkováním a na přetížené silnice v Plzni?
Je třeba a velmi nutné dobudovat severojižní spojku a nepouštět těžká vozidla přes centrum, je třeba dobudovat křížení silnic a návaznou situaci v oblasti "Na Belánce", po těchto výrazných úpravách bude možno uvažovat o uzavírce některých silnic v centru, kde by byly buď pěší zóny, nebo silnice sloužící pouze k obslužnosti obchodů a veřejné dopravě. Parkování bych řešil částečně jako v Praze. Tzv. "modré zóny" řeší parkování pro ty, kdo na něj mají jakýsi "morální nárok", tedy majitele, nájemce či zaměstnance daných objektů v ulicích. Ostatní to pak donutí využívat záchytných parkovišť a parkovacího domu.

 

Právě se děje

Další zprávy