Anketa: Chtějí vést Plzeň, jak by vyřešili její problémy?

Domácí Domácí
4. 10. 2014 20:10
Online deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na primátora Plzně s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Petra Vaňka

Petr Vaněk (Společně za Plzeň (PA, Pir., Změ., STAN, SZ))

1) Jste pro nulovou toleranci hazardu na celém území Plzně? Proč?
Ano, jsme pro zákaz výherních hracích přístrojů a videoloterijních terminálů na území města. Jedná se o byznys s chudobou, obvykle s chudobou těch nejslabších. Město se nemá jako spoluviník podílet na zisku z proher svých občanů. Velká dostupnost hazardu – na každém rohu – způsobuje více závislostí, více osobních neštěstí hráčů i jejich nejbližších. Při ztížení dostupnosti hazardu se méně lidí dostává do problémů a veřejná sféra pak nemusí řešit důsledky selhání závislých hráčů, k nimž patří mj. kriminalita, léčba závislostí nebo existenční problémy celých rodin.


2) Jak chcete řešit problém s bezdomovci v centru?
Lidé bez domova se stali vděčným tématem předvolebního populismu a terčem obecné nesnášenlivosti, k čemuž významně přispělo vedení města zřízením specializované jednotky městské policie, určené k šikanování bezdomovců. Město přitom svou podporou hazardu problémy lidí bez domova samo vytváří. Pro lidi a rodiny na společenském okraji je třeba provozovat síť sociálních služeb. V celém městě je pouze jedna noclehárna s kapacitou cca 40 lidí. Bezdomovec neporušující zákony a vyhlášky je občan jako každý jiný a může se samozřejmě pohybovat v centru města.


3) Město investovalo značné peníze do revitalizace areálu Světovaru. Jak se k tomu stavíte vy? Jak by měla rekonstrukce pokračovat?
Rekonstrukce Světovaru by měla být dokončena. Největším plýtváním je neustálá změna názorů na priority města. Je třeba určit nový časový harmonogram. Především chceme podporovat kulturní aktivity, které již v Plzni jsou. Jsme pro revitalizaci starých areálů, zvláště pokud mají sloužit kultuře. Slovany také potřebují své místo, odkud by vycházely kulturní aktivity. Nejsme si ale jisti, jestli se mají do tohoto areálu nalít co nejrychleji stamiliony, když je zřejmé, že kvůli liknavosti současného vedení města kultura rok 2015 na Světovaru nestráví.


4) Jaká protipovodňová opatření byste učinil (například v části Koterov)? A z čeho je zaplatit?
Po povodních před 12 lety existovaly mapy, kde se v Plzni nesmí stavět, ty už dnes bohužel neplatí. Naveze se metr hlíny, zúží se tím dále koryto řeky, a staví se. Město již zapomnělo na povodně roku 2002 a dělá mnohá chybná rozhodnutí. Protipovodňová opatření je třeba připravovat pečlivě, v souvislosti s opatřeními výše na řece, v celém jejím povodí – např. hledat rozlivové plochy atd. Nelze bránit město Plzeň jen na území města. Vlastní ochranná opatření bude možné financovat z budoucího operačního programu životní prostředí, jako tomu bylo v uplynulém plánovacím období EU.


5) Jaký je váš recept na problémy s parkováním a na přetížené silnice v Plzni?
Plzeň nemá systém záchytných parkovišť na svých okrajích, nemá systém společné zvýhodněné platby za parkovné na záchytném parkovišti a jízdného MHD a v centru má nedostatečně využívaný parkovací dům Rychtářka. To jsou zásadní slabiny. K ulehčení silnicím je třeba urychlená dostavba obchvatu, zapuzení byť jen myšlenky na stavbu průtahu městem, omezení individuální automobilové dopravy v historickém centru města, posílení MHD a podpora pěší a cyklistické dopravy.

 

Právě se děje

Další zprávy