Anketa: Chtějí vést Plzeň, jak by vyřešili její problémy?

Domácí Domácí
4. 10. 2014 20:10
Online deník Aktuálně.cz oslovil kandidáty na primátora Plzně s pěti problémy, které řeší obyvatelé města.
Foto: archiv Martina Zrzaveckého

Martin Zrzavecký (ČSSD)

1) Jste pro nulovou toleranci hazardu na celém území Plzně? Proč?
Pro nulovou toleranci nejsem. Ukazuje se, že ve městech, kde zakázali plošně hazard, vznikají černé nebo šedé herny, které nejsou pod kontrolou. Ale jsem rozhodně pro regulaci hazardu. V průběhu čtyř let jsme ji provedli zásadním způsobem. O více než 60 procent jsme snížili počet heren na území města Plzně. Že se to teď fakticky stále neprojevuje, je vina ministerstva financí, které herny musí zrušit. Ze zákona má povinnost je zrušit na základě námi schválené vyhlášky.


2) Jak chcete řešit problém s bezdomovci v centru?
S bezdomovci přichází drobná kriminalita, rušení pořádku, alkoholismus, nepořádek v ulicích... V současné době připravujeme ve spolupráci s městskou policií poměrně tvrdé řešení. Máme k dispozici analýzu problematiky bezdomovectví v Plzni. Víme, že je tady zhruba 250 bezdomovců a že velká část není z města Plzně, to znamená, že tu nemají trvalý pobyt. Takže jednou z možností je vyvážet je za město. Ne do okrajových částí, protože to bychom jen problém přesunuli jinam, ale úplně mimo Plzeň. Vyvezete je několikrát a oni si třeba potom rozmyslí, jestli se do Plzně vrátí.


3) Město investovalo značné peníze do revitalizace areálu Světovar. Jak se k tomu stavíte Vy? Jak by měla rekonstrukce pokračovat?
Už od počátku jsme k tomuto projektu byli skeptičtí. Ne proto, že bychom považovali vizi 4x4 kulturní fabriky a archivu za špatnou. Ale věděli jsme, že areál Světovaru je starý a že náklady pravděpodobně porostou. Nyní řešíme, zda vůbec získáme potřebnou dotaci ve výši 114 milionů korun. Pakliže se rozhodne, že dotace nebude, tak jsem zásadně proti, aby projekt pokračoval. Radši bych vydal prostředky na jeho konzervaci a myslím si, že se dá v novém programovacím období požádat o nějaké dotační tituly tak, aby na Světovaru vznikl například kreativní inkubátor.


4) Jaká protipovodňová opatření byste učinil, například v části Koterov, a z čeho je zaplatit?
O problematice protipovodňových opatření v Koterově se diskutuje delší dobu. Já jsem dokonce jednal se zástupci občanského sdružení Koterov. Protipovodňová opatření, která tam jsou naplánována, máme ve svých strategiích a budou realizována v průběhu dvou maximálně tří let. S protipovodňovými opatřeními také úzce souvisí vybudování kanalizace v Koterově, se kterým se také počítá. Financovat tyto projekty můžeme z vlastních zdrojů, a pokud na ně bude možné čerpat dotace, využijeme evropských fondů nebo národních programů.


5) Jaký je váš recept na problémy s parkováním a na přetížené silnice v Plzni?
Lidé by měli více využívat městskou hromadnou dopravu, tím se zátěž na silnicích významně sníží. Město Plzeň investuje více než 800 milionů korun ročně do provozu MHD a má jednu z nejkvalitnějších městských hromadných doprav v rámci České republiky. Druhé řešení je výstavba parkovacích stání na okraji města, tedy záchytných parkovišť. Systém parkování by byl propojen s městskou hromadnou dopravou a v ceně parkování by byla jízdenka na MHD, aby se člověk, který přijíždí do Plzně, dostal pohodlně do centra.

 

Právě se děje

Další zprávy