Češi mají zkreslenou představu o znásilněních. Ženy si za ně mohou často samy, myslí si

ČTK ČTK
23. 9. 2015 13:50
Lidé v Česku nemají ani přibližnou představu, jak často u nás dochází ke znásilnění nebo kdo je páchá. Mnoho lidí si myslí, že za znásilnění si často mohou samy ženy tím, že se vyzývavě oblékají, flirtují, nebo jsou opilé. Každoročně je v Česku znásilněno přes 7 tisíc žen, veřejnost se přitom domnívá, že případů je jen několik stovek. Potrestat se podaří jen dvě procenta pachatelů. "Devět z deseti případů znásilnění žena, která ho prodělala, vůbec nenahlásí," upozornila Gabriela Bártová z Amnesty International ČR.
Znásilnění, ilustrační foto
Znásilnění, ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Lidé nemají ani přibližnou představu o tom, jak často dochází v České republice ke znásilnění nebo kdo je páchá. Mnoho z nich je navíc přesvědčeno, že vina je často také na straně ženy - když se například vyzývavě obléká, flirtuje, nebo je opilá.

Vyplývá to z průzkumu agentury Focus pro organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Podle jejích údajů je v České republice každý rok znásilněno přes 7 tisíc žen, ale jen dvě procenta pachatelů soudy potrestají.

Lidé přitom mají dojem, že se tyto činy počítají jen v řádu stovek a potrestán je až každý druhý. Většina respondentů se také domnívá, že násilníkem je nejčastěji neznámý pachatel, který si oběť vybere náhodně. Skutečnost je ale podle AI zcela opačná. Ve skutečnosti je neznámá osoba pachatelem jen v cca 20 procentech případů.

"Výsledky ukazují, že většina obyvatel má o znásilnění zcela zkreslené představy. Devět z deseti případů znásilnění žena, která ho prodělala, vůbec nenahlásí," upozornila Gabriela Bártová z Amnesty International ČR. Do značné míry za to podle ní mohou právě předsudky.

"Ženy mají dojem, že pokud je znásilnil jejich známý nebo partner, nebude se případem nikdo zabývat. Často mají také obavu, že se na ně okolí bude dívat jako na spoluviníky, a že si za znásilnění vlastně můžou samy. Raději tak s tímto traumatem žijí bez toho, aby kontaktovaly policii, nebo alespoň odborníky, kteří nabízejí pomoc," vysvětluje.

Počet odhadovaných skutků znásilnění v Česku je podle různých zdrojů ročně mezi 7500 a 20 tisíc, píše AI.

Za znásilnění si mohou ženy samotné

Téměř polovina lidí se domnívá, že žena je za znásilnění zcela nebo částečně zodpovědná, pokud se chovala koketně. Zhruba stejný počet respondentů jí připisuje spoluzodpovědnost v případě opilosti.

Podle mnohých si žena o znásilnění "koleduje" také pokud je vyzývavě oblečená, pokud neřekla jasné "ne", pokud sama prochází opuštěným místem, nebo pokud se o ní ví, že měla mnoho partnerů. O spoluvině oběti jsou přitom častěji přesvědčení muži, respondenti starší 55 let a lidé s nižším vzděláním.

Podle Amnesty International je znásilnění a jiné formy sexuálního násilí problém obrovsky rozšířený v Česku i celé Evropě. Upozorňuje na to kampaň Stop násilí na ženách, kterou Amnesty International spolu s Českou ženskou lobby a dalšími partnerskými organizacemi spustila letos v červnu.

 

Právě se děje

Další zprávy